REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 czerwca 2022, 13:19 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (BSKZ)

  XIX wieczna leśniczówka w Lesie Kabackim powoli odzyskuje swój blask. Trwa remont prowadzony pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Zakończy się do przyszłorocznych wakacji.

  Przez prawie 130 ostatnich lat mieszkali tu leśnicy opiekujący się drzewostanem Lasu Kabackiego. Na początku roku ruszył remont, którego efekty widać już dziś.

  - Gotowe i zaizolowane są już fundamenty budynku. Częściowo wykorzystano w nich stare cegły z widoczną sygnaturą cegielni. Zakończyły się też prace przy konstrukcji ścian zewnętrznych, w których zachowano część starych bali. Elementy starej stolarki okiennej i drzwiowej zostały zdemontowane i przejdą konserwację. Zabezpieczono też zabytkowe wyposażenie leśniczówki. Po zakończeniu prac będzie ono wyeksponowane w odnowionym wnętrzu - infomuje Stołeczny Konserwator Zabytków.

  W tej chwili trwa wymiana pokrycia dachowego leśniczówki. Dotychczasowe pokrycie z eternitu zostanie zastąpione gontem modrzewiowym. Taki sam gont pojawi się na dachu werandy.

  Zmiany będą też wokół budynku. Na otaczającym leśniczówkę terenie o powierzchni 2500 mkw. odtworzone zostaną alejki, wypielęgnowana zieleń i powstanie nowe ogrodzenie.

  Po zakończeniu prac w leśniczówce będą się odbywać wystawy i spotkania w ramach działającego obok Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich. Wszystko ma być gotowe w wakacje 2023 r. Koszt remontu to około 2 mln zł.

  Historia kabackiej leśniczówki

  Drewniana, zabytkowa leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 znajduje się w Lesie Kabackim. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XVII i XVIII wieku były własnością rodu Sobieskich, a następnie Potockich oraz Branickich. Obecnie nadzór nad tym obszarem sprawują warszawskie Lasy Miejskie.

  Budynek powstał w II połowie XIX w. i stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkały przez leśniczych, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem Lasu Kabackiego. W 1987 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków.

  ZOBACZ: Trwa remont leśniczówki kabackiej

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~na ruchome schody też nie ma! 5 miesiąc temuocena: 81% 

   2.000.000 zł za remont drewnianej chałupy? A na daszki nad schodami do ursynowskich stacji metra, gdzie w zimie seniorzy łamią sobie nogi na oblodzonych stopniach wciąż nie ma pieniędzy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 4 miesiąc temuocena: 44% 

   Jako seniorka nie zauważyłam zagrożenia na schodach. Jak ślisko trzeba trzymać się poręczy. A ci co maja problemy to są windy do dyspozycji

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~na ruchome schody też nie ma! 3 miesiąc temuocena: 75% 

   Za 3 lata będziemy obchodzić 30-lecie warszawskiego metra. To doskonała okazja, aby dostosować ursynowskie stacje do standardu linii M2 i zainstalować zadaszone, ruchome schody. Będzie to wspaniały prezent dla społeczności Ursynowa z okazji nadchodzącego jubileuszu 50-lecia naszej dzielnicy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 2 miesiąc temuocena: 50% 

   To świetny pomysł z tymi ruchomymi schodkami: w niektórych blokach 3-5 schodów uniemożliwia zejście osobom starszym, matkom z wózkami z malutkimi dziećmi. Może by tak jednak dało się najpierw przerobić schody w blokach starszych od metra, byśmy wszyscy mogli wychodzić i wchodzić do domu?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 1 miesiąc temuocena: 100% 

   Szkoda, że na Wyczółkach tak nie można.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3193 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022