Zamknij

Kiedy możliwe jest dokonanie zwrotu zakupionych przedmiotów?

16:16, 25.05.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:17, 25.05.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kupując nowe rzeczy w sklepie w większości przypadków mamy prawo do ich zwrotu bez względu na to, czy zostały one nabyte w sklepie stacjonarnym, czy online. W takiej sytuacji sprzedający jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy za zakupiony przedmiot. Zwrot towaru to nie to samo, co reklamacja. Czym różnią się one między sobą i w jakich sytuacjach możliwy jest zwrot niechcianego towaru, a kiedy należy go zareklamować?

Kupując nowe rzeczy w sklepie w większości przypadków mamy prawo do ich zwrotu bez względu na to, czy zostały one nabyte w sklepie stacjonarnym, czy online. W takiej sytuacji sprzedający jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy za zakupiony przedmiot. Zwrot towaru to nie to samo, co reklamacja. Czym różnią się one między sobą i w jakich sytuacjach możliwy jest zwrot niechcianego towaru, a kiedy należy go zareklamować?

Czym różni się zwrot od reklamacji?

Zwrot towaru jest możliwy w sytuacji, kiedy chcemy oddać sprzedawcy zakupioną od niego rzecz, która jest wolna od jakichkolwiek wad. W takim wypadku sprzedający ma obowiązek przyjęcia od nas zwrotu oraz oddania całej kwoty za nabyty towar. Przyczyną zwrotu w większości przypadków jest rozmyślenie się kupującego.

Reklamacja z kolei obejmuje przedmioty posiadające wady. Wadą może być nie tylko samo uszkodzenie towaru, które istniało w chwili zakupu, ale także brak posiadania przez niego pewnych cech, które były obiecane przez sprzedającego. Reklamując zakupiony towar możemy poprosić sprzedającego o zwrot pieniędzy, naprawę lub wymianę towaru na nowy, pozbawiony wad. 

Zwrot towaru zakupionego poza siedzibą firmy

Według przepisów prawnych osoby kupujące towary przez Internet mają 14 dni na ich zwrot bez podania przyczyny. Takie samo prawo nabywamy kupując przedmioty poza siedzibą firmy, np. na pokazach lub telefonicznie. W każdej z tych sytuacji sprzedający ma obowiązek poinformowania kupującego o przysługującym mu prawie do zwrotu. Jeśli kupujący nie został poinformowany o takim prawie może on oddać zakupione towary w ciągu 12 miesięcy od daty ich nabycia.

Zwracany towar musi być nowy oraz nie nosić żadnych śladów użytkowania. Jeśli decydujemy się na dokonanie zwrotu za pośrednictwem poczty koszty wysyłki leżą po naszej stronie. Zwrot najkorzystniej jest zgłosić pisemnie, aczkolwiek możliwe jest także jego ustne uzgodnienie ze sprzedającym.

Kiedy nie jest możliwe dokonanie zwrotu towarów?

Nie w każdej sytuacji możliwy jest zwrot zakupionych przedmiotów. Wyjątkiem od tej reguły jest zakup przedmiotu od osoby prywatnej, która nie ma obowiązku przyjęcia od nas jego zwrotu. Do zwrotu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny nie mają także prawa przedsiębiorcy, którzy nabyli dany przedmiot na dane swojej firmy. Dokonanie zwrotu nie jest możliwe w sytuacji, kiedy dany przedmiot został wykonany na indywidualne zamówienie.

Sprzedający ma z kolei prawo odmówić przyjęcia zwrotu w przypadku produktów o krótkim terminie przydatności do użytku (np. niektórych kosmetyków, artykułów żywnościowych itp.) oraz w sytuacji, kiedy zwrócony towar z jakichkolwiek przyczyn nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży.

Ustawowe prawo do 14-dniowego zwrotu towarów obowiązuje tylko w przypadku przedmiotów kupowanych online lub poza siedzibą firmy. Robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych możliwość zwrotu towarów zależy bowiem od polityki konkretnego sprzedawcy. Przed dokonaniem zakupu warto więc zawsze upewnić się, czy mamy prawo do zwrotu zakupionych towarów oraz w jakim terminie należy go dokonać.

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem E-Commerce - Komerso.pl, na podstawie materiału: https://komerso.pl/prawo-konsumenta-do-zwrotu-towaru-zakupionego-przez-internet/

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JerryJerry

0 0

Selgros nie uwzględnia zwrotu zakupionego u nich towaru. Uważajcie jak kupujecie. 04:47, 26.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

slegosslegos

0 0

czy aby napewno? 09:17, 22.07.2019


MDMD

0 0

Selgros raczej uwzględnia. Dziś oddałem towar. Musiał być jednak oryginalnie zapakowany i nadawać się do włożenia na półkę. 21:11, 21.08.2019


reo

SprzedawcaSprzedawca

0 0

"Przypomnijmy, że konsument, który dokonał zakupu w sklepie stacjonarnym nie ma prawa zwrotu towaru bez wady, chyba, że wewnętrzny regulamin sklepu przewiduje taką ewentualność. Dlatego też często spotykamy się z możliwością zwrotu towaru w nienaruszonym stanie np. w ciągu 30 dni od zakupu. Niezależnie od tego warto wiedzieć, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru."- cytat z materiału na podstawie którego powstał artykuł. To można zwrócić przedmiot kupiony w sklepie stacjonarnym czy nie? 06:08, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%