REKLAMAA1-EARLY-STAGE--24-08---23-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  ("Stolica", 1977 )

  Jak wyglądały początki dzielnicy, w której żyjemy? Co powstało jako pierwsze? Gdzie zbudowano pierwsze osiedla? Wszystkiego na temat ursynowskiej historii dowiedzieć się będzie można już podczas sobotniego spaceru z cyklu „Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę! Integracyjne spacery po Ursynowie”. Udział w wędrówce może wziąć każdy.

  Dzisiejsza dzielnica w niczym nie przypomina tej z początku lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy ekipy budowlane wkroczyły na teren Ursynowa Północnego. Historia zaczyna się w 1971 roku, kiedy to rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie tego terenu i tym samym decyzja o budowie nowego osiedla w Warszawie ostatecznie zapadła. Planowano budowę blokowiska dla 38 tysięcy mieszkańców. Rok później rozpoczęły się prace.

  Nowoczesna dzielnica, miała być „miastem w mieście”. Docelowo miało zamieszkać tu 140 tysięcy ludzi w kilku 40-tysięcznych osiedlach. Pomiędzy dość luźno rozlokowanymi blokami miały powstawać centra społeczne i usługowe - szkoły, kilkanaście żłobków, 7 dużych przychodni zdrowia, kompleks handlowy z kinem i dwa szpitale. O wyjątkowości Ursynowa rozpisywały się wszystkie gazety. „Stolica” z 1977 roku poświęciła ursynowskim założeniom architektonicznym spory artykuł.

  - Koncepcja Ursynowa zasadza się na organizacji zabudowy w formie osiedlowych uliczek pieszych. Przy nich są domy, sklepy, szkoły. (…) Pierzeje i powierzchnia tych uliczek tworzą gigantyczną rzeźbę i w niczym nie przypominają kanionów miejskiej zabudowy - zachwycali się redaktorzy.

  O tym, jak wyglądały plany zagospodarowania Ursynowa, jaki plan na upiększenie okolicy mieli ówcześni architekci i kiedy pierwsi mieszkańcy otrzymali klucze do mieszkań opowiedzą przewodnicy podczas spaceru „Niegdyś najważniejsze na Ursynowie”, który jest częścią cyklu „Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę! Integracyjne spacery po Ursynowie”. Zdradzą też, jakie przygody spotykały pierwszych ursynowian, którzy zasiedlali bloki na Północnym Ursynowie.

  Spotkanie wszystkich chętnych i ciekawych historii ursynowskich osiedli w najbliższą sobotę o godz. 15:00, przy stacji metra „Ursynów” (wejście od strony „Domu Sztuki”. Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik PTTK z Sekcji Miłośników Warszawy i Mazowsza. Cykl organizowany jest przez Fundację Hereditas i Urząd Dzielnicy. Udział w wędrówce jest bezpłatny

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3208 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020