REKLAMAA1 ZIELENIACZEK.PL 15.04.2021 - 15.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 marca 2021, 08:29 komentarzy 2
  Wieża ciśnień (zdjęcie przedwojenne), w tle jej obecny stan

  Wieża ciśnień (zdjęcie przedwojenne), w tle jej obecny stan (Geocaching Polska/SK)

  Niegdyś dumnie górowała nad Torem Wyścigów Konnych Służewiec. Dziś są po niej tylko ruiny, które porosła zieleń. Legenda głosi, że sam Hitler miał z niej obserwować płonącą Warszawę. Poznajcie historię wieży ciśnień na Wyścigach!

  Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, największe w Polsce i funkcjonujące od 1841 roku Towarzystwo Hodowli i Wyścigów Konnych zmieniło nazwę na Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce. Tak zaczęła się historia Toru Wyścigów Konnych Służewiec, a tym samym wybudowanej dla niego wieży ciśnień.

  Dotychczasowy tor przy ul. Polnej powstały w 1886 roku nie mógł być dalej rozbudowywany, a tego właśnie potrzebowała prężnie rozwijająca się w Polsce w tamtym czasie hodowla koni pełnej krwi. Dlatego też Towarzystwo rozpoczęło poszukiwania nowego terenu pod tor wyścigowy dla koni. Udało się to w listopadzie 1925 roku. Wtedy to Towarzystwo wykupiło z ówczesnego folwarku Służewiec 150 hektarów ziemi, na której miał powstać Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

  Jeden z pierwszych budynków na torze

  Była to niebywała inwestycja. Towarzystwo musiało wszystko zbudować od zera, wyrównać ziemię, zmienić przebieg ulic i, co najważniejsze, doprowadzić na teren toru wodę. Poza siecią kanałów zbudowano również wieżę ciśnień.

  W tle wieża ciśnień obsługująca Tor Wyścigów Konnych Służewiec. fot. wiezecisnien.eu

  Wieża stanęła w 1930 roku. Znajdowała się zaraz obok fontanny niedaleko dzisiejszej Trybuny Honorowej. Za kształt mierzącej 40 metrów wysokości, nowocześnie wyglądającej jak na tamte czasy konstrukcji odpowiadał Zdzisław Gillewicz. Posiadała ona dwa zbiorniki. Woda z pierwszego o pojemności 25 metrów sześciennych służyła do podlewania głównego toru. Zaś z drugiego, o 10 metrów sześciennych mniejszego zasilała trybuny, stajnie i inne budynki w obrębie kompleksu.

  Oficjalne otwarcie Toru Wyścigów Konnych nastąpiło 3 czerwca 1939 roku. Wieża dumnie nad nim widniała, zaś z jej szczytu można było obserwować całość tej ogromnej inwestycji. Niestety zaledwie po trzech miesiącach funkcjonowania Toru doszło do tragedii – wybuchła II wojna światowa.

  Widok z wieży w 1939 roku. fot. folbluty.org

  Tor cudem uniknął zniszczenia. Przetrwał dzięki działaniom podjętym przez prezesa TZHK Michała hr. Komorowskiego oraz dzięki prezesowi Towarzystwa Hodowli Konia Arabskiego Aleksandrowi hr. Dzieduszyckiemu oraz wstawiennictwu byłego niemieckiego Kierownika Wydziału Rolnictwa i Wyżywienia w Warszawie. Wieża ciśnień tyle szczęścia nie miała.

  Zostały tylko ruiny

  Legenda głosi, że ze szczytu wieży Warszawę w ogniu w czasie powstania oglądał sam Adolf Hitler. Nie jest to jednak możliwe. Fuhrer w stolicy Polski był tylko raz, w październiku 1939 roku, a Powstanie Warszawskie rozpoczęło się w sierpniu 1944 roku. Wieża już od ponad roku była tylko ruiną.

  Niemcy na terenie toru urządzili bowiem zapasowe lotnisko dla samolotów myśliwskich. Przez wieżę ciśnień meserszmity nie mogły swobodnie startować i lądować. Dlatego w maju 1943 roku konstrukcję wysadzono w powietrze.

  Ruiny wieży ciśnień - fot. Geocaching Polska

  Dziś ruiny wieży ciśnień najchętniej odwiedzają miejscy eksploratorzy czyli miłośnicy zdobywania niedostępnych miejsc oraz pasjonaci historii. Znajdują się one przy ulicy Wyczółki naprzeciwko numeru 33, trzeba wejść nieco głębiej w zarośla.

  Wnętrze ruin wieży ciśnień - fot. Geocaching Polska

  Pierwszy powojenny wyścig koni na Służewcu odbył się w 1946 roku. W 1950 roku na mocy nowej ustawy o wyścigach konnych zlikwidowane zostało Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni. Zastąpiło je przedsiębiorstwo Państwowe Tory Wyścigów Konnych. Rozpoczęto wtedy odbudowę toru. Renowacja nie dotyczyła jednak wieży ciśnień.

  Jeszcze kilka lat temu Totalizator Sportowy miał w planach porządną modernizację terenu Wyścigów Konnych, w tym odbudowę wieży ciśnień, która w nowej wersji miała stać się wieżą widokową i restauracją. Na razie pomysły nie wyszły poza atrakcyjne wizualizacje.

  powyżej: wizualizacja odbudowanej wieży - Totalizator Sportowy S.A.

  Filmik z wizyty w ruinach wieży na Wyścigach opublikowano prawie 7 lat temu na kanale eksploracyjnym "Outdoormania":

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Felix 2 wczoraj 11:25

   W czasie walk we wrześniu 1939 roku Adolf Hitler był dwa razy pod Warszawą. Pierwszy raz 22 września obserwował skutki ostrzału artyleryjskiego stolicy z wieży kościoła w Glinkach, na pograniczu Wawra. Drugi raz miał miejsce trzy dni później, 25 września, przed niemieckim szturmem generalnym. Kanclerz wtedy ponoć również obserwował bombardowanie i ostrzał miasta, ale z wieży ciśnień na Okęciu, około 50-metrowej konstrukcji wkomponowanej w budynek dowództwa 1. Pułku Lotniczego. Trzeci raz miał miejsce na poczatku października, gdy Hitler odbierał w zdobytej Warszawie defiladę Wehrmachtu.

   Edytowany: wczoraj 12:09

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Historia 1 miesiąc temuocena: 33% 

   Jak to Niemcy?????? Nazisci! Tajemniczy lud z Nazistanu. Głównie byli to Polacy którzy mordowali Żydów a po wojnę wszystko zrzucili na biedny naród niemiecki który cierpiał strasznie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5171 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021