REKLAMAA1-SUSHI-Royal-01-02----01-03-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 lipca 2018, 16:00 komentarzy 15

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  REKLAMA

  Tym razem stacja metra Ursynów padła ofiarą wandali. Na ścianach i drzwiach w przejściu pojawiły się szpecące bazgroły. – Martwi mnie to, że nie ma tu kamer – komentuje pani Janina, jadąca do pracy. – One odstraszyłyby nie tylko chuliganów, ale też groźniejszych typków – dodaje.

  W ubiegły piątek wandale wysprejowali południowe przejście metra Kabaty. Służby sprzątające zareagowały bardzo szybko, ale sytuacja stała się okazją do dyskusji na temat bezpieczeństwa w metrze i sposobów walki z wandalizmem.

  Czy jest bezpiecznie?

  Po ostatnich wydarzeniach mieszkańcy Ursynowa zaczęli się zastanawiać nad skutecznością ochrony metra i brakiem monitoringu na starszych stacjach znajdujących się w ich dzielnicy.

  - Skoro można zrobić w kilka minut graffiti, to co można zrobić przez dłuższą chwilę? Dlaczego na stacjach nie ma kamer? – pytają.

  W pociągach metra jest łącznie 1800 kamer, a na stacjach i w przejściach kolejnych tysiąc. Ale akurat na antresolach (czyli w przejściach podziemnych) na ursynowskich stacjach metra kamer nie ma w ogóle. Jak tłumaczy rzeczniczka warszawskiego metra, Anna Bartoń, ich przyłączenie do instalacji z lat 80. i 90. wiązałoby się z ogromnymi kosztami.

  Być może poziom bezpieczeństwa, podniósłby monitoring miejski. Ale, aby oko kamery zostało wycelowane w przejście metra, musi być ono uznane przez policję lub straż miejską (na podstawie statystyk) za miejsce wymagające specjalnego nadzoru.

  Sprawami wandalizmu w warszawskim metrze zajmuje się specjalna jednostka policyjna, która od lat ściga sprawców zniszczeń na peronach i w pociągach.

  - Każdorazowo sprawdzamy wszystkie dostępne informacje. Czynności prowadzone są już od chwili ujawnienia zdarzenia. Jeżeli zauważamy, że dany problem narasta wykorzystujemy wszelkie dostępne środki, aby temu przeciwdziałać – mówi aspirant Artur Chwiłka z Komisariatu Policji Metra Warszawskiego.

  Dodaje, że cennym źródłem informacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak również zgłoszenia od pasażerów oraz informacje prasowe czy komentarze internautów.

  - Taką wiedzą dzielimy się podczas licznych spotkań na temat bezpieczeństwa w stolicy, zwracając uwagę na konieczność zwiększenia zasięgu monitoringu miejskiego – mówi Chwiłka.

  Mówi także, że tereny przy metrze są po zamknięciu stacji patrolowane przez oznakowane i nieoznakowane radiowozy, a w okolicy ursynowskich stacji ilość zdarzeń najbardziej uciążliwych dla obywateli jest niewielka. Szczególnie przy tak dużym ruchu pasażerskim.

  Sposoby na chuliganów

  W przypadku aktów wandalizmu, jakie mogliśmy ostatnio obserwować na Ursynowie, trudno mówić o prewencji, bo bazgroły, które pojawiły się na ścianach można zrobić dosłownie w kilkadziesiąt sekund. Zostaje poszukiwanie sprawców.

  Specjalny zespół zajmujący się aktami wandalizmu i graffiti w metrze, jest już na miejscu i analizuje malunki w okolicy stacji Metra Ursynów. 

  - Staramy się też prowadzić analizy porównawcze napisów i często udaje nam się dzięki temu ująć sprawców – mówi Chwiłka. - Kiedyś było dużo więcej takich aktów wandalizmu, wtargnięć na tory. Od lat widać jednak tendencję spadkową – dodaje.

  Być może kolejny głupi wybryk, stanie się początkiem dyskusji o tym, czy przy prawie 3.000 kamer w metrze, kilka dodatkowych nie powinno się jednak pojawić na Ursynowie?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 21
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rozsadny 15 7 miesięcy temu

   Na moj gust te malunki calkiem ladne...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iA 14 7 miesięcy temu

   wyrosna chlopki i przestana naprawde to wam przeszkadza

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iA 13 7 miesięcy temu

   wyrosna chlopki i przestana naprawde to wam przeszkadza

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iA 12 7 miesięcy temu

   wyrosna chlopki i przestana naprawde to wam przeszkadza

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~już za niecałe 2 lata będzie 25 rocznica uruchomienia Metra! 11 7 miesięcy temuocena: 69% 

   Proponuję, aby Redakcja spytała kandydatów na prezydenta Warszawy o likwidację uciążliwości Metra: 1) Ile osób (500? 1000?) zabiły/okaleczyły pociągi Metra od początku funkcjonowania (informacja publiczna) i ile jeszcze muszą zabić/okaleczyć, aby zainstalowano przezroczyste ściany z automatycznie rozsuwanymi drzwiami, które odgradzają perony od torów tak jak na Zachodzie? 2) Kiedy zostaną usunięte wszystkie bramki z Metra, bo pasażerom one bardzo przeszkadzają (do liczenia pasażerów można zainstalować fotokomórki, a gapowiczów niech łapią kontrolerzy)? 3) Kiedy z Metra znikną śliskie, metalowe listwy pod nogami pasażerów? 4) Kiedy zostaną zadaszone zejścia do Metra, aby zlikwidować śnieg i lód na schodach zimą? 5) Kiedy pociągi Metra jeżdżące po powierzchni Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach przestaną przeraźliwie trąbić? 6) Kiedy stragany z ziemniakami i kapustą zostaną usunięte na odległość 100 metrów od wejść do Metra, aby pasażerowie mogli swobodnie przechodzić?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wojti 10 7 miesięcy temuocena: 80% 

   super podsumowanie tego, co nalezy zmienić. dodałbym jeszcze windy: powinny być minimum 2 dla każdej ze stacji, po 1 dla wyjścia pn i pd (mam niepełnosprawną znajomą, która niestety wielokrotnie ma do czynienia z zepsutymi windami np. na polu mokotowskim; dla ludzi na wózkach to jest ogromny problem).

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~już za niecałe 2 lata będzie 25 rocznica uruchomienia Metra! 9 7 miesięcy temuocena: 100% 

   A może Szanowni Pracownicy Metra zamiast minusować czyjeś wypowiedzi sami zaproponują, w jaki sposób chcą unowocześnić nasze Metro, aby sprostało wymogom XXI wieku? 25-lecie tuż, tuż...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anty-boots 8 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Widać po tagu, że to ta sama osoba - "BOOTS" pełno tego ostatnio na całym Ursynowie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Teodor 7 7 miesięcy temuocena: 76% 

   Metro w ogóle stacza się na psy. Kiedyś przynajmniej było wolne od kloszardów bo byli przeganiani. A teraz jeżdżą sobie zawszeni, obsikani i tylko przesiadają się na skrajnych stacjach a ochrona ich nie wyrzuca z metra. Aż obrzydzenie bierze jak się siada w metrze. Czy aby przed chwilą nie siedział tam lump...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~manr 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Jakim trzeba być bezmózgiem ,żeby coś takiego zrobić. Do tego bezmózga - podoba ci się to ca nabazgrałeś, a może myślisz ,że jesteś artystą, otóż nie , jesteś zwykłym chuliganem, mam nadzieję że cię złapią.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mac 5 7 miesięcy temuocena: 70% 

   Takie graffitti maluje się dosłownie w niecałą minutę. Niektórzy mówią "gdzie jest ochrona". A prawda jest taka, że taki wandal poczeka sobie aż wartownik przejdzie na peron i zrobi swoje. Poza tym nawet jak zostanie złapany to co najwyżej dostanie niewielki mandat. I "sztuka" kwitnie...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 4 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Po co kamery??? Ja by,m przed ratuszem s.....synom ręcę toporem o....dalał i by się mazanie skończyło w 2 tygodnie, raz na zawsze!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Ursynowa 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   No kur... kupcie kilka kamer zamontujcie w niewidocznych miejscach i nagrywajcie obraz przekładając co jakiś czas na inne stacje tak jak robią z fotoradarami. Złapiecie gnoi to dla przykładu ukarać i taką karę przywalić, że zwróci się za kamery, a i niech się czasem taki przypadkiem pośliźnie na schodach i łapy połamie! Co trzeba mieć we łbie aby niszczyć , kraść, uprzykrzać życie innym!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~o co chodzi 2 7 miesięcy temuocena: 91% 

   " akurat na antresolach (czyli w przejściach podziemnych) na ursynowskich stacjach metra kamer nie ma w ogóle. Za to są bankomaty. A ponadto na niektórych stacjach MOŻNA SPOKOJNIE WJEŻDŻAĆ SAMOCHODEM I TO W NOCY RÓWNIEŻ PRZEJAZD Z PRZEZ TUNEL NA DRUGĄ STRONĘ KEN-U.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mac 1 7 miesięcy temuocena: 13% 

   A, czyli kiedyś przejechałeś. To jeszcze napisz konkretnie gdzie tak można, to i ja spróbuję...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.236 sekundy
  REKLAMAA2-SUSHI-Royal----DODATKOWO