REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Kolejne ursynowskie szkoły szykują się do wyciszenia. Pomieszczenia podstawówek przy Małcużyńskiego i Hirszfelda wyłożone zostaną specjalnymi płytami dźwiękochłonnymi. Znamy już pierwsze terminy i zakres prac związanych z realizacją miejskiego projektu.

  Od ponad roku Szkoła Podstawowa nr 340 jest nie tylko największą szkołą w Polsce, ale też bardzo cichą, choć uczy się w niej aż 1200 dzieci. W podstawówce przy Lokajskiego dzielnica rozpoczęła prekursorski program wyciszania pomieszczeń. Zostały one wyłożone specjalnymi płytami, żeby po klasach i korytarzach nie niosło się echo. Efekt prac przerósł oczekiwania. Uczniowie oraz nauczyciele cieszą się, że wreszcie jest normalnie 

  - Wcześniej  w sali gimnastycznej dwie osoby nie słyszały się z odległości trzech metrów, dziś dobrze słyszą się uczniowie nawet z trzech klas. Dźwięk wygasza się w 1,5 sekundy, a nie jak poprzednio w aż 11. W klasach skończyły się kłopoty komunikacyjne, nauczyciel nie musi podnosić głosu. Wzrosła koncentracja uczniów - mówi Robert Wojciechowski, przewodniczący Rady Rodziców przy SP 340, ursynowski radny.

  Tak dobre efekty spowodowały, że inne placówki też nabrały ochoty na zmiany, a dzielnica na kontynuację programu. Na Ursynowie, na zaprojektowanie wyciszenia, pieniądze ze stołecznego Biura Edukacji dostały dwie szkoły, które złożyły wnioski: Szkoła Podstawowa nr 323 przy ul. Hirszfelda 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 336 przy ul. Małcużyńskiego 4.

  Dziś, po kilku miesiącach prac przygotowawczych można już mówić o tym kiedy rozpocznie się wygłuszanie obu szkół.

  - W szkole przy Małcużyńskiego wyciszona zostanie tylko stołówka, prace będą przeprowadzone podczas wakacji. W podstawówce przy Hirszfelda zakres prac obejmie cały budynek. Przetarg na ich wykonanie zostanie ogłoszony na przełomie stycznia i lutego, a inwestycja zrealizowana do połowy sierpnia tego roku - zapowiada burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  Na czym polega wygłuszenie pomieszczeń? Na ścianach wykładane są płyty dźwiękochłonne o grubości od trzech do siedmiu cenymetrów. Podobnie jak sufity.

  W szkołach radość

  W szkole przy Małcużyńskiego uczy się około 700 uczniów. Radości z inwestycji nie ukrywa dyrektor Lucyna Bieniasz-Ząbek. 

  - Ogromnie się wszyscy cieszymy i jesteśmy wdzięczni za pomoc, że wspólnym staraniem uda się poprawić warunki podczas posiłków. Liczymy, na to, że to dopiero początek i w przyszłości uda się wyciszyć pozostałe pomieszczenia - mówi dyrektor w rozmowie z Haloursynow.pl.

  W nieco większej podstawówce przy Hirszfelda płytami będą wyłożone m.in. korytarze, klasy, sala gimnastyczna. Na korytarzach, tak jak w podstawówce przy Lokajskiego, zawisną "uszy" z zielonymi, żółtymi i czerwonymi diodami, które pokażą natężenie hałasu i pozwolą dyżurującemu nauczycielowi ocenić, czy podczas przerwy jest za głośno czy nie.

  Obecnie w szkole trwa wymiana instalacji elektrycznej, która jest konieczna przed pracami wyciszeniowymi.

   - W naszej szkole uczy się prawie 900 uczniów i oczywiście jest bardzo głośno. Niezmiernie się cieszymy, że poprawią się dzieciom warunki nauki, ale też pracy nauczycieli - mówiła nam kilka miesięcy temu dyrektor szkoły nr 323 Wioletta Krzyżanowska.

  Miasto na wyciszenie dziewięciu warszawskich szkół, w tym dwóch ursynowskich, przeznaczy 5 mln złotych. Program ma być kontynuowany w przyszłych latach, bo - jak pokazują badania - nadmierny hałas wpływa na brak koncentracji, rozdrażnienie i nadmierne pobudzenie dzieci, a może nawet uszkodzić słuch.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 51

  • 34
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ghost 2 2 miesiące temuocena: 44% 

   Nauczcie najpierw dzieci w domu komunikacji, mówienia do innych, a nie krzyku, mimo, iż kolega stoi na wyciągnięcie ręki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Czy budowana szkoła i przedszkole przy Zaruby od razu będą miały wyciszenie?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3099 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020