REKLAMAA1 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 kwietnia 2021, 09:15 komentarzy 4

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jeziora Zgorzała jest miejscem spacerów przez cały rok

  Jeziora Zgorzała jest miejscem spacerów przez cały rok (MSO)

  Jezioro Zgorzała – perełka Zielonego Ursynowa, oczko w głowie tamtejszych mieszkańców. Choć udało się je zrewitalizować, przez sytuację prawną i przyrodniczą, ten piękny teren wymaga naszej pomocy i pielęgnacji. Dlatego społecznicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie!

  Już 40 osób zdeklarowało pomoc przy sprzątaniu Jeziora Zgorzała, a kolejne wpłaciły ponad tysiąc złotych na zrzutkę prowadzoną na rzecz pielęgnacji okolicy. Do obydwu akcji może przyłączyć się każdy, komu ten malowniczy zakątek Ursynowa jest bliski sercu.

  Zgorzała jak malowana

  Wszystko zaczęło się od zwycięskich pomysłów z budżetu obywatelskiego - przy ursynowskim jeziorze powstała alejka spacerowa z pomostami i ławeczkami, miejscami na ogniska, a także plac zabaw i siłownia oraz boisko do piłki nożnej. Cały teren został obsadzony krzewami oraz drzewami.

  Miało być pięknie i było, ale przez bardzo krótki czas. Susze nieobeszły się z jeziorem i jego otoczeniem łaskawie. Drzewa zaczęły usychać, krzewy dziczeć, a okolica zaczęła tonąć w śmieciach. Mieszkańcy nie mogli patrzeć na to obojętnie i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce - zaczęli sprzątać.

  Jednak głównym problemem tego terenu jest jego stan prawny – jest to teren prywatny.

  - Historia nadania własności tych terenów, sięga XIX wieku, kiedy to ukazem carskim gospodarzom został nadany ,,kawałek" ziemi pod wypas bydła. Do tej pory te własności są nieuregulowane. Spadkobiercy najchętniej sprzedaliby ten teren miastu, a miasto nie ma na to pieniędzy. I koło się zamyka – czytamy na stronie zrzutki, która ma pomóc mieszkańcom w zadbaniu o teren wokół jeziora.

  Zbiórka ma pokryć koszty zakupu farby zabezpieczającej drewno na pomostach, paliwa do kos i kosiarek spalinowych, porady wykwalifikowanego ogrodnika, który pokieruje jak odpowiednio pielęgnować rośliny, 100 worków 80-litowych kory ogrodniczej oraz nawozów.

  Wszystkie ręce na pokład

  Ale zanim dojdzie do realizacji zbiórkowych planów, mieszkańcy postanowili wspólnie posprzątać teren wzdłuż brzegu jeziora. Nie jest to pierwsza taka akcja, ponieważ śmieci pojawiają się tutaj niestety regularnie. Po raz pierwszy jednak ursynowska inicjatywa stanie się częścią ogólnopolskiej akcji ,,Operacja Czysta Rzeka". W jej ramach został utworzony sztab „Zielony Ursynów”, do którego można się zapisać.

  Dla każdego zarejestrowanego wolontariusza, który zechce w sobotę 17 kwietnia od godz. 14.00 posprzątać teren przy jeziorze Zgorzała, organizatorzy będą mieli koszulkę, rękawiczki oraz worki.

  - Na razie swój udział w akcji zadeklarowało 40 wolontariuszy, ale lista jest otwarta, więc wszystkich zachęcamy dołączenia – mówi Marzena Zientara, koordynatorka Miejsca Aktywności Lokalnej na Kajakowej, pomysłodawczyni większości inicjatyw związanych z ratowaniem Jeziora Zgorzała.

  Akcja organizowana jest przez MAL Kajakowa 12b, Hotel Puławska Residence oraz portal Zielony Ursynów. Swoją pomoc zadeklarował także urząd dzielnicy, który ma wyposażyć mieszkańców w rękawiczki, worki i płyn do dezynfekcji. SUEZ ma dostarczyć bezpłatny kontener.

  Osoby chętne do współpracy mogą kontaktować się z organizatorami mailowo lub telefonicznie 731 953 595.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 64

  • 47
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Jaro z Żoliborza 4 17 dni temuocena: 85% 

   Nawozy przy jeziorze, glupota ludzką jest nie do pojęcia kosy spalinowe w sam raz przecież tam jest ptactwo i inną drobna zwierzyna super pomoc i jeszcze za to płacą

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~marek 3 16 dni temuocena: 29% 

   Teren prywatny, rozumiesz pustaku? PS. Twój nick jest głupią prowokacją.

   Edytowany: 16 dni temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pszczółeczkamajeczka 2 17 dni temuocena: 92% 

   Już jakiś czas temu nasze ratuszowe pszczółki "zadbały" o tereny wokół Zgorzały. Nasadziły drzew za 70 tys. na prywatnym terenie. Drzewa uschły bo nie miał ich kto podlewać. Czego jeszcze nie rozumiecie?

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mona 1 10 dni temu

   Dodam jeszcze, że ławeczki, ścieżki i nasadzenia nie były konsultowane z właścicielami. Ci zgodzili się na rekultywację (pogłębienie) jeziora, aby ograniczyć podtopienia okolicznych domów.

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5086 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021