REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 kwietnia 2020, 07:38 komentarzy 10

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Dwie kolejne firmy diagnostyczne, które mają swoje oddziały na Ursynowie, wprowadziły testy na koronawirusa. Są to tzw. szybkie badania, które stwierdzają obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-Cov-2. Czy warto za nie zapłacić ok. 200 złotych?

  Od tygodnia w namiocie przed ratuszem na obecność koronawirusa testują firmy Diagnostyka i Zdrowegeny.pl. Skorzystało z nich prawie 400 osób, w przeważającej liczbie są to pracownicy służby zdrowia, którzy dzięki sponsorom mają wykonywane te testy za darmo. Cena dla pozostałych osób wynosi 584 złote. Są to testy genetyczne, takie same jak te stosowane w laboratoriach obsługujących Sanepid. Na ich podstawie można stwierdzić czy osoba, której pobrano wymaz z gardła lub nosogardzieli jest chora na Covid-2 czy nie.

  Test testowi nierówny

  Inny rodzaj testów zdecydowały się zaoferować dwie firmy obecne na Ursynowie: Alab Laboratoria oraz Polmed. Są to badania serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Test ten wykrywa we krwi obecność i rodzaj przeciwciał (IgM i IgG) wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-Cov-2.

  - Znaczna liczba zakażeń przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Coraz więcej osób żyje w niepewności, czy może katar i kaszel który dokucza im dziś, lub które mieli 2 tygodnie temu to już było zakażenie koronawirusem? I zastanawiają się gdzie i jaki test wykonać - mówi Radosław Szubert, prezes Polmedu.

  Jak przekonuje firma Polmed, każdy kto chce wykonać badanie komercyjnie, powinien mieć taką możliwość. Zdiagnozowanie osób, które już przebyły zakażenie koronawirusem, czyli mają obecne we krwi przeciwciała i nie mają wirusa w wydzielinie dróg oddechowych, otwiera im drogę do bezpiecznego powrotu do pracy i kontaktu z innymi ludźmi.

  Cena testu jest znacznie niższa niż u konkurencji, która wykonuje badania genetyczne. W Polmedzie na ul. Puławskiej kosztuje on 160 złotych, w laboratoriach Alabu, których na Ursynowie jest trzy - 220 złotych.

  Czy warto płacić?

  Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła wykonywanie jak największej liczby testów. Ale osoby, które mają objawy koronawirusa, aby mieć pewność, czy są chore na Covid-19 powinny mieć wykonywane testy molekularne, czyli genetyczne - te droższe. Nie oznacza to, że testy tańsze, oferowane przez laboratoria diagnostyczne są bezużyteczne czy wręcz są wyłudzaniem pieniędzy.

  - Testy serologiczne, wykrywające przeciwciała, są przydatne dla sprawdzenia, czy pacjent przebył tę chorobę, czy wyzdrowiał – mówi prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

  Jak podkreślił profesor, w przypadku koronawirusa przeciwciała typu IgM pojawiają się, podobnie jak w większości innych chorób wirusowych, po 7-14 dniach od zakażenia.

  - Po 7 dniach przeciwciała ma 40 proc. ludzi, a po 14 dniach ponad 90 proc. ludzi. Wykrywa się je we krwi. Dlatego też, jeżeli u pacjenta stwierdzi się typową sekwencję pojawiania się przeciwciał klas IgM i IgG świadczy to o tym, że już przechorował i wyzdrowiał. Z reguły obecność przeciwciała IgG świadczy o tym, że wirus został wyeliminowany - wyjaśnił.

  Negatywny wynik testu serologicznego (brak przeciwciał przeciwko koronawirusowi) może oznaczać brak zakażenia koronawirusem, ale również wczesny jego okres, dlatego test nie służy wczesnemu wykrywaniu zakażenia koronawirusem. Pozytywny wynik testu może oznaczać zarówno aktywne zakażenie lub zakażenie przebyte i nabytą odporność.

  Dlatego test serologiczny można stosować jako test "pierwszej próby" dla osób, które nie mają objawów koronawirusa, a są ciekawe czy były jego nosicielami, bądź myślą, że kilka tygodni temu mogły przejść chorobę Covid-19 i nie chcą narażać innych na niebezpieczeństwo zarażeniem.

  Pozytywny wynik takiego testu stanowi wskazanie do wykonania badania weryfikującego obecność materiału genetycznego koronawirusa SARS-Cov-2 w wydzielinie pobranej metodą wymazu z górnych dróg oddechowych, czyli testu genetycznego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 213

  • 75
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 58
   PRZYDATNY
  • 16
   OBOJĘTNY
  • 11
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 27
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bielakow 10 2 miesiące temuocena: 100% 

   Ludzie, przecież są dwa rodzaje testów więc i ceny są różne. Jak ktoś chce prosty test serologiczny IgG lub IgM płaci mniej, jak dobry test genetyczny płaci więcej. Tak jest też przy innych badaniach nie tylko na "koronę". Chyba Mercedes kosztuje więcej od Punto?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Www 9 2 miesiące temu

   To akurat jest złe porównanie, bo testy wykrywają wirusa w inne jego fazie, te droższe diagnozują czy jesteś obecnie zakazony a tańsze pokazują czy masz pczeciwciala czyli informują czy przeszedłeś już chorobę o której nie miałeś pojęcia albo myślałeś że to zwykle przeziebienie.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~albi 8 18 dni temu

   @Www dokładnie tak. Testy na przeciwciała też są różne. Tak jak niżej pisze @Zdziwiony, w Diagnostyce z tego co wiem robią dwa rodzaje testów na przeciwciała. Jedne przesiewowe mogą świadczyć o przebytym zakażeniu, a drugie półilościowe o świezej infekcji w organizmie. Ceny tez są rózne bo to inny rodzaj diagnostyki. Wielu pracodawców dodatkowo korzysta z pakietu dwuetapowego jeśli okaże się, że w pierwszym wykryte zostaną przeciwciała we krwi badanego

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zdziwiony 7 2 miesiące temuocena: 33% 

   Możemy sobie psioczyć na cenę i na te firmy, ale jak przyjdzie co do czego to polecimy z pocałowaniem ręki na badania. Pisze na podstawie swojego doświadczenia. Testy PCR robiłem w punkcie mobilnym Diagnostyki i uwierzcie ze nie było ceny której bym nie zapłacił, by jak najszybciej poznać wynik i wrócić normalnie do rodziny. Cena 584 zł to jest nic w porównaniu z tym co się czuje gdy jest podejrzenie zarażenia. Poza tym testy PCR to jedna z opcji. Diagnostyka robi przeciez też testy na przeciwciała dwiema róznymi metodami w zaleznosci od metody pobrania. Te kosztują około 129 zł

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bat-21 6 2 miesiące temuocena: 75% 

   Czyli znów ktoś chce dorobić się na pandemii. Najpierw dwieście potem jeśli nie ma pewności 584 zł. Czy społeczeństwo na to stać?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciocia dobra rada 5 2 miesiące temuocena: 75% 

   Nie chcesz, nie kupuj. Uważasz, że powinno być taniej, zainwestuj swoją kasę, otwórz laboratorium, konkuruj, sprzedawaj taniej. Proste!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bigosik 4 2 miesiące temuocena: 67% 

   To są 2 różne testy Bacie-21!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 3 2 miesiące temuocena: 40% 

   Testy DNA nie mają zbytniego sensu, bo dziś ktoś nie ma wirusa a jutro będzie miał. Te na przeciwciała to tak, ten kto nie ma musi uważać, a osoba która przechorowała się może być mniej ostrożna.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~StartUP 2 2 miesiące temuocena: 90% 

   zostało mi trochę papierków lakmusowych z "Młodego chemika" , będę robił testy na parkingu w sobotę po południu - ceny przystępne - skuteczność gwarantowana

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 1 2 miesiące temuocena: 77% 

   To jest pomysł na biznes w czasach zarazy. Tylko trzeba się pospieszyć zanim walka cenowa rozgorzeje na dobre, no i zanim Pan Burmistrz wszystkie miejsca wynajmie i z parkingu zrobi pole namiotowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3264 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN-02-07----31-12-2020---DODATKOWO