Zamknij

Kamery IP WiFi - najważniejsze informacje i podział

13:54, 04.07.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:56, 04.07.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Działanie kamery IP wykorzystującej bezprzewodowy moduł łączności WiFi pod wieloma względami różni się od tradycyjnych urządzeń przeznaczonych do rejestrowania obrazu. Podstawową funkcjonalnością opisywanego sprzętu jest możliwość nagrywania i jednoczesnego odtwarzania z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Aby to było możliwe, kamery IP WiFi muszą być uprzednio podłączone do lokalnej sieci internetowej, bez względu na to czy jest to sieć domowa, firmowa lub instytucyjna. Ważne, aby charakteryzowała się wysoką prędkością transmisji danych w obu kierunkach.

Uniwersalne kamery IP WiFi - gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?

Pierwszym i najczęstszym zastosowaniem opisywanych urządzeń jest poprawa bezpieczeństwa budynków, garaży, domów, mieszkań, posesji, składowisk i innych tego typu miejsc. Kamery pracują w zapętleniu. Rejestrują i przesyłają obraz 24 godziny na dobę, przez cały rok. Dzięki nim, w razie wtargnięcia, włamania, próby kradzieży lub innych zdarzeń tego typu, można błyskawicznie zareagować. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że możemy częściowo ograniczyć lub całkowicie wyeliminować straty wyrządzone przez osoby niepowołane. Ponadto kamery IP WiFi dostarczają niepodważalnych dowodów, np. w postaci zarejestrowania czynu nielegalnego.

Podstawowe parametry kamer do monitoringu

Jednym z najważniejszych elementów każdej kamery jest matryca, nazywana przetwornikiem. Od jej wielkości fizycznej, a także rozdzielczości jest uzależniona jakość rejestrowanego obrazu. W dużym skrócie, im matryca jest większa i charakteryzuje się wyższą rozdzielczością, tym obraz jest bardziej szczegółowy i wyraźny. Kolejnym kluczowym elementem jest obiektyw, a właściwie jego jasność i ogniskowa. Kamery IP WiFi przeznaczone do nagrywania zarówno w dzień, jak i w nocy, są dodatkowo wyposażone w oświetlacz. Jest on najczęściej złożony z wydajnych i energooszczędnych diod IR LED. Efektywność działania oświetlacza jest mnożona, m.in. jego maksymalnym zasięgiem. Część kamer ma również wbudowany głośnik oraz mikrofon i obsługuje wszystkie najpopularniejsze standardy kart pamięci. 

Podział kamer IP WiF

Podstawowy podział rozdziela wszystkie kamery do monitoringu na dwie grupy. Są to modele przeznaczone do pracy na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Czym się różnią?

  • Zasadnicza różnica polega na odmiennych rodzajach obudów urządzeń. Wersje zewnętrzne są wodoodporne i pyłoszczelne. Oba parametry wyraża jedna miara, a mianowicie klasa szczelności, np. IP66. Im jest wyższa, tym kamera jest lepiej zabezpieczona. Dodatkowo, wybrane kamery IP WiFi są również wandaloodporne, czyli zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz oświetlacza, wiele modeli przeznaczonych do pracy na zewnątrz budynków jest wyposażonych w mechaniczny filtr podczerwieni.
  • Z kolei kamery przeznaczone do użytku wewnętrznego najczęściej nie są aż tak zabezpieczone, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dodatkowo, urządzenia tego typu charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, dzięki którym są dyskretne.

Kamery IP WiFi dzielą się także ze względu na konstrukcję. Na zewnątrz budynków przemysłowych są często montowane kamery tubowe. Dużą popularnością cieszą się też wersje kopułkowe. Wiele firm i instytucji decyduje się na kamery obrotowe, które jak sama nazwa wskazuje, mogą obracać się wokół własnej osi. Wybór konkretnego modelu powinien być zawsze poprzedzony dogłębnym zbadaniem potrzeb. Każdy systemem monitoringu jest nieco inny, dlatego urządzenia powinny być dopasowane do konkretnych wymagań.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%