REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Kołdra obciążeniowa dla dzieci to najlepszy dowód na to, że prosty przedmiot może być bardzo skutecznym przyrządem terapeutycznym i narzędziem pozytywnie wpływającym na kondycję psychiki. Podstawową funkcją kołdry obciążeniowej jest stymulacja receptorów odpowiedzialnych za czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała), co daje efekt poprawy koordynacji ruchowej, lepszego panowania nad własnym ciałem oraz rozluźnienia, wygaszenia napięć i odstresowania. Wszystko to sprawia, że nasze dziecko lepiej zasypia, ma lepszy stan umysłu i lepiej funkcjonuje w codziennym życiu. Kołdra obciążeniowa sprawdzi się nie tylko przy drobnych trudnościach emocjonalnych, ale także przy poważniejszych zaburzeniach psychofizycznych.

  Co to jest kołdra obciążeniowa i jak działa?

  Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, istnieje już na rynku akcesoriów terapeutycznych od wielu lat, jednak dopiero niedawno została spopularyzowana. Jest dostępna w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży prozdrowotnych akcesoriów do spania (na przykład tutaj: sleep-changer.com/pl/koldra-obciazeniowa-dla-dzieci/). Cechą szczególną kołdry obciążeniowej jest znacznie większy ciężar niż w przypadku standardowych kołder. Wywierając delikatny nacisk na ciało, kołdra pobudza układ propriocepcyjny, a tym samym zwiększa kontrolę nad własnym ciałem, reakcjami i myślami.

  Kołdra obciążeniowa stymuluje receptory dziecięcego organizmu, poprawiając świadomość na temat położenia ciała w przestrzeni oraz poszczególnych jego  elementów względem siebie. Owocuje to lepszą koordynacją i sprawniejszym reagowaniem na bodźce. Równolegle kołderka obciążeniowa stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina, wpływając pozytywnie na samopoczucie i pracę umysłu dziecka. Hamuje także nadmierną aktywność układu nerwowego, przywracając wewnętrzny spokój.

  Kołdra obciążeniowa dla dzieci – niebanalna w budowie, komfortowa w użytkowaniu

  Kołderki obciążeniowe są łatwe w utrzymaniu w czystości, wygodne, miłe i estetyczne. Zapewniając swobodny przepływ powietrza, nie powodują przegrzewania ciała. Mają też właściwości hipoalergiczne. Na całej powierzchni kołderki obciążeniowej znajdziemy przeszycia w postaci rombów bądź kwadratów. Wypełnienie każdej takiej kieszonki stanowi granulat szklany, drobne kamyki albo (najczęściej) mikro-kuleczki szklane. Również pomiędzy przeszyciami umieszcza się szklane kulki.

  Taki sposób konstrukcji kołdry obciążeniowej sprawia, że przedmiot skutecznie pobudza receptory układu przywspółczulnego zlokalizowane między innymi w mięśniach, stawach, ścięgnach. Aktywizując je, kołdra sensoryczna, poprawia zdolność dziecka do panowania nad własnym ciałem (ruchami, reakcjami, ale i myślami), a jednocześnie stabilizuje pracę mięśni, działa na ciało uspokajająco, wzmaga uczucie bycia bezpiecznym, ułatwia zasypianie i zapewnia głęboki, spokojny sen.

  Odprężenie, redukcję napięcia i lepszą jakość snu gwarantuje także inne prozdrowotne akcesorium do spania, na które warto zwrócić uwagę, mianowicie poduszka z łuską gryki (więcej informacji o poduszce z łuską gryki znaleźć można tutaj: sleep-changer.com/pl/poduszka-z-luska-gryki/).

  Dzięki temu, że kołdra obciążeniowa jest pikowana i materiał wypełniający przesuwa się tylko w obrębie danej kieszeni, a nie w sposób nieskoordynowany, kołdra zapewnia równomierny nacisk na wszystkie obszary ciała, co jest bardzo istotnym aspektem jej działania.

  Jak dobrać kołderkę obciążeniową dla dziecka?

  Przeglądając ofertę kołder obciążeniowych: sleep-changer.com/pl/koldry-obciazeniowe/, można zauważyć, że posiadają bardzo zróżnicowaną wagę (w przypadku kołder dla dzieci jest to waga od 2 do 8 kg) oraz różne długości i szerokości. Nie jest to przypadkowe, kołdra sensoryczna, aby w pełni spełniała swoje zadania, musi być dobrze dopasowana, zarówno do masy ciała dziecka, jak i do wzrostu.

  Waga kołdry obciążeniowej powinna stanowić 10-15% wagi dziecka, a zalecana długość to około 20 cm więcej od wzrostu dziecka. Dokładny poziom obciążenia kołdry sensorycznej warto skonsultować z pediatrą lub terapeutą integracji sensorycznej. Nie ulega wątpliwości, że kołderka obciążeniowa nie może być ani za lekka, ani za ciężka. Zbyt lekka kołdra nie będzie działać dostatecznie intensywnie, natomiast za ciężka, powodując zbyt duży ucisk, może pobudzić receptory zbyt mocno i uzyskamy efekt przeciwny do zamierzonego.

  O kołdrze obciążeniowej przeczytasz także na: Ohme.pl

  Kołdra obciążeniowa dla dzieci – kiedy warto ją stosować?

  Z uwagi na dodatni wpływ na pracę mózgu i mięśni oraz poprawę zdolności motorycznych i wrażliwości na bodźce, kołdra sensoryczna rekomendowana jest w przypadku szerokiego spektrum dysfunkcji w rozwoju dziecka, poczynając od autyzmu, poprzez ADHD, aż po zaburzenia integracji sensorycznej. Stosowana jest nawet przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Poznać ją powinni także rodzice, których dziecko jest mało komunikatywne, nie potrafi odnajdywać się w relacjach z rówieśnikami, jest podatne na stres, ma problemy z przyswajaniem wiedzy oraz w wielu innych problemach związanych ze sferą mentalną.

  Kołdra obciążeniowa dla dzieci może stanowić cenne wsparcie dla terapii psychologicznej, pedagogicznej i fizjoterapii. Warto po nią sięgnąć w następujących przypadkach:

  • autyzm,
  • zespół Aspergera,
  • ADHD,
  • zespół Downa,
  • porażenie mózgowe,
  • zespół Retta,
  • zaburzenia integracji sensorycznej,
  • problemy z relacjami społecznymi, zamknięcie się w sobie, kłopoty z nawiązywaniem kontaktów,
  • problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy, bezsenność,
  • ataki złości, nerwowość, wzmożona pobudliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z uczeniem się,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • zbytnia powolność,
  • obniżona sprawność fizyczna, ociężałość,
  • zaburzenia mowy, opóźniony rozwój mowy,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • zaburzenia depresyjne,
  • stres,
  • bóle,
  • przemęczenie,
  • duże zmiany w życiu dziecka,
  • zła kondycja psychiczna po traumatycznych przeżyciach,
  • stany lękowe, często odczuwany niepokój, nadmiar pesymistycznych myśli.

  Efekty stosowania kołdry obciążeniowej u dzieci to najczęściej:

  • Lepszy sen – dzięki kołdrze obciążeniowej wzrasta poziom melatoniny (czyli hormonu snu) w Dziecko szybciej zasypia i głębiej śpi, nie wybudza się nocy. Sprawniej regeneruje się w godzinach nocnych i lepiej czuje się w ciągu dnia. Rytm okołodobowy zostaje unormowany.
  • Uspokojenie wewnętrzne, relaksacja – dzięki kołdrze sensorycznej w organizmie maleje poziom kortyzolu (określanego też hormonem stresu) i adrenaliny odpowiedzialnych za wzmożoną pobudliwość, uczucie lęku, niepokoju, wahania nastroju, problemy z Wzrasta natomiast poziom hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i zadowolenia. Dziecko jest spokojniejsze, bardziej stabilne emocjonalnie, ma lepsze samopoczucie psychiczne i więcej pewności siebie.
  • Redukcja lęku i stresu – stosowanie kołdry sensorycznej zmniejsza odczuwanie lęku i napięcia Dziecko jest odporniejsze na stres, lepiej radzi sobie w trudniejszych sytuacjach, nie boi się nowych wyzwań. Jest odprężone i bardziej kontaktowe.
  • Wydajniejsza praca mózgu, lepszy rozwój układu nerwowego – kołdra obciążeniowa usprawnia mechanizm reagowania na bodźce i poprawia pracę umysłu. Efektem jej działania jest też zwiększenie koncentracji uwagi, zmniejszenie rozkojarzenia i Dziecko łatwiej przyswaja informacje, uczy się w sposób bardziej produktywny, szybciej rozwija zdolności, głębiej skupia się na wykonywanym zadaniu.
  • Pobudzenie rozwoju psycho-ruchowego – stosowanie kołdry obciążeniowej owocuje także poprawą sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i równowagi.

  Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dziecka?

  Kołdra obciążeniowa dla dzieci nie jest typowym elementem pościeli, pod którym maluch śpi przez całą noc. O ile w przypadku osób dorosłych, jeśli jest taka potrzeba, można używać kołdry sensorycznej jako swojej podstawowej kołdry i spać pod nią przez cały czas, o tyle w przypadku dzieci jest to typowy przyrząd terapeutyczny i powinien być stosowany na krótkich odcinkach czasu.

  Na początek zaleca się otulanie dziecka kołdrą obciążeniową na około 20 minut na dobę (przed snem albo w ciągu dnia, w zależności od potrzeb). Sukcesywnie można wydłużać ten czas (na przykład do 40 minut). O czym warto pamiętać, kołdra obciążeniowa nie powinna być stosowana przez kilkoro różnych użytkowników i dobierana przypadkowo. Przede wszystkim musi odpowiadać realnym potrzebom organizmu, dlatego powinna być ściśle dopasowana do wagi ciała i wzrostu. Dziecko musi też czuć się pod nią komfortowo.

  Przeciwwskazania do używania kołdry obciążeniowej

  Co prawda kołdra obciążeniowa jest drogocennym wsparciem przy bardzo szerokim spektrum dolegliwości, istnieje również kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Są to między innymi:

  • choroby serca,
  • kłopoty z krążeniem,
  • nadciśnienie,
  • padaczka,
  • klaustrofobia,
  • łamliwość kości,
  • obniżone napięcie mięśni,
  • niektóre schorzenia skórne,
  • niektóre choroby układu

  Jeśli mamy wątpliwości, czy kołderka sensoryczna sprawdzi się w przypadku naszego dziecka albo jeśli nie mamy pewności, jaki jej ciężar będzie optymalny, warto przed zakupem produktu skonsultować się z terapeutą lub lekarzem.

  Artykuł załadowany: 0.5472 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022