REKLAMAA1-Galileusz--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 stycznia 2020, 14:05 komentarzy 1

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Pierwsza wizyta u ginekologa może być bardzo stresująca dla młodej pacjentki. Dlatego zapytaliśmy specjalistę o to, jak najlepiej się do niej przygotować i czego można się na niej spodziewać.

  Kiedy pierwszy raz odwiedzić gabinet ginekologiczny i czego spodziewać się podczas wizyty? Jakie badania powinien wykonać lekarz i dlaczego? O to i inne nurtujące kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

  Badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej intymnych procedur medycznych, która u wielu kobiet, a zwłaszcza dziewcząt, może wywołać uczucie wstydu. Osoba małoletnia (przed ukończeniem 18. roku życia) przed wizytą w poradni ginekologicznej powinna być przygotowana do badania, najlepiej przez matkę. Pozwoli to na poprawę samopoczucia młodej kobiety przed wykonaniem badania, poprawi poczucie pewności siebie i zmniejszy niepokój.

  Kiedy zdrowa, młoda kobieta powinna po raz pierwszy odwiedzać gabinet ginekologiczny i dlaczego?

  Pierwsza rutynowa wizyta w poradni ginekologicznej powinna odbyć się po pierwszej miesiączce. Celem takiej wizyty będzie ocena przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, które ustala się wspólne z rodzicami.

  Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna również służyć edukacji małoletniej pacjentki na temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego oraz seksualności i stosowania różnych metod antykoncepcji (odpowiednio do wieku dziewczynki).

  Jakie badania i z jaką częstotliwością powinna wykonywać małoletnia pacjentka?

  Zaleca się, aby przeprowadzać badania profilaktyczne, w tym badanie cytologiczne co 12 miesięcy, u małoletnich aktywnych seksualnie kobiet powyżej 16. roku życia.

  Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty u lekarza?

  Najczęstszymi wskazaniami do wizyty u lekarza ginekologa i przeprowadzenia badania ginekologicznego są: nieprawidłowe, obfite krwawienia z dróg rodnych, bóle brzucha, podbrzusza, urazy narządów płciowych, miednicy mniejszej, podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych, zaburzenia pokwitania, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, zakażenia narządów płciowych lub podejrzenie wykorzystania seksualnego. 

  Z jakimi problemami najczęściej przychodzą do ginekologa młode kobiety?

  Istnieje wiele przyczyn zgłoszenia się po poradę ginekologiczną. Młode kobiety najczęściej zgłaszają się na wizytę profilaktyczną w celu oceny narządów miednicy i weryfikacji cytologicznej wymazu z szyjki macicy. Częstą przyczyną wizyt są też porady w zakresie antykoncepcji, dolegliwości bólowych podbrzusza oraz zaburzeń miesiączkowania.

  Dlaczego wykonywanie cytologii jest tak ważne?

  Z pewnością należy podkreślić, że rutynowe wykonywanie badania cytologicznego jest skuteczną metodą zapobiegania wystąpieniu raka szyjki macicy. W przypadku innych nowotworów narządu płciowego u kobiet nie ma tak dobrej metody przesiewowej. Jednak przeprowadzanie badań profilaktycznych z pewnością pozwala na rozpoznanie ewentualnych patologii we wczesnym stadium zaawansowania.

  Oczywiście leczenie każdego rozpoznanego problemu wymaga indywidualizacji postępowania jednak jeszcze raz chciałbym podkreślić rolę edukacji kobiet w zakresie fizjologii narządu płciowego, która powinna być także realizowana w trakcie rutynowych spotkań z ginekologiem.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca stycznia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2238 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020