REKLAMAA1 ARENA Restaurant (G4) 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Słowa najczęściej kojarzone z User Experience to oczywiście UX Design, architektura informacji, audyt UX, software house, agencja UX oraz - last but not least - projektant interfejsu. Kim jest przedstawiciel tego zawodu? Jakie umiejętności, kompetencje, doświadczenia są konieczne i wskazane do jego wykonywania? Jakich projektantów interfejsów oczekuje rynek?

  Czy projektant interfejsu jest po prostu grafikiem?

  Często także, ale grafik komputerowy i projektant interfejsów (User Interface Designer) to osobne, choć fakt pokrewne, zawody. Bardzo wielu grafików w ramach zmiany ścieżki zawodowej przebranżowiło się. Zdobyło nowe umiejętności oraz kompetencje i rozpoczęło pracę w agencjach UX.

  Nie jest to jednak jedyna ścieżka rozwoju zawodowego i do wykonywania prac związanych z projektowaniem interfejsów, nawigacji, interakcji nie jest konieczne doświadczenie w zawodzie grafika. Aczkolwiek wrażliwość artystyczna, wyczucie estetyki, proporcji, form, kolorystyki, kształtów jest oczywiście niezbędne.

  Bycie grafikiem stanowi więc solidną podstawę, ale jak powiedzieliśmy nie jest konieczne. Podobnie jak nie jest konieczne ukończenie Akademii Sztuk Pięknych. Na świecie, także już w Polsce, oferowanych jest naprawdę wiele studiów, kursów, warsztatów kierunkowych, na których można zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną oraz podstawowe umiejętności praktyczne.

  Warto przy tej okazji doprecyzować pojęcie interfejsu użytkownika (User Interface). Pomoże nam to wskazać zakres prac, jakie wykonuje UI designer. Każda aplikacja (webowa, mobilna, strona internetowa) składa się z typowych elementów. Na przykład posiada menu, nawigację, content (w formie werbalnej lub wizualnej), zakładki.

  Zadaniem UI designera jest zaprojektowanie tych elementów w zgodzie z celami biznesowymi, zasadami, wzorcami, konwencjami projektowymi oraz - o czym nie może on zapominać - w zgodzie z oczekiwaniami, przyzwyczajeniami przyszłych użytkowników aplikacji lub strony internetowej.

  Interfejs użytkownika (User Interface) jest narzędziem komunikacji między użytkownikiem a systemem, oprogramowaniem. Z tego też powodu, w pierwszej kolejności musi być funkcjonalny, ale jednocześnie musi być także atrakcyjny wizualnie. Jego walory funkcjonalne, użyteczność estetyka powinna wspierać.

  UI designer nie jest zatem artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, choć musi być kreatywnym estetą. Graficy zazwyczaj myślą w kategoriach estetycznych, podczas gdy UI designer zawsze przede wszystkim myśli w kategoriach użyteczności, spójności, relacji, działania, dostępności.

  Rynkowy profil projektanta interfejsów

  Wiele, o oczekiwaniach względem przedstawicieli tego zawodu, powiedzieć mogą ogłoszenia, w których oferuje się pracę tym specjalistom. Zacznijmy od tego, że tych ofert jest naprawdę bardzo dużo.

  Zapotrzebowanie na UI designerów jest ogromne, co niespecjalnie powinno nas dziwić. W szczególności, gdy uświadomimy sobie ilość aplikacji dostępnych na rynku. Aktualnie należy je liczyć w milionach.

  Projektanci interfejsów użytkownika najczęściej pracują przy projektach aplikacji mobilnych, sklepów internetowych, stron internetowych, aplikacji desktopowych. Coraz częściej są odpowiedzialni także za projektowanie interfejsów urządzeń codziennego użytku. Choćby pralek, lodówek.

  UI designerzy pracują zazwyczaj w teamach projektowych, w których współpracują z UX researcherami, developerami, UX designerami. Zajmują się nie tylko samym procesem projektowania, ale także są włączani do procesów badawczych (np. testów A/B).

  Najczęściej zakres obowiązków projektanta interfejsów obejmuje projektowanie interfejsów użytkownika, diagnozowanie potrzeb użytkowników, tworzenie makiet, prototypów, wytycznych projektowych. UI designer jest także odpowiedzialny za stworzenie dokumentacji projektowej.

  Jakie oczekiwania rynek stawia UI designerom?

  Kilkuletnie doświadczenie zawodowe jest bodaj najczęściej pojawiającym się oczekiwaniem. Jest to o tyle zrozumiałe, o ile uświadomimy sobie, że UI designer musi mieć praktyczne doświadczenia odnośnie projektowania makiet, prototypów, projektowania user flow. A te trudno nabyć nawet na najbardziej warsztatowo zorientowanych studiach.

  Wiedza teoretyczna, nawet najbardziej rozległa, niestety przy bardzo zaawansowanych projektach nie wystarczy. Będąc przy temacie wiedzy, dodajmy, że UI designer powinien się orientować w podstawowych metodach, technikach badawczych. Zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Jest to konieczne, bowiem część jego pracy obejmuje także analizę zachowań, potrzeb, oczekiwań. Stąd też konieczna jest umiejętność analizowania, wyciągania wniosków z wyników badań.

  Równie częstym i obligatoryjnym wymaganiem wobec projektantów interfejsów użytkownika UI jest znajomość narzędzi projektowych, programów, choćby tak popularnych jak Figma, Sketch, Axure, Adobe Photoshop. UI designer powinien także orientować się w popularnych językach programowania (np. JavaScript, HTML5, CSS3) oraz metodykach projektowania.

  To jednak nie koniec oczekiwań stawianych UI designerom. Równie cenne dla pracodawców są umiejętności miękkie. Na przykład proaktywność, samodzielność, umiejętność komunikowania, argumentowania, prezentowania własnych koncepcji.

  Ponadto, pracodawcy oczekują od specjalistów UI Design znajomości języków obcych. Projektanci interfejsów użytkownika UI muszą znać przede wszystkim język angielski w stopniu, co najmniej bardzo dobrym. Duża część projektów, jest bowiem prowadzona w środowisku międzynarodowym.

  Artykuł załadowany: 0.3893 sekundy
  REKLAMAA2 MyPierzemy.pl 23.05.2021 - 22.06.2021