REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2020, 11:41 komentarzy 2

  (SK)

  Wielu ursynowian interesujących się historią naszej dzielnicy jest przekonanych, że w czerwoniaku przy Romera kiedyś mieścił się komisariat Milicji Obywatelskiej. O budynku krążą też legendy, które w rzeczywistości dotyczą drugiego dawnego czerwoniaka, po przeciwnej stronie ulicy. Dotarliśmy do świadków, którzy opowiadają jak było naprawdę.

  U zbiegu ulic Surowieckiego i Romera stoi dwupiętrowy dom z czerwonej cegły z zamurowanymi oknami. Gdy budowano bloki Ursynowa Północnego korzystali z niego pracownicy Kombinatu Budownictwa Miejskiego „Południe”. Wówczas był pod adresem Pięciolinii 9. Aktualnie wisi na nim tabliczka „Romera 8a”.

  Powtarzana na Ursynowie legenda głosi, że właśnie w tym zaniedbanym budynku mieścił się kiedyś komisariat milicji. Zaprzecza temu Zdzisław Goss, dawny komendant MO.

  - Powołanie Komisariatu na Ursynowie nastąpiło w 1979 roku. Pierwszym komendantem był Andrzej Dobrzyński, a jego zastępcą Włodzimierz Tunicki. W 1981 zostałem powołany na komendanta. Moim zastępcą został Tadeusz Branicki - wspomina Zdzisław Goss. - Gdy obejmowałem funkcję było nas dwudziestu trzech. W tym czasie na Ursynowie mieszkało już 65 tysięcy osób. W dniu mojego odejścia było już pięćdziesięciu milicjantów, a w Natolinie powstał kolejny komisariat.

  Komisariat w... bloku

  Pierwsza siedziba komisariatu MO mieściła się przy ul. Pięciolinii 7, czyli w bloku obok czerwoniaka.

  powyżej: Zdzisław Goss przy dawnym wejściu do pierwszego komisariatu MO na Ursynowie, fot. A. Rogiński

  - Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego „Ursynów” udostępniła nam wszystkie pomieszczenia w jednej klace schodowej – uzupełnia Zdzisław Goss. – Komisariat zajmował parter oraz pierwsze i drugie piętro. W piwnicy mieliśmy magazyny. Na piętrach mieszkali funkcjonariusze komisariatu. Rozpoczęliśmy starania o własną siedzibę.

  Władze Mokotowa, którego Ursynów był częścią, rozważały ulokowanie ursynowskiego komisariatu MO właśnie we wspomnianym budynku z czerwonej cegły, stąd nazywanym czerwoniakiem. W tym czasie kierownikiem filii mokotowskiego urzędu był Jerzy Skrobski, a prezesem jedynej na tym obszarze SBM „Ursynów” był Stanisław Olszewski.

  - Rzeczywiście była propozycja, aby komisariat przenieść do sąsiedniego czerwoniaka. W tym czasie mieściło się tam kierownictwo budowy osiedla. Gdy budowlani wyprowadzili się budynek stał się pustostanem. Ponieważ nie było uregulowanego stanu prawno-własnościowego nieruchomości pomysł upadł. Ostatecznie otrzymaliśmy lokalizację przy ul. Janowskiego 7, gdzie przeprowadziliśmy się w grudniu 1984 roku – opowiada Zdzisław Goss.

  Gdzie była słynna "melina"?

  Siedzibę komisariatu przy ul. Janowskiego wybudował KBM „Południe”. Inwestycja nie była wprowadzona do planu i dlatego kombinat, rozpoczynając budowę wniósł swój wkład  finansowy. W trakcie budowy otrzymał rekompensatę. Zdzisław Goss twierdzi, że był to pierwszy budynek komisariatu wybudowany według projektu celowego, a więc nie był obiektem adaptowanym. Po kilku latach nadbudowano trzecie piętro. Dzisiaj dobudowano nowe skrzydło.

  Po drugiej stronie ul. Romera przy ul. Barwnej 8 od 1932 r. stoi czerwoniak wybudowany na zlecenie dżokeja Stanisława Żubera. W ramach remontu został pokryty jasną elewacją. W miejscu po dawnym sklepie znajduje się biblioteka dla dzieci oraz Muzeum Ursynowa, wchodząca w skład Biblioteki Publicznej w dzielnicy Ursynów. Do dziś zachowała się tam potężna kasa pancerna.

  Ludzie mylili oba czerwoniaki. Stąd powstała legenda jakoby pod oknami komisariatu była melina, odbywały się libacje i bijatyki. Dotyczyło to czerwoniaka przy ul. Barwnej. Budowlani po pracy opuszczali czerwoniak usytuowany przy milicji i tam meliny nie było. Natomiast w bloku obok siedziby komisariatu starsza kobieta przez jakiś czas handlowała wódką. Milicja położyła kres temu handlowi.

  Jednym z czterech milicjantów, którzy mieszkali przy ul. Pięciolinii 7 nad komisariatem, był Bolesław Kuziel. Dzięki wiemy, że wcześniej w lokalach na tej klatce schodowej mieszkali pracownicy firmy instalacyjnej. W czerwoniaku przy ul. Pięciolinii 9 (dziś Romera 8a) bezdomni mieszkali przed zajęciem budynku przez KBM, a następnie po wyprowadzeniu się budowlanych. Do czasu zamurowania okien.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 51

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wsx 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Była meta, a milicjanci czekali na klientów jak mieli chęć wypić i zabierali połowę zakupów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~memory 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

   To był początek lat 70-tych. już ul. Pięciolinii się zasiedlała. Tam był jedyny sklep spożywczy - warzywniak. Chyba prywatny .Taka charakterystyczna , w średnim wieku , lubiana przez mieszkańców kobieta tam handlowała. Ludzie byli bardzo zadowoleni, bo żadnych innych sklepów nie było.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3643 sekundy
  REKLAMAA2 Dzieci Puszczy 01.04.2021 - 30.04.2021