REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  "Wieloryb" z lotu ptaka (Google Street View)

  Betonowa niecka w kształcie wieloryba po kilkudziesięciu latach ma szansę napełnić się wodą. Dzielnica wygospodarowała na ten cel ponad cztery miliony złotych. Jeśli zmiany budżetowe zatwierdzą miejscy radni, wieloryb przebudzi się na Dni Ursynowa w 2023 roku. 

  Kilkadziesiąt lat temu architekci parku im. R. Kozłowskiego u podnóża Kopy Cwila zaprojektowali nieckę z betonu, która wraz z kaskadową fontanną kształtem przypomina wieloryba. Nigdy jednak nie napełniono jej wodą, choć niektórzy twierdzą, że raz widziano w niej wodę. Rury od razu po ukończeniu budowy się zapchały i o betonowej konstrukcji zapomniano. 

  powyżej: "Wieloryba" widać na projekcie Parku Północnego z lat 70 XX w. autorstwa arch. Andrzeja Szkopa

  Podupadające miejsce i niszczejąca konstrukcja, po naciskach mieszkańców, doczekały się w 2018 roku pomysłu na rewitalizację. Powstały dwie koncepcje zagspodarowania terenu. Jedna z nich bardziej naturalna - zakładająca odtworzenie wieloryba z dużą ilością zieleni, a druga - w formie mini parku wodnego. Mieszkańcy wybrali tę pierwszą. Architekt Katarzyna Łowicka wymyśliła coś w rodzaju zielonego stawu, po którym będzie można przejść suchą stopą ścieżką z płaskich głazów. W „ogonie wieloryba” zaplanowano niewielki park wodny z posadzkowymi fontannami, sztucznym strumieniem i dyszą mgielną.

  Całości uroku mają dodać drewniane pomosty, ławeczki i leżaki oraz pergole. Przewidziano też liczne nasadzenia krzewów, drzew oraz pnączy, traw ozdobnych i bylin. Nie zapomniano o poidełkach, stojakach na rowery, podświetleniu i monitoringu obiektu.

  Taki projekt musi kosztować, o czym szybko przekonał się ratusz. Wykonany na jego zlecenie kosztorys opiewa na 4 miliony złotych. 

  Wieloryb w rękach miejskich radnych

  Początkowo dzielnica liczyła, że całość prac sfinansuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Tak się nie stanie, ponieważ nowa ustawa zabrania spółce miejskiej finansowania tegop typu inwestycji w stu procentach. Dzielnicy nie pozostało nic innego, jak opłacić projekt własnymi środkami i szukać pieniędzy na zrealizowanie go w przyszłości. 

  Burmistrz wystąpił do miasta, by inwestycję pod Kopą Cwila wpisać do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2023. Udało się uzyskać w sumie 9 milionów złotych na ursynowskie parki, w tym 4,2 mln na "wieloryba" w parku Romana Kozłowskiego. 

  - Czekamy na finalną akceptację radnych miejskich. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 18 marca - zapowiada burmistrz Robert Kempa. 

  Jeśli decyzja będzie pozytywna, a wszystko na to wskauzje, to najprawdopodobniej w maju ratusz ogłosi przetarg na projekt. Powstanie on na podstawie koncepcji Katarzyny Łowickiej, ale zaktualizowanej o najnowsze rozwiązania techniczne. Projektowanie powinno zakończyć się w połowie przyszłego roku, później można będzie rozpocząć prace w terenie. 

  Sama budowa ma potrwać kolejnych kilka miesięcy - w optymistycznej wersji do maja 2023 roku. Ratusz chciałby uroczyście i hucznie “obudzić wieloryba” podczas Dni Ursynowa 2023. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 61

  • 34
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tak, że tego ... 6 miesiąc temuocena: 100% 

   Burmistrz, sierpień 2020: "3,1 mln na halę sportową przy SP 340, którą sam obiecałem? - nie mamy funduszy, covid, kryzys, dramat" Burmistrz, marzec 2021: "Sadzawka dla kaczek za 4,2 mln - bardzo proszę" Czego nie rozumiecie?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AniaN 5 miesiąc temuocena: 100% 

   beznadziejny pomysł

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 4 miesiąc temuocena: 50% 

   Zespół otwartych basenów, obok jakieś boiska, s w zimie na ich nawierzchni lodowisko. Znam sporo takich obiektów i cieszą się one powodzeniem.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aa 3 miesiąc temuocena: 67% 

   Po co? Wydać 4 miliony na wylęgarnię komarów? Przecież to nikomu niepotrzebne, marnowanie pieniędzy i wody.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sucharek 2 miesiąc temuocena: 100% 

   widać wszystko co dobre to z "kiedyś", ciekwae ile czasu będzie działał.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 1 miesiąc temuocena: 80% 

   I to jest wartościowy projekt, a nie Parki Motyli stawiać ( przede wszystkim tych alkoholizujących się).

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3586 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021