REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay)

  Na temat języka holenderskiego krąży wiele mitów. Jedni doradzają naukę tego języka, inni wręcz przeciwnie. Co by nie mówić na pewno jeśli będziesz posiadać CV, w którym w jednym z punktów zaznaczysz umiejętność posługiwania się tym językiem nie ujdzie to uwadze osoby, które będzie je przeglądać. I nawet jeśli stanowisko, na które się ubiegasz nie jest wymagana znajomość języka holenderskiego to i tak wyróżnisz się na tle innych ubiegających się o tę pracę.

  Język holenderski jest językiem niszowym, a takich języków warto się uczyć

  Wśród mitów, które dominują na temat tego języka można wyróżnić kilka najczęściej powtarzanych. Pierwszym z nich jest mit, że nie warto uczyć się holenderskiego, ponieważ Holandia to malutki kraj i nigdzie indziej na świecie tym językiem nikt się nie posługuje. Holandia jest rzeczywiście bardzo małym krajem, sami mieszkańcy tego kraju mówią, że jest on niewielki. Jednak biorąc pod uwagę powierzchnię Holandii w stosunku do liczby mieszkańców to robi się już całkiem pokaźny wynik. Jest więc to niewielki terytorialnie kraj, który zamieszkuje spora liczba osób. Jeśli jeszcze dodamy do tego sąsiednią Belgię ( we Flandrii mówi się po holendersku) i pozaeuropejskie kraje takie jak Surinam i wyspy Aruba, Curacao, Bonaire, Sint Eustatius, Sint Marteen, to liczba ludzi faktycznie posługujących się tym językiem wyniesie około 23 miliony! 

  Język holenderski należy do grupy języków germańskich, w tej grupie na pierwszym miejscu jest język angielski, na drugim język niemiecki, a kolejne miejsce zajmuje język holenderski. Z kolei w rankingu światowym najczęściej używanych języków holenderski znajduje się na 45. miejscu. Ci, którzy nigdy nie interesowali się Holandią będą zapewne zdziwieni faktem, że w kraju (a konkretnie w regionie Fryzji) są dwa języki urzędowe. W tym rejonie oprócz języka holenderskiego status języka urzędowego ma język fryzyjski, którym włada ok. 440 tys. ludzi zamieszkujących Holandię.

  Osoby wyjeżdżające do Holandii dość często są przekonane, że wystarczy znać język angielski lub język niemiecki, aby porozumiewać się swobodnie w tym kraju.

  Nic bardziej błędnego! Pomimo tego, że nauka języków obcych postawiona jest na bardzo wysokim poziomie i większość Holendrów bez problemu posługuje się językiem angielskim lub niemieckim, to w urzędach państwowych, takich jak na przykład holenderski urząd podatkowy "Belastingdienst", wymaga się znajomości języka holenderskiego. Jednym z mitów, które krążą na temat języka holenderskiego jest to, że jest podobny do niemieckiego i wystarczy znać niemiecki, aby zrozumieć co mówią Holendrzy. Faktem jest, że holenderski należy do tej samej grupy językowej języków zachodniogermańskich. Pewne podobieństwa ma gramatyka obu języków, natomiast sama wymowa jest już zupełnie inna. Pierwsze wzmianki z dokumentów dotyczą dialektów języka holenderskiego i pochodzą one z XIII wieku. Natomiast w szesnastym wieku rozpoczął się proces standaryzacji języka holenderskiego.

  Wracając do czasów współczesnych należy się zastanowić ile prawdy jest w twierdzeniu, że język holenderski to bardzo trudny język do nauki.

  Pojęcie tego czy dany język jest trudny czy łatwy jest bardzo zindywidualizowane. Na pewno osoba ze zdolnościami lingwistycznymi oraz motywacją do nauki powie, że nie jest to język trudny. Natomiast ktoś, kto od początku będzie nastawiony negatywnie, trudniej będzie przyswajał sobie ten język. W nauce każdego języka obcego ważna jest motywacja, systematyczność, pracowitość i pozytywne nastawienie. Oczywiście zdolności językowe ułatwiają naukę, ale nauka języka przez osobę, która takich zdolności nie posiada, też jest możliwa.

  Każdego roku szerokie grono osób podejmuje trud nauki języka holenderskiego.

  Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że znajomość nietypowego języka daje większe szanse na dobrą pracę. Znając język holenderski możesz poszukiwać pracy w sektorach takich jak: finanse, księgowość, informatyka, usługi doradcze, prace związane z obsługą klienta. Dla wielu firm priorytetem stała się opcja by swoich zagranicznych kontrahentów, oraz klientów obsługiwać w ich ojczystym języku.

  Nauka języka holenderskiego nie jest rzeczą powszechną i jest to nieszablonowe rozwiązanie.

  Tym tropem warto pójść szukając pracy, która przyniesie satysfakcję i wyższe zarobki (wejdź na https://preply.com/pl/holenderski-online).

  Pracodawcy oprócz praktycznych umiejętności językowych cenią sobie również takie cechy jak: ciągła chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, kreatywność, szybkie przystosowanie się do zmian. Pracownik, który w swoim CV ma zaznaczoną umiejętność posługiwania się j. holenderskim już od samego początku ma plusy i jest osobą wyróżniającą się spośród innych nie posiadających tej umiejętności. Niekiedy dla pracodawcy znajomość konkretnego języka jest na tyle ważna, że gotów jest wybrać kogoś, kto tym językiem się posługuje, nawet jeśli nie posiada doświadczenia zawodowego.

  Znajomość języka holenderskiego to poważny atut a często warunek konieczny, w przypadku kiedy ubiegasz się o pracę w Holandii - na przykład w jednym z przedstawicielstw polskich firm.

  Obecnie z nauką języków mniej popularnych nie ma już tak dużego kłopotu jak dawniej. Dostępność korepetycji online sprawia, że z łatwością można znaleźć nauczyciela tego języka.

  (mat. promocyjny)

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Adam 2 ponad rok temu

   wydaje mi się, że znajomość takich języków już bardzo specjalistycznie zawęża cv, ja znam angielski a teraz uczę się niemieckiego w lincolnie w Warszawie i wydaje mi się, że takie języki dają jednak większe możliwości znalezienia zatrudnienia

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Parus 1 ponad rok temu

   Hm, nie ma języka holenderskiego. Jest język niderlandzki występujący w dwóch dialektach: flamandzkim i holenderskim...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1267 sekundy
  REKLAMA