REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Wizualizacja wstępnej koncepcji galerii

  Wizualizacja wstępnej koncepcji galerii (mat. inwestora)

  Miasto daje zielone światło na rozbudowę Cenrum Handlowego "Ursynów" przy Puławskiej i Płaskowickiej. Miejscy architekci właśnie pokazali projekt planu miejscowego, który pozwala na powstanie ogromnej galerii oraz - przy okazji - poszerzenie wąskiego gardła na ulicy Płaskowickiej.

  W grudniu 2017 roku właściciel Centrum Handlowego "Ursynów" zawarł z Zarządem Miejskich Inwestycji Drogowych umowę, w której zobowiązuje się do przebudowy Płaskowickiej na swój koszt. Firma uzależniła to jednak od uchwalenia planu miejscowego dla obecnego centrum handlowego przy Puławskiej, w którym będzie zgoda na rozbudowę galerii.

  Miasto przystało na te warunki. Po pierwsze - zlikwidowanie wąskiego gardła od Gandhi do Puławskiej to koszt ok. 50-70 mln złotych, które deweloper weźmie na siebie. Po drugie - galeria nie budzi w tym miejscu żadnych protestów. Wręcz powinna zostać dostosowana do współczesnych wymogów. Trwały więc kolejne rozmowy i konsultacje, a miejscy planiści wydzielili teren CH Ursynów i Płaskowickiej z powstającego od 2006 roku (!) projektu planu.

  - Według harmonogramu uchwalenie planu jest możliwe w pierwszej połowie 2019 roku -  zapowiadał w sierpniu 2018 roku burmistrz Robert Kempa na konsultacjach społecznych. - Jeśli tak by się stało przebudowa drogi rozpoczęłaby się w 2020 roku, a cała inwestycja z nowym centrum handlowym powstałaby do 2023 roku - dodawał.

  Wielka galeria zamiast blaszaków

  Jak się okazało były to zbyt optymistyczne założenia. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st.Warszawy dopiero w ostatni poniedziałek rozpoczęło procedurę uchwalania mikroplanu. Projekt został wyłożony do publicznej wiadomości, 18 marca w ratuszu (o godz. 17:00) odbędzie się pierwsza debata społeczna na jego temat.

  Co jest w zmienionym planie? Przede wszystkim formalna zgoda na rozbudowę galerii handlowej między Płaskowickiej a Południową Obwodnicą Warszawy oraz parkingiem. Zamiast blaszaków z Auchan i Obi ma powstać nowoczesna galeria z pierzeją miejską od strony ul. Płaskowickiej.

  W miejscu obecnego parkingu galeria ma być wyższa - do 13 metrów, a tam gdzie dziś jest blaszak Auchan - niższa, do 10 metrów. Po środku galerii dopuszczono dominantę - czyli wieżę do 25 metrów. W planie jest nawet propozycja wytyczenia alejek oraz przezroczystego dachu nad główną arterią wejściową, w osi ul. Roentgena. Pod całością ma się znajdować parking podziemny z wyjazdami na Płaskowickiej.

  Plan określa również co znajdzie się za centrum handlowym w stronę Pileckiego. Przewidziano tam tereny parkowe - a więc przyszły Park nad POW, a w rejonie wlotu do tunelu obwodnicy - budynki techniczne do jego obsługi.

  Poszerzą Płaskowickiej?

  Najważniejszą dla kierowców zmianą będzie poszerzenie ul. Płaskowickiej na odcinku od Gandhi do ul. Puławskiej, co uzupełni obecnie rozbudowywany przez wykonawcę POW odcinek od Pileckiego do Gandhi.

  Jak zapowiadał już wcześniej przyszły inwestor powstaną dwie jezdnie z 2 pasami ruchu na odcinku od Puławskiej do Gandhi wraz z wydzielonymi pasami do skrętów. W ramach inwestycji na skrzyżowaniu z Puławską powstaną również dodatkowe pasy ruchu, w tym bezkolizyjne lewoskręty.

  - Zmodernizowana droga zyska przyjaźniejszy charakter, również dzięki zaplanowanemu pasowi zieleni pomiędzy jezdniami i towarzyszącej infrastrukturze w postaci ścieżki rowerowej i chodników, by w częściach przyległych uzyskać charakter bulwaru miejskiego z ciągiem przestrzeni publicznych - zapowiadała firma Unibail-Rodamco-Westfield, właściciel CH Ursynów oraz Arkadii, Galerii Mokotów czy Złotych Tarasów.

  Na razie nieznany jest termin rozpoczęcia prac na Płaskowickiej, ani rozbudowy galerii handlowej. Dwa lata temu Unibail-Rodamco-Westfield wspominała o roku 2020-21, ale plan może zostać uchwalony przez radnych około wakacji, więc dopiero po nich miasto będzie mogło złożyć wniosek o pozwolenie na budowę Płaskowickiej, która powstanie na podstawie porozumienia między samorządem a inwestorem.

  Z kolei do uzyskania pozwolenia na budowę galerii handlowej Westfield będzie potrzebowała decyzji środowiskowej. Jeśli urzędnicy nie zażądają sporządzenia raportu oddziaływania galerii na środowisko to wydadzą taką decyzję w ok. pół roku. Jeżeli raport będzie niezbędny - nawet w dwa lata. Dopiero później firma może starać się o pozwolenie na budowę i po jego uzyskaniu ruszyć z budową. Wszystko wskazuje więc na to, że inwestycja rozpocznie się najwcześniej za 1,5 roku. W trakcie rozbudowy CH Ursynów ma być cały czas czynne - zapowiada inwestor.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 596

  • 143
   BARDZO PRZYDATNY
  • 64
   ZASKOCZONY
  • 41
   PRZYDATNY
  • 52
   OBOJĘTNY
  • 47
   NIEPRZYDATNY
  • 120
   WKURZONY
  • 129
   BRAK SŁÓW

  51Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~jac. 51 10 dni temu

   Tego nam właśnie na ursynowie brakowało. Dużego ośrodka kulturalnego, do którego można pójść całą rodziną, pooglądać stoiska z kaszą i czekoladkami. Pokontemplować w przy przyjemnej muzyce majtki. Sprawdzić, czy rozmiar 48 (a dla Panów ciut większy) nadal pasuje na nasz bioderka. Potem zjeść hamburgera czy sushi w ciepłej atmosferze galerii.

   Edytowany: 10 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 50 20 dni temuocena: 33% 

   Halo! Przepraszam! A czy Kazurianie zgadzają się na powstanie tak wielkiej galerii? Przecież ruch pod ICH oknami będzie jeszcze większy, a powietrze w ICH parku będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone! Przecież mieszkańcy Ursynowa nie mogą dopuścić do tego żeby ICH warunki życiowe tak się pogorszyły.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazoora 49 25 dni temuocena: 40% 

   Szkoda że w jednym czasie likwiduja Tesco i zamkna do rozbudowy CHU

   Edytowany: 25 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 48 25 dni temuocena: 33% 

   Ja bym się nie obawiał. To jest prywatny biznes i liczy pieniądze. Nie jest wykluczone, że będzie to np. robił etapami, z zachowaniem ciągłości handlu. To póki co czyste spekulacje.

   Edytowany: 25 dni temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~k-w 47 26 dni temuocena: 75% 

   Dominanta 25 metrów na podejściu do lotniska, ciekawe!

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek 46 26 dni temuocena: 27% 

   Uważam to za dobry pomysł, ale jak pisała Pani poniżej na Ursynowie pewnie się nie da,rzucą pomysł który spali na panewce.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 45 26 dni temuocena: 18% 

   Dobry pomysł, ale pewnie na Ursynowie to nie przejdzie.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Magda 19999 44 26 dni temuocena: 31% 

   Bardzo się cieszę.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gość 43 26 dni temuocena: 39% 

   Wreszcie hurrrrra

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 42 26 dni temuocena: 43% 

   No tak, po POW Burmistrz z kampaniją będzie dalej terroryzował komunikacyjnie neurobiałki. A zna się na dywersyjnej robocie - komunikacja to cel numer jeden.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty33 41 26 dni temuocena: 67% 

   Ten znowu o tych neurobiałakach. Człowieku, ty masz jakąś schizę? Neurobiałki straszyły cię w dzieciństwie? Skontaktuj się z psychiatrą, bo fobia może być coraz silniejsza i w końcu doprowadzi do jakiejś tragedii.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 40 26 dni temuocena: 55% 

   Świry będą miały gdzie wypoczywać w niedzielne popołudnia. Zabierze całą rodzinę na spacer po hipermarkecie między ziemniorami ,kaszą i wódą. I będzie się kłamliwie tłumaczył ,że w tygodniu nie ma czasu kłamczuszek.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 39 26 dni temuocena: 41% 

   Zakaz handlu w niedzielę. Tylko Żabki.... znaczy placówki pocztowe.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 7 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gość 38 26 dni temuocena: 29% 

   Bez przesady

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Du pol 37 24 dni temuocena: 29% 

   Nie mierz wszystkich polaczku swoją miarą.

   Edytowany: 24 dni temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ Warszawiak (bardzo już stary ) 36 22 dni temuocena: 50% 

   Pola porąbało . Jeszcze jeden , który uważa , że musi innym urządzać życie .

   Edytowany: 22 dni temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WałKuski strikes back 35 27 dni temuocena: 57% 

   Czy przewidziano wymalowane na jezdni pasy dla rowerow i stosowne zwezenia ulic?

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~spacerowicz 34 27 dni temuocena: 63% 

   Nareszcie będę miał gdzie pospacerować w niedzielne słoneczne popołudnie z rodziną.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 33 26 dni temuocena: 56% 

   W Niedzielę, to chyba jednak nie bardzo - dziękuję za zakaz handlu i mówienie mi kiedy mogę robić zakupy a kiedy nie.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 15 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 32 26 dni temuocena: 52% 

   och i ja też z przyjemnością wypocznę CAŁĄ rodzina w galerii w niedzielę,bo po co mi pobliski las,rower i inne świństwa. My świry niedzielnych zakupów trzymajmy się razem.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 31 27 dni temuocena: 65% 

   Ogolnie jestem na tak. Mamy jednak maly problem: jesli Auchan zostanie zamkniety na czas budowy (a zostanie), Tesco raczej juz nie bedzie, to dla calego Ursynowa zostanie jeden i to ledwie sredni market - Leclerc, ktory juz teraz jest mocno oblezony. Bedzie niewesolo... Po zakupy do Piaseczna i do Wloch?! Jak ze wsi - kilkanascie kilometow do najblizszego wiekszego sklepu? Auchan ma jakies plany? Stoja dwa puste blaszaki: po Marcpolu i po Intermarche. Male, ale sa gotowe.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~durex 30 27 dni temuocena: 71% 

   Jakos to przezyjesz.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 29 26 dni temuocena: 50% 

   jak żyć???

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~misti 28 25 dni temuocena: 33% 

   "Jakoś to przeżyje" jedyne 150 tys mieszkanców dzielnicy z jednym niezbyt dużym sklepem.

   Edytowany: 25 dni temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jac. 27 7 dni temu

   Tak, bo jak wiadomo większość ursynowian porusza się na zakupy pieszo lub autobusem i konieczność dojechania do Piaseczna jest dramatem.

   Edytowany: 7 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ka-wu 26 27 dni temuocena: 53% 

   25 metrów dominanta na podejściu do pasa lotniska, ciekawe! No i koncepcja komunikacji - będą wieczne korki bo i galeria i zjazdy na POW i wyjazd do Puławskiej. - Myśliciele w dużym Ratuszu coś ciężko myślą.

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcjanin 25 27 dni temuocena: 90% 

   Patrząc na skrzyżowanie "obsługujące" trasę ze światłami, przejściami. Zaczynam się bać czy przypadkiem zjazd z trasy obsłuży cały ruch, czy nie będzie sznurka samochodów chcących zjechać z pow na Ursynów.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 24 26 dni temuocena: 50% 

   A więc sytuacja niewiele się zmieni. Będzie stało na zjeździe na Piaseczno i na Ursynów. Osobiście uważam że ruch zjeżdżający na Ursynów, rozłoży się na zjazd na Puławską i na Ursynów.

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ewcia 23 27 dni temuocena: 50% 

   Zaproście do galerii sklep Ikea. Cały Ursynów by gnał co sobotę.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~as 22 27 dni temuocena: 39% 

   IKEA won z Polski

   Edytowany: 26 dni temu

   oceń komentarz 14 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~R4 21 27 dni temuocena: 52% 

   Przynajmniej ruch na rondzie sie ucywilizuje

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~9+6=15 ;-) 20 27 dni temuocena: 53% 

   Jako mieszkaniec Kazury mówię stanowczo nie! Tak jak jest, jest bardzo dobrze. Powinni zamiast tego zaorać Stryjeńskich i posadzić buraki, byłby przynajmniej cukier.

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~#dasię 19 27 dni temuocena: 55% 

   Wobec kolejnej ogromnej budowy na Ursynowie tym ważniejsze jest pilne połączenie ul. Belgradzkiej z ul. Pileckiego wokół górki kazurki!

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 18 27 dni temuocena: 48% 

   czyli...oprócz POW i totalnie rozwalonego komunikacyjnie Ursynowa, powstanie nowy plac budowy i kolejny hmm... bur..l. Juz teraz skręt z Pileckiego w lewo graniczy z cudem, po zamknięciu Płaskowickiej bedzie tam horror. Dodatkowo, po zwinięciu sie tesco odejdzie kolejny duzy market, gdzie zaopatruje sie pewnie z pół Ursynowa, czyli Auchan.... Ciesze sie, że władze Ursynowa tak bardzo troszczą się o mieszkańców. Nastepnym razem zagłosuje na kobiety bo to kobiety, w naszej polskiej rzeczywistosci, najczęściej zajmuja sie domem, żywieniem i logistyka rodziny. I mają pojecie jak to funkcjonuje.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Facet 17 27 dni temuocena: 53% 

   Kobiety też kupują Ciuchy!

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 16 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 16 27 dni temuocena: 75% 

   ~Facet - raczej w wiekszosci online. Już nie pamietam kiedy byłam w jakiejkolwiek galerii... I...nie jestem przeciwna zmianom, jestem przeciwna robieniu wszystkiego naraz. Moze najpierw niech skonczą jedno, zanim rozpirzą drugie. Przypomne tylko, że szykuje sie armagedon tuz obok, na Puławskiej, w zwiazku z POW.

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 15 27 dni temuocena: 61% 

   Issaa, Tesco praktycznie nie dziala. Dogorywa. Samochody, ktore parkuja pod blaszakiem i robia wrazenie klientow, to WPI do metra.

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 17 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 14 26 dni temuocena: 14% 

   najczęściej na zakupy chodzą..............kobiety

   Edytowany: 22 dni temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielin 13 27 dni temuocena: 63% 

   Wreszcie! Trzymam kciuki!

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursy 12 27 dni temuocena: 49% 

   A gdzie drzewa ja chce drzew, drzewa muszą być, to barbarzyństwo gdzie będę psa wyprowadzać i scieżek rowerowych za mało za mało, a dodatkowo fotoradar musi być i progi zwalniające. Jak żyć na tym Ursynowie!

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zaniepokojony 11 22 dni temuocena: 50% 

   Ułożyło ci ?

   Edytowany: 22 dni temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 10 27 dni temuocena: 66% 

   wizualizacja ładna, jak każda. Mnóstwo zieleni, szczęśliwi ludzie. Zobaczymy jak wyjdzie. Dobrze by było, gdyby zrealizowano założenia i sklepy/knajpy na parterze były otwarte także w stronę miasta. Fajnie wyglądają wjazdy na parkingi podziemne, choć północna jezdnia Płaskowickiej nie ma przystanku autobusowego za rondem (a południowa ma). Ale to wizualizacje, zobaczymy jak wyjdzie. W każdym razie robić, nie ociągać się.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 9 27 dni temuocena: 41% 

   A po co komu przystanek autobusowy? plebs i tak nie będzie tam zakupów robił

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 12 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 8 27 dni temuocena: 73% 

   @ kurków-dna - Jezu, zawsze to tłumaczę - trzeba wspierać miejską komunikację. To proste, im więcej osób się do niej przesiądzie, tym mniejsze będą korki i wygodniej będzie jeździło się samochodem. Dlatego komunikacja powinna być wygodna, czysta punktualna, słowem wypasiona :-)

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 27 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 7 25 dni temuocena: 100% 

   Plebs – w średniowieczu i czasach nowożytnych najniższa warstwa ludności miejskiej (najbiedniejsi), pozbawiona obywatelstwa miejskiego, złożona między innymi z robotników najemnych, służby, „marginesu społecznego” (żebracy, przestępcy, prostytutki), a także czeladników i terminatorów.

   Edytowany: 25 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 6 27 dni temuocena: 54% 

   Opłacało się walczyć przeciwko budowie molocha w miejscu Tesko! Dla chętnych będzie duża galeria w odpowiednim miejscu. Sypialnia pozostanie sypialnią. Wszyscy szczęśliwi.

   Edytowany: 22 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mmmm 5 27 dni temuocena: 60% 

   Nareszcie będzie Galeria na Ursynowie brawo!!!!!

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 4 27 dni temuocena: 45% 

   Jasne. Dla "galerii" #dasie poszerzyć Płaskowickiej. Nie mona było tego zrobić tyle lat, bo to ułatwiło by życie tylko mieszkańcom. Ale jak padło hasło klucz "galeria" to od razu #dasie

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick 3 27 dni temuocena: 60% 

   Może zamiast pyszczyć byś doczytał kto to poszerzenie sfinansuje. tj. deweloper, a nie dzielnica.

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 29 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 2 27 dni temuocena: 72% 

   nick Bo to deweloper dopiero ma robić a Dzielnica ma wywalone. St ąd mamy taki syf od lat.

   Edytowany: 27 dni temu

   oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rowerzysta 1 27 dni temuocena: 60% 

   "towarzyszącej infrastrukturze w postaci ścieżki rowerowej...." no, to najważniejsze, bo juz się bałem.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2221 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020