REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lutego 2021, 08:59 komentarzy 35

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK/WAS)

  Dzisiaj lepiej nie wietrzyć mieszkań i nie wychodzić na spacer. W Warszawie od rana utrzymuje się katastrofalny smog. Wskaźniki jakości powietrza są przekroczone o kilkaset procent. Dodatkiem do smogu jest gęsta mgła.

  - Dzień dobry w smogu. Przestało wiać i od razu #UduśSięWWarszawie - napisali aktywiści z organizacji Warszawa bez Smogu.

  Od rana w stolicy utrzymuje się smog. Wystarczy spojrzeć na mapę wskazań ze stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, by stwierdzić, że dziś sytuacja jest nadzwyczajna.

  Na Ursynowie stacja pomiarowa znajduje się w środku osiedla Stokłosy, przy ul. Wokalnej. Jej wskazania są dziś alarmujące. Zawartość pyłów zawieszonych przed godz. 8:00 poszedł drastycznie w górę. Stężenie pyłu PM10 wynosi 109,6 μg na m sześc., co oznacza, że norma jest przekroczona o ponad 300 proc. Nieco lepiej jest ze stężeniem pyłu PM2,5. Wynosi ono 69 μg na m sześc., a więc norma jest przekroczona prawie trzykrotnie.

  Dodatkowo utrzymywaniu smogu sprzyjają brak wiatru oraz gęste mgły, które wystąpiły już w nocy. Tworzą one dobrą zawiesinę dla szkodliwych cząsteczek w powietrzu.

  - We wtorek znajdziemy się w rejonie osi klina wyżowego, przez co zachmurzenie może się utrzymywać dość długo. Przed południem zalegać mogą więc mgły oraz chmury warstwowe stratus, a dopiero po godz. 10-11 postępować będą rozpogodzenia - informują synoptycy z "Pogoda w stolicy jak i w okolicy".

  Ratusz wydał ostrzeżenia

  Choć Warszawski Indeks Powietrza przyjmuje dziś najgorsze przyjęte w skali wartości - poziom 4, stołeczny ratusz, jak na razie - stan na godz. 8:50, nie ogłosił alarmu smogowego, nie wydał też żadnych ostrzeżeń. Obowiązuje ogólna instrukcja:

  "Nie wietrz pomieszczeń. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w Twoim domu to zrezygnuj z jego używania. Zostaw samochód w domu - pojedź transportem publicznym. Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów".

  Eksperci z Warszawskiego Alarmu Smogowego dodają: - Ratunkiem jest założenie maseczki antysmogowej z filtrem Hepa lub N99 alternatywnie maseczki antywirusowej z filtrem FFP1-FFP3, najlepiej FFP3. Ważne, żeby maseczka szczelnie przylegała do twarzy.

  Ok. 9:40 ratusz wydał ostrzeżenie. Poza standardowymi zaleceniami pojawił się apel o pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów i ograniczenie korzystania z transportu.

  Dziś obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mongo-polo 35 2 miesiące temu

   We wschodniej Europie jest brudno i cuchnie, powietrze jak i woda jest rakotwórcza, nic nowego, cywilizacja europejska koñczy sie na Odrze.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tnbm 34 2 miesiące temuocena: 100% 

   Od kilku lat obserwuję problem smogu w Warszawie i widzę wyłącznie korelację pogodową. Pamiętam jak parę lat temu w bodajże drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia normy były przekroczone kilkunastokrotnie, choć samochody w ogóle po mieście nie jeździły. A np w Otwocku było 1600% normy :/ Zasada jest taka, że za PM10 odpowiada bardziej ruch uliczny, za PM2.5 DUŻO bardziej niska emisja i to są akurat dane z badań zleconych przez UE. Za jakość powietrza na Ursynowie (również tzw. Zielonym...) odpowiadają niestety nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi - i nie chodzi tylko i wyłącznie o palenie śmieciami, bo węgiel kamienny i drewno kominkowe też generują pyły. A to już nie tak łatwo poddać ostracyzmowi - w końcu któż by nie chciał mieszkać w domku pod miastem, a jak jest domek pod miastem to musi być i kominek. Jedyną opcją jest stopniowe przykręcanie śruby i zakazywanie ogrzewania domów jednorodzinnych kotłami na paliwo stałe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonina 33 2 miesiące temu

   Kto zapłaci za utracone zdrowie nasze i naszych dzieci? Czy dostaniemy ulgi w opłatach rekompensujące utratę zdrowia? Samo mierzenie jakości powietrza to za mało i niczego nie zmienia. Smog należy minimalizować radykalnymi działaniami. Mieszkam przy ul Rodowicza Anody na przeciwko szklarni SGGW Powietrze szczególnie wieczorem jest straszne. Oprócz wyczuwalnych zanieczyszceń z elektrociepłowni siekierki dochodzi i kopcący niski komin ze szklarni SGGW produkujący dym o bardzo dziwnym zapachu. Nie można otworzyć okien ponieważ jest jeszcze gorzej wentylacja łapie również wszystkie te smrody. Spanie w zagazowanym dymem mieszkaniu uwierzcie jest nie do zniesieniai szkodliwa na drogi oddechowe..Zwierzęta znacznie wcześniej wyczuwają dym i są niespokojne a w nocy nie mogą znależć sobie miejsca. Sprawę zgłosiłam do straży miejskiej minął tydzień i nic się nie zmienia nie wiem czy zrobili kontrolę przynajmniej na SGGW.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Joasia 32 2 miesiące temuocena: 0% 

   Okien nie wolno otwierać, żeby ten straszny wirus z telewizji nie wpadł nam do mieszkania i nie wyciął w pień całych rodzin ;-) Ale w sumie wystarczy chyba wyłączyć TV......

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie da się go wyłączyć 31 2 miesiące temuocena: 90% 

   "Wirus z telewizji"? TEN WIRUS jest z Wu-han. Dlatego nie da się go wyłączyć jak telewizor. Ze smogiem jest tak samo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdxnv7naovvlzqqov 30 2 miesiące temuocena: 45% 

   Smog rekordowy, a tu jak zwykle dyskusja idiotów. Jeden jeździ gratem z wycietym dpf i twierdzi, że smog powodują piece weglowe. Drugi pali śmieciami, dupę wozi wszedzie gratem nie spełniającym żadnych norm emisji spalin, ale uważa, że to tramwaje są winne. Inny o tworzenie smogu oskarża pieszych i rowerzystów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fog 29 2 miesiące temuocena: 55% 

   To juz nie te czasy, ze szroty jezdziły i truły. Sredni wiek auta to 13 lat, czyli rok 2008, czyli spelnia normy euro 4. Wiec moze niech sobie jeden idiota z drugim zrzucajacy wine na samochody przeczytaja ten raport NIK, tylko dokładnie, ze zrozumieniem, to wyczytają, ze sama emisja z rury to 2% w miescie i 0,2% w skali kraju. I wtedy dają głos. I tak, unos wtórny pm10 generuja tez i piesi i rowerzysci - surprise. I tak, glowny problem to syf z kominów, jak sie to ograniczy, zacznie myc ulice, to i unos wtórny spadnie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Samochody nie spełniają norm zanieczyszczenia 28 2 miesiące temuocena: 71% 

   Raport NIK z grudnia 2020 r. nie pozostawia wątpliwości: "57 proc. przebadanych pojazdów nie spełnia norm z zakresie tlenków azotu, 48 proc. emisji tlenku węgla, 45 proc. - węglowodorów, a 40 proc. - pyłów. Najwyższe przekroczenia limitów dla związków tlenków azotu stwierdzono w przypadku samochodów nowszych, zasilanych olejem napędowym, najwięcej w pojazdach klasy Euro 5 (w 83 proc. zbadanych pojazdów tej klasy)".

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fog 27 2 miesiące temuocena: 36% 

   Wśród zanieczyszczeń spowodowanych przez ruch samochodowy ok. 7% to dymienie z rur wydechowych, 13% to ścierające się opony i klocki hamulcowe, a 80% – unos wtórny. Zreszta jak pokazaly przyklady miast niemieckich po wprowadzeniu zielonych stref i zakazu diesli, nie mialo to zadnego wplywu na jakosc piwietrza. Tlenki azotu to nie jest smog i Polska na tym tle (stezen NO2) wypada w europie dobrze: sytuacja Polski na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu jest jednak lepsza. Pod względem wysokości średniorocznych stężeń tej substancji na obszarze całego kraju w 2015 roku Polska uplasowała się na 19 miejscu wśród 28 krajów UE. Wyprzedaja nas chocby WB, niemcy, hiszpania, francja. Mowienie wiec o struclach i gratach w Warszawie nijak sie ma do rzeczywistosci.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SMOG SAMOCHODOWY 26 2 miesiące temuocena: 64% 

   Polska ma jeden z najwyższych odsetków samochodów powyżej 10 lat (ok. 73 proc) w Unii Europejskiej, a wiek 35 proc. aut przekracza aż 20 lat. W Polsce najwyższe przekroczenia limitów dla związków tlenków azotu stwierdzono w przypadku samochodów nowszych, zasilanych olejem napędowym, najwięcej w pojazdach klasy Euro 5 (w 83 proc. zbadanych pojazdów tej klasy).

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jacek 25 2 miesiące temuocena: 94% 

   Ze dwa lata temu na portalu Haloursynów przeczytałem ilustrowany zdjęciami artykuł o nowej jednostce Straży Miejskiej wyspecjalizowanej w namierzania posesji, z których wylatuje trujący smog. Kiedy aktualizacja tego artykułu ze zdjęciami smrodzących ursynowskich posesji, informacjami o grzywnach wymierzonych w ub. roku itd.?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 24 2 miesiące temuocena: 100% 

   Często wyjeżdżam pod warszawę na spacery i tak szczerze, to nie potrzeba wyspecjalizowanych jednostek by namierzyć osoby palące śmieciami. W promieniu kilkudziesięciu metrów jesteś w stanie z całkowitą pewnością na nos wskazać kto w okolicy jest trucicielem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolo 23 2 miesiące temuocena: 44% 

   Trzeba dołożyć jeszcze 100 przejść dla pieszych "z nikąd do nikąd", oczywiście koniecznie ze światłami, żeby samochody się musiały zatrzymywać i ruszać co 20 metrów. Potem zaprosić mieszkańców okolicznych wsi, żeby przyjechali samochodem na Ursynów, zostawili tu dziecko w przedszkolu lub szkole ( u mnie 90% samochodów przywożących dzieci ma Nr Rej: WPI ) i spokojnie pojechali Metrem do pracy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pińcet przejść dla pieszych 22 2 miesiące temuocena: 57% 

   Na prawdę na Ursynowie jest "100 przejść donikąd"? A może 200? Albo 300? Ja bez kozery powiem PIŃCET!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smog samochodowy to 63% zanieczyszczenia powietrza 21 2 miesiące temuocena: 47% 

   W Warszawie zanieczyszczenie powietrza przez transport samochodowy stanowi większy problem niż emisja pyłów z tzw. kopciuchów. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ruch samochodowy w stolicy w 2017 r. odpowiadał za 63 proc. stężenia PM 10. SMOG SAMOCHODOWY to nie tylko spaliny. Dominująca część smogu samochodowego to tzw. unos wtórny, czyli wszytko to, co zalega na ulicach i jest wzbijane do powietrza przez jeżdżące samochody.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~c. 20 2 miesiące temuocena: 33% 

   No tak ale akurat dziś stężenie PM 10 nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu. Duże przekroczenia dotyczą PM 2.5. Czyli to nie unos wtórny?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 19 2 miesiące temuocena: 49% 

   Bzdury. Za zimowy smog, czyli znaczne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza, odpowiada niska emisja napływająca do Warszawy z okolicznych miejscowości oraz z dzielnic zewnętrznych. latem ruch samochodowy jest większy niż zimą, a nie ma przekraczania norm zanieczyszczenia powietrza. Od kilku lat każdego dnia obserwuję stan powietrza w Warszawie i na przedmieściach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 18 2 miesiące temuocena: 41% 

   Praktyka temu przeczy. W szczycie lockdownu był rekordowy smog. A unoś wtórny? Sam napisałeś co to jest! Powoduje go także ruch pieszych i rowerzystów. Pytanie skąd się to bierze na ulicach. Odpowiedź jest prosta: kotły, energetyka, przemysł. I samochody też się dokładają.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 17 2 miesiące temuocena: 45% 

   Gdyby całkowicie zlikwidować ruch samochodowy a w miejscu ulic zrobić chodniki to unos wtórny powodowaliby piesi. Bo przecież syf by na podłożu zalegał nadal. I wtedy 100 proc smogu samochodowego powodowaliby piesi. I co wtedy zaproponowaliby niby- ekolodzy? Likwidację ruchu pieszego, bo to piesi odpowiadają za smog? A ile obecnie piesi i rowerzyści powodują unosi wtórnego?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 16 2 miesiące temuocena: 35% 

   Widzieliście jakie tumany kurzu podnoszą tramwaje? Wiosną ciągnie się za nimi jeden wielki syf. To dlatego sieją trawę na torowisku. A przecież tramwaj jest stawiany za wzór ekologicznego transportu. Kolejne przekłamania. Ja jestem tylko ciekawy jak będą powszechniej jeździły auta elektryczne (akumulatorowe czy też wodorowe) to na co będą zwalać winę za syfiaste powietrze. Dzisiaj całe Mazowsze było objęte smogiem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 15 2 miesiące temuocena: 87% 

   @Boom oczywiście na unos wtórny powodowany przez elektryki. A przecież trzeba doliczyć układ hamulcowy i wszystkie inne elementy samochodu oraz procesy produkcyjne samochodu

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tramwaje na Ursynowie? 14 2 miesiące temuocena: 65% 

   do Boom: Tramwaje? Na Ursynowie? Na razie nie ma takich planów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 13 2 miesiące temuocena: 48% 

   Inteligentny komentarz, bo powietrze trzyma się granic dzielnic i miasta, nie? Wczoraj wieczorem było to dokładnie widać jak syf płynął nad Ursynów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom - na Filtrową! 12 2 miesiące temuocena: 67% 

   do Boom: adres to Filtrowa 57. Przejdź się tam i zgłoś w Naczelnej Izbie Kontroli, że kwestionujesz wyniki ich badań. Pokaż im SWOJE badania zanieczyszczenia powietrza przez samochody na Ursynowie. Może ich przekonasz i poprawią oficjalne statystyki nt. smogu w Warszawie?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 11 2 miesiące temuocena: 42% 

   To że są osoby pozbawione węchu, wzroku, informacji z czujników oraz zmysłu obserwacji, łykające każdą propagandę to ja wiem. Ale ja bym się tym nie chwalił. Natomiast ja i wielu innych nie kupujemy propagandy, szczególnie że ubiegłoroczny lockdown dobitnie pokazał kłamstwa dotyczące głównego źródła zanieczyszczeń powietrza zimą. Przy pustych ulicach nie było czym oddychać, zupełnie jak dzisiaj, a przez okołowarszawskie wioski trzeba przejeżdżać z zamkniętym dopływem powietrza. Ale ty możesz sobie nawet wierzyć w świętego Mikołaja.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom, boom, bum! 10 2 miesiące temuocena: 65% 

   Są tez osoby, które nie umieją czytać ZE ZROZUMIENIEM. I niestety jest ich sporo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fog 9 2 miesiące temuocena: 48% 

   Pacz pan, pandemia, aut jezdzi moze 1/4 tego co zawsze a smog dalej jest. Juz nie wspominajac, ze i przed pandemia ilosc aut na ulicach Warszawy na poziomie zblizonym do miast zachodnich i tam jakos zanieczyszczenie powietrza nie razi czerwienią czy wrecz czernią na mapach, jak u nas.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 8 2 miesiące temuocena: 50% 

   Duchota, mało tlenu, nadwyżka dwutlenku węgla też okropna i bardzo niezdrowa, a czasem wręcz gorsza :( A deszczu pod rynnę, brakuje alternatywy ;(

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Znów to samo 7 2 miesiące temuocena: 45% 

   I już za chwilę obwinianie samochodów za smog, a przy okazji za każde inne zło tego świata. Tylko na to czekam

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fog 6 2 miesiące temuocena: 86% 

   Jest jeszcze na Ursynowie cos takiego jak mgła?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 5 2 miesiące temuocena: 96% 

   Na początku lat 90-tych wydany był atlas Warszawy, w którym była mapa z klinami napowietrzajacymi miasto. Było ich kilka. Na poludniu pamietam dwa. Wolne tereny zabudowane obecnie przez Miasteczko Wilanów- napowietrzenie od południa do Al. Wilanowskiej, czy też klin od południa wzdłuż torów kolei radomskiej, a potem przez Pole Mokotowskie aż do Wawelskiej, również zabudowany. To którędy ma się odbywać wymiana powietrza?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawnik 4 2 miesiące temuocena: 73% 

   A my nawet filtrów nie będziemy mieć -brawo P.Burmistrzu za takie przespanie sprawy

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 2 miesiące temuocena: 68% 

   Wymiana powietrza to jedno, ale gdzie likwidacja kotłów opalanych opałem stałym? Nikt już nie kupuje propagandy antysamochodowej, zwłaszcza zimą.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 21 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smog powodują samochody 2 2 miesiące temuocena: 44% 

   W Warszawie zanieczyszczenie powietrza przez transport samochodowy stanowi większy problem niż emisja pyłów z tzw. kopciuchów. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ruch samochodowy w stolicy w 2017 r. odpowiadał za 63 proc. stężenia PM 10.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 1 2 miesiące temuocena: 55% 

   ~Smog powodują samochody - coś się Pan tak uparł z tymi samochodami? Kopcisz Pan śmieci w piecu, czy co? Nijak sensownie nie da się uzasadnić kłopotów z powietrzem pojawiających się tylko w sezonie grzewczym ruchem pojazdów spalinowych.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.489 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021