REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 marca 2019, 13:37 komentarzy 6

  (arch. Katarzyna Łowicka)

  Jeszcze w tym roku ma powstać projekt przebudowy niecki pod Kopą Cwila. Zapomniany "Wieloryb" ożyje, pojawi się w nim woda, a wokół dużo zieleni. Mieszkańcy już nie mogą się doczekać.

  Ponoć kilkadziesiąt lat temu w niecce pod Kopą Cwila była woda. Rury szybko się jednak zapchały, bo instalacja została wadliwie wykonana. Wieloryb wysechł i nawet najstarsi ursynowianie z ledwością przypominają sobie czemu właściwie służył betonowy zbiornik, który straszy dziś spacerowiczów.

  W ubiegłym roku po udanej akcji "wybudzania" wieloryba zorganizowanej przez Otwarty Ursynów (zebrano ok. 500 podpisów pod petycją w sprawie zagospodarowania tego terenu), urzędnicze młyny ruszyły. Dzielnica zleciła opracowanie dwóch wstępnych koncepcji. Obie zakładają remont niecki i wpuszczenie do niej wody. Pierwsza dodatkowo: drewniany mini taras, nasadzenia zieleni i ścieżkę z głazów przez spłycony zbiornik. Druga była bardziej rewolucyjna. Architekt Katarzyna Łowicka zaproponowała fontanny i gejzery z betonowymi posadzkami oraz drewnianymi podestami - czyli mini wodny park.

  Podczas ubiegłorocznych Dni Ursynowa mieszkańcy zdecydowali, że bardziej podoba im się wersja pierwsza - ta bardziej naturalna, zazieleniona, polegająca na odtworzeniu dawnego wyglądu niecki. Burmistrz obiecywał, że być może w ciągu kilku miesięcy będzie już projekt i pieniądze zarezerwowane w budżecie, ale sprawa utknęła w martwym punkcie, niczym przed laty wieloryb pod Kopą.

  Bo jak to zwykle bywa, gdy przychodzi do sięgnięcia do portfela, pojawiają się problemy. Dzielnica zakładała, że inwestycją w parku im. Romana Kozłowskiego zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które odpowiada w mieście za infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz wodno-rozrywkową (choćby fontanny przy Bulwarach Wiślanych).

  - Potwierdzamy, że dzielnica zwróciła się do spółki z prośbą o wsparcie realizacji projektu, między innymi w zakresie umożliwienia podłączenia fontanny do sieci wodociągowej eksploatowanej przez MPWiK. Z uzgodnień dokonanych przez urząd dzielnicy oraz MPWiK wynika, że dzielnica przygotuje ekspertyzę techniczną, która umożliwi podjęcie dalszych decyzji - mówi Marta Pytkowska z wodociągów.

  Taka ekspertyza powstała dopiero w tym miesiącu, ale otworzyła dalsze możliwości działania. Urząd i MPWiK zdołały też po kilku miesiącach porozumieć się co do podziału zadań i kosztów. Kosztujący ok. 150 tys. złotych projekt budowlany nowej niecki pod Kopą przygotuje ursynowski ratusz.

  - Projekt wykonamy na podstawie koncepcji wybranej przez mieszkańców. W tym roku chcemy mieć pozwolenie na budowę - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Ale do realizacji droga jeszcze daleka. W tej chwili w Wieloletnim Planie Finansowym m.st. Warszawy budowy pod Kopą Cwila nie ma. Dzielnica oraz radni starają się, by została ona wpisana do planów do końca kwietnia. Jeśli tak się stanie, inwestycja - realizowana ze środków wodociągów - będzie mogła ruszyć w przyszłym roku. Kto wie, być może już latem, podczas Dni Ursynowa, mieszkańcy będą mogli się cieszyć z nowego wodnego zakątka.

  A tak wygląda wstępna koncepcja odtworzenia niecki pod Kopą Cwila - autorka: Katarzyna Łowicka

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 15
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Marcin 6 ponad rok temuocena: 33% 

   W sumie pomysł jest bardzo ok bo cały ten teren jest mocno niezagospodarowany a ta betonowa dziura w ziemi straszy już dobre 25 lat minimum. Tylko, żeby nie skończyło się na pomyśle albo tak jak ostatnio. Z woda będzie zasyfiona albo w ogóle nie będzie lecieć i tyle z fajnego miejsca do wypoczynku. No i jakby tak bezproduktywne lenie z SM czasem meneli wygarneły z oklic też by nie zaszkodziło.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grażwnyka 5 ponad rok temuocena: 58% 

   NO i znowu menele będa mieli gdzie stawiac kloce. Co za poroniony pomysł. To zapewne ludzie Guziała wymyślili :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~uwielbiam_gumowe_gacie 4 ponad rok temuocena: 53% 

   Zamiast tej niecki, lepiej strzelić tam z 5 ścieżek pedalarskich. Chyba to zgłosze do budżetu......

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 3 ponad rok temuocena: 25% 

   Woda, woda i jeszcze więcej komarów

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zulu Gula 2 ponad rok temuocena: 83% 

   "z ledwością sobie przypominają" ?? To znaczy: doskonale pamiętają. No to prosimy o te wspomnienia. Albo - dziennikarz nieuk.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej Nowak ul. Koziego Bobka 3D 1 ponad rok temuocena: 65% 

   Lepiej kupicie burmistrzowi nowa marynarkę bo w tej już drugą kadencję śmiga. Widać że nie przekupny człowiek ale łachmyta z niego wychodzi. Co zrobić. W Warszawie nie ma ludzi chętnych na taką robotę to trzeba z prowincji sprowadzać. Ile ten chłop zarabia? 7k na czysto? To są kpiny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3595 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020