REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 marca 2019, 17:00 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem to dylemat, który trapi użytkowników, od kiedy tylko na rynku pojawiły się modele przenośne. Zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Ciebie? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Aby ułatwić Ci sprawę, przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad każdego z rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

  Laptop – mobilność i wszechstronność

  W obecnym świecie mobilność jest dla wielu bardzo ważna. Laptop możesz zabrać do pracy, szkoły, na uczelnię i w podróż. Możesz dzięki niemu pracować, oglądać filmy lub grać w kawiarni, a nawet na plaży. Warto pamiętać, że dzięki wbudowanej baterii laptop zapewnia Ci również niezależność od dostaw energii. Współczesne komputery przenośne oferują czas pracy bez podłączenia do gniazdka przynajmniej na poziomie kilku lub nawet kilkunastu godzin, dlatego nie będzie Ci straszna nawet duża awaria prądu.

  Laptop to jednak też znaczące wady, które zauważą przede wszystkim zaawansowani użytkownicy. To przede wszystkim brak możliwości rozbudowy sprzętu czy wymiany przestarzałych komponentów na nowe. Sprowadza się to do tego, że laptop trzeba wymieniać co kilka lat, narażając się na spory wydatek. Komputer przenośny to również mniejsza wydajność w takiej samej cenie – maszyna stacjonarna o podobnych parametrach zawsze będzie tańsza. Ponadto w laptopie nie da się zamontować najlepszych podzespołów ze względu na ograniczoną przestrzeń i możliwość chłodzenia.

  Komputer stacjonarny – moc i elastyczność

  Komputer stacjonarny to przede wszystkim większa moc. Nie ma w tym przypadku ograniczeń co do doboru lub wymiany poszczególnych podzespołów. Jeżeli znasz się trochę na komputerach, możesz odpowiedni zestaw skomponować samodzielnie, co dodatkowo często oznacza spore oszczędności. Komputery stacjonarne generalnie lepiej nadają się zarówno do grania, jak i do pracy wymagającej sporej mocy obliczeniowej – np. do projektowania graficznego i modelowania 3D. Na wygodę przy realizacji tych zadań wpływa też możliwość podłączenia dowolnego monitora lub nawet kilku monitorów.

  Komputer stacjonarny może być jednak użytkowany tylko tam, gdzie będzie zamontowany i podłączony. Potrzebuje też znacznie więcej miejsca – często wraz z urządzeniami peryferyjnymi zajmuje całe biurko, podczas gdy laptop przypomina gabarytami co najwyżej sporych rozmiarów książkę. Sposobem na ominięcie tej niedogodności jest jedynie komputer typu all-in-one, który wymaga nieco mniej przestrzeni. Nawet nowoczesny komputer stacjonarny to też większy pobór prądu generujący wyższe rachunki. Ponadto każda przerwa w dostawie energii wiąże się z nagłym przerwaniem pracy lub zabawy (i niekiedy utratą progresu lub ważnych danych).

  Dla kogo komputer stacjonarny, a dla kogo laptop?

  Każdy z typów komputera sprawdzi się w innych zastosowaniach. Niemałe znaczenie ma tu też wybór konkretnego modelu. Niektóre komputery stacjonarne są znacznie mniej wydajne od nowoczesnych laptopów, za to nie każdy laptop jest tak samo mobilny – modele 17- lub nawet 18-calowe nie tylko nie mieszczą się do standardowego plecaka czy torby, ale są też często dość ciężkie, przez co nie nadają się do codziennego przenoszenia.

  Można jednak przyjąć, że komputer stacjonarny będzie lepszy przede wszystkim:

  • do biura, o ile pracownicy tylko w nim wykonują swoją pracę,
  • dla graczy, którym nie zależy na mobilności,
  • dla profesjonalistów, którzy potrzebują maksymalnie wydajnego sprzętu i dużego monitora – grafików, projektantów, montażystów itp.

  Tymczasem laptop to dobre rozwiązanie dla:

  • osób, które pracują zdalnie lub częściowo zdalnie,
  • osób, które chcą korzystać z komputera w podróży,
  • studentów i uczniów, którzy chcą wykorzystywać komputer zarówno na zajęciach, jak i w domu.

  Na rynku nie brakuje laptopów dedykowanych zarówno zastosowaniu biznesowemu, jak i rozrywce oraz maksymalnej mobilności, dlatego każdy powinien znaleźć odpowiednie urządzenie.

  Artykuł załadowany: 0.2153 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020