REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Skwerek w sercu Natolina pójdzie pod młotek?

  Skwerek w sercu Natolina pójdzie pod młotek? (Google Maps)

  Co dalej ze skwerem pomiędzy Mandarynki a Laskiem Brzozowym, który spółdzielnia chciała sprzedać deweloperowi? Atmosfera wokół sprawy robi się coraz bardziej gorąca. Rada Nadzorcza SM "Przy Metrze" podjęła dziś decyzję, że nie wycofa kontrowersyjnego punktu z porządku obrad walnego zgromadzenia, ale będzie proponowała, by to sami spółdzielcy go wykreślili. - Jednym słowem umyła ręce - komentują mieszkańcy.

  Jak już informowaliśmy, spółdzielnia "Przy Metrze" zamierzała poddać pod głosowanie swoich mieszkańców pomysł zbycia czterech działek położonych w różnych częściach Natolina. Chodzi o okazały skwer przy podstawówce na Mandarynki, parking społeczny przy Lanciego oraz dwa stare pawilony - przy Belgradzkiej i przy Raabego.

  Zarząd spółdzielni i rada nadzorcza nieudolnie próbowały tłumaczyć te zamiary "zachowaniem majątku członków" oraz rzekomym zagrożeniem odebrania działek przez miasto, czemu w piątek stanowczo zaprzeczyła dzielnica. Projekt uchwały przewidywał też bardzo wyszukane warunki zbycia - jak mówią spółdzielcy absurdalne i niemożliwe do skontrolowania - m.in. że deweloper nie będzie mógł wybudować niczego przed upływem 20 lat lub przed uchwaleniem planu miejscowego przez miasto. - Jeśli rzekomo nic tam ma nie powstać, to po co sprzedawać działkę, który deweloper to kupić? - pytają spółdzielcy. Spółdzielnia chciałby też kupić lokale w nowych inwestycjach (za 20 lat?) na sprzedanych działkach za maks. 80 proc. ceny rynkowej. Te warunki tylko wzbudziły podejrzenia mieszkańców Natolina, że próbuje się ich wprowadzić w błąd.

  Burmistrz zaprzecza: nie chcemy tych działek

  Ale już sam rzucony pomysł sprzedaży wywołał ogromne emocje. Ludzie zaczęli się organizować na walne zgromadzenie 4 czerwca. W ostatni czwartek na spontanicznie zwołane zebranie przyszło ponad 200 osób oburzonych planami spółdzielni. Obecni na spotkaniu członkowie rady nadzorczej zapowiadali, że wycofają projekt z porządku obrad, jeśli burmistrz pisemnie zapewni, że nie ma żadnego ryzyka utraty gruntów przez spółdzielców.

  - Czekamy na pismo od burmistrza i na 99 proc. w poniedziałek podejmiemy decyzję o wycofaniu projektu uchwały z porządku obrad. Chcemy zastąpić ten punkt dyskusją spółdzielców o problemie tych działek - powiedział Haloursynow.pl Jarosław Tyszka, członek Rady Nadzorczej SM "Przy Metrze".

  20 maja burmistrz wysłał takie zapewnienie. Potwierdził w nim nasze wcześniejsze ustalenia, że działkom nie grozi rozwiązanie umowy o wieczystym użytkowaniu, co jest podstawą pomysłu o ich zbyciu.

  - Zarząd dzielnicy nie podejmował i nie zamierza podejmować działań zmierzających do rozwiązania umów użytkowania wieczystego zawartych ze spółdzielnią dotyczących nieruchomości wymienionych w projekcie uchwały na Walne Zgromadzenie - oświadczył Robert Kempa.

  Dodał przy tym, że właśnie ewentualne zbycie działek może spowodować ryzyko, o którym próbowały przekonywać jej władze.

  Co postanowiła Rada Nadzorcza?

  W poniedziałek odbyło się zapowiadane posiedzenie rady nadzorczej spółdzielni "Przy Metrze", które decydowało o tym, czy wycofać kontrowersyjny punkt z porządku obrad. 

  Jak się dowiedziało Haloursynow.pl, dyskusja skończyła się około 2 w nocy. Po południu rada przysłała do redakcji oświadczenie, które opublikowano również na stronie internetowej SM.

  Co postanowiono? W skrócie - rada umywa ręce od projektu, ale to spółdzielcom pozostawia ostateczne decyzje. Punktu o wyrażeniu zgody na ew. zbycie prawa do wieczystego użytkowania działek nie wykreślono, ale dodano za to punkt z informacją zarządu spółdzielni oraz dyskusją na temat przyszłości gruntów.

  - W związku z powyższym członkowie Rady uważają, że nie ma konieczności w dniu 4 czerwca 2022 r. podejmowania przedmiotowej uchwały. Członkowie RN zaproponują zatem na Walnym Zgromadzeniu usunięcie obecnego punktu 5 z porządku obrad. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy jednak do Walnego Zgromadzenia - napisano w oświadczeniu.

  "Ta rada nie kontroluje zarządu"

  Spółdzielcy ostro komentują asekurancką postawę rady. - Widać po czyjej stronie jest rada nadzorcza. Na pewno nie po stronie mieszkańców. Tą decyzją, mówiąc jednym słowem - umyła ręce. Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy odpowiednie wnioski podczas zebrania - mówi nam mieszkaniec bloku przy Lasku Brzozowym.

  - Zbulwersowała mnie wypowiedź członka rady, że to była "prowokacja, by zachęcić spółdzielców do uczestnictwa w walnym" (jego wypowiedź cytowaliśmy w sobotnim artykule - dop. redakcji). Ta rada nadzorcza nie kontroluje zarządu, tylko cały czas z nim współpracuje. Zawsze grzecznie sobie siedzą i podnoszą rączki jak prezes chce. Osobiście będę głosować za wycofaniem obu proponowanych punktów - mówi nam członek spółdzielni, w przeszłości będący również członkiem rady nadzorczej.

  Spółdzielcy, z którymi rozmawialiśmy obawiają się, że "temat zbycia działek wcale nie zniknie, a władze próbują tylko zamydlić ludziom oczy". - Na walnym będą nadal przekonywać, że działkom coś grozi, choć to ordynarna manipulacja - słyszymy.

  Dzisiaj swój kamyczek do ogródka ma dorzucić rada dzielnicy Ursynów. Z inicjatywy radnych Koalicji Obywatelskiej i Otwartego Ursynowa radni mają wezwać radnych miejskich do rozpoczęcia prac na planem miejscowym. Gdyby obowiązywał on na natolińskich gruntach spóldzielni "Przy Metrze" zielonemu miejscu wypoczynku przy Mandarynki nic by nie groziło. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 83

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 29
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bywalec 5 3 miesiące temu

   Warszawą rządzą układy i układziki rodem z PRL.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~asd 4 4 miesiące temuocena: 88% 

   To tylko pokazuje, jak dobrze mają się deweloperzy i jak dobrze lobbują na wszelkiego szczebla decydentów.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby
  • ~Janusz Lanciego 3 4 miesiące temuocena: 100% 

   Ciekawe, dlaczego komuś na tym tak zależy, zastanówcie się.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby
  • ~meme 2 4 miesiące temuocena: 57% 

   Powtórzę jeszcze raz, nie dajcie się omamić. Wystarczy wnieść pod obrady Walnego Zgromadzenia projekt uchwały (10 osób musi się podpisać pod wnioskiem/projektem) zatwierdzającej zwiększenie minimalnej reprezentacji uprawnionych członków Spółdzielni do podjęcia uchwał w sprawie zbycia mienia (wystarczy zwiększyć do 10 lub więcej %).

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby
  • ~mieszkaniec47 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Na Stokłosach rada nadzorcza steruję zarządem i chce sprzedać SPÓŁDZIELCZĄ ZIEMIĘ DEWELOPEROM

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022