REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2022, 13:04

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Pierwsza profilaktyczna wizyta dziecka w poradni ortopedycznej dotyczy zazwyczaj kontroli stawów biodrowych malucha. Kolejne wizyty należy zrealizować w ważnych z rozwojowego i ortopedycznego punktu widzenia momentach: gdy dziecko opanowało już sztukę chodzenia (najczęściej miedzy 12. a 16. miesiącem życia) oraz w 6-7 roku życia i między 11. a 14. rokiem życia. Kiedy należy odwiedzić poradnię ortopedyczną z dzieckiem profilaktycznie? Co jest wskazaniem do konsultacji z ortopedą dziecięcym?

  Harmonogram profilaktycznych wizyt w poradni ortopedycznej

  Profilaktyka jest kluczem do zdrowia i umożliwia tworzenie optymalnych warunków do rozwoju dziecka.  Kontrole przeprowadzane w odpowiednich momentach życia pozwalają szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości i w razie potrzeby – podjąć odpowiednie leczenie.

  Kiedy i jaki jest cel poszczególnych wizyt w poradni ortopedycznej?

  Kontrola stawów biodrowych niemowlęcia

  Wizyta u ortopedy powinna się odbyć między 6 a 8 tygodniem życia dziecka. Stawy biodrowe dziecka są kontrolowane pod kątem wykluczenia dysplazji stawów biodrowych, będącej jedną z najczęściej diagnozowanych wad wrodzonych u dzieci (częściej u dziewczynek niż u chłopców). Podczas wizyty u ortopedy przeprowadzane jest USG stawów biodrowych, które obrazuje ukształtowanie stawu biodrowego i dopasowanie kości udowej do panewki stawu biodrowego.

  Kontrola chodzenia u małego dziecka

  Wizyta u ortopedy powinna zostać zrealizowana po opanowaniu przez dziecko sztuki chodzenia - najczęściej ma to miejsce między 12. a 18. miesiącem życia. Podczas kontroli ortopeda sprawdza jakość chodu dziecka, wskazuje ewentualne nieprawidłowości i w razie potrzeby zaleca konsultację z fizjoterapeutą, bądź rehabilitację.

  Kontrola postawy ucznia

  Wizyta u ortopedy powinna odbyć się w momencie, w którym dziecko rozpoczyna edukację w szkole, najczęściej ma to miejsce w wieku 6-7 lat. Zmianie ulega tryb życia dziecka, co może skutkować powstawaniem błędów w postawie, polegających m.in. na przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia w szkolnej ławce i przy biurku czy skrzywień związanych z noszeniem plecaka wyłącznie na jednym ramieniu.

  Kontrola nastolatka w okresie pokwitania

  Wiek pokwitania przypada na okres między 11. a 14. rokiem życia dziecka. Nastolatek w tym wieku bardzo szybko, skokowo rośnie. Za wydłużającym się kośćcem dziecka może nie nadążać układ mięśniowy, co z kolei może implikować powstawanie różnego rodzaju nieprawidłowości, a te przy braku odpowiedniej korekty mogą doprowadzić do powstania wad postawy.

  Konsultacja z ortopedą dziecięcym – wskazania do wizyty w poradni ortopedycznej

  Poza standardowymi konsultacjami profilaktycznymi, a także wyznaczonymi przez lekarza wizytami kontrolnymi – zgłoś się z dzieckiem do ortopedy, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące Cię zmiany w postawie czy sposobie poruszania się Twojej pociechy.

  Wskazaniem do pilnej wizyty u ortopedy dziecięcego są przede wszystkim:

  • Odstające łopatki oraz wszelkie asymetrie w ich ułożeniu
  • Skrzywione plecy i nadmiernie wypięty brzuch
  • Niestandardowy wygląd klatki piersiowej – wklęśnięcia lub zapadnięcia w obrębie klatki piersiowej
  • Nieprawidłowości ujawniające się podczas chodzenia lub biegania, np. utykanie na jedną nogę, powłóczenie nogi
  • Nieprawidłowości w budowie stopy – brak wysklepienia, nierówne wysklepienie lub nadmierne wysklepienie.  

  Podsumowanie

  Poradnia ortopedyczna jest miejscem, które należy odwiedzić z niemowlęciem już w drugim miesiącu życia. Celem pierwszej wizyty u ortopedy jest wykluczenie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych, a w razie jej stwierdzenia - zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Kolejne wizyty powinny odbywać się po opanowaniu sztuki chodzenia, po rozpoczęciu przez dziecko nauki w szkole oraz w okresie pokwitania. Poza tymi profilaktycznymi wizytami należy zgłosić się do ortopedy dziecięcego w każdej sytuacji, w której cokolwiek w postawie lub sposobie poruszania się dziecka nas zaniepokoi.

  Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy zespołowi specjalistów Poradni ortopedycznej dla dzieci działającej w ramach GUSTAV Children's Clinic. Poradnia obejmuje kompleksową opieką ortopedyczną dzieci od urodzenia do 18. roku życia.

  Artykuł załadowany: 0.7555 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022