REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Koniec z hałasem samolotów nad wysokim Ursynowem. Od dziś operacje lotnicze wracają na standardową drogę startową, która przeszła konserwację. 

  Przez blisko miesiąc nad głowami mieszkańców wysokiej części Ursynowa do lądowania szykowały się samoloty lecące na Lotnisko Chopina na Okęciu. Nad Imielinem maszyny zniżały się tak bardzo, że miało się wrażenie iż lądują na blokach. Hałas dawał się we znaki szczególnie późnym wieczorem i rano. W tym roku na remont nałożył się strajk kontrolerów lotów, przez co samoloty były opóźnione i lądowały nawet w nocy.

  Ale na razie z tym koniec. Lotnisko Chopina potwierdziło nam zakończenie konserwacji drogi startowej nr 3, z której zazwyczaj korzystają samoloty. To właśnie trwający od 9 kwietnia remont tego pasa spowodował, że niemal wszystkie operacje przeniesione zostały na drogę startową nr 1 na osi Ursynów-Ursus.

  - Powiem więcej – już od rana ruch powinien być już przywrócony na tzw. trójkę. Oczywiście, może się zdarzyć, że pojawią się jakieś pojedyncze rejsy – wszystko zależy od warunków pogodowych i operacyjnych, niemniej od dziś ruch wróci do sytuacji przed remontem - mówi nam Piotr Rudzki z działu PR Lotniska Chopina w Warszawie.

  Quota Count i CDA - ciszej niż mogłoby być

  Lotnisko przepraszało za hałas i uciążliwości. Rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych wymienia codzienne działania lotniska, by hałas był możliwie jak najmniejszy.

  Na lotnisku obowiązuje koordynacja rozkładu lotów. Planowanie operacji w porze nocy odbywa się z wykorzystaniem systemu Quota Count mającym na celu uwzględnienie parametrów akustycznych statków powietrznych w procesie planowania rozkładów lotów i dostosowanie liczby operacji planowanych w ciągu danej nocy do struktury floty lotniczej.

  Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy „ciszę nocną”, czyli zakaz planowania rejsów w godzinach 23.30-5.30, przy czym w ww. godzinach mogą odbywać się przykładowo loty humanitarne czy operacje opóźnione.

  Poprzez stosowanie zróżnicowanych opłat hałasowych zachęcamy przewoźników lotniczych do operowania samolotami charakteryzującymi się lepszymi parametrami akustycznymi.

  Dodatkowo zaleca się przewoźnikom lotniczym, aby załogi lądujące w Warszawie stosowały procedurę Continuous Decent Approach oraz ograniczały wykorzystanie odwracaczy ciągu w samolotach podczas lądowania, co również wpływa na zmniejszenie emisji hałasu

  - wylicza Anna Dermont.

  Continuous Decent Approach (CDA) to technika operacyjna, w której przylatujący samolot schodzi z optymalnej pozycji przy minimalnym ciągu i unika lotu poziomego. Celem CDA jest zmniejszenie hałasu przy lądowaniu, ograniczenie spalania paliwa i emisji spalin za pomocą ciągłego zniżania.

  Ursynów przyzwyczajony?

  Mieszkańcy Ursynowa, a przynajmniej ich większość, są już przyzwyczajeni do samolotów przelatujących nad głową. Ci z Zielonego Ursynowa mają to na co dzień, to nad ich domami na co dzień lądują samoloty korzystający z drogi startowej nr 3 w osi Piaseczno - Włochy, Ochota, Bemowo. Ci z blokowisk słyszą ryczące maszyny tylko w przypadku, gdy wieje niekorzystny wiatr lub podstawowy pas przechodzi konserwację, tak jak w tym roku.

  Dla niektórych bliskie spotkania z samolotami zniżającymi lot to świetna okazja do fotografowania. Internet zalewają zdjęcia lądujących lub startujących samolotów z doskonale widocznymi barwami i logo przewoźnika.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 11
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wer 16 3 miesiące temuocena: 100% 

   Cholera jasna od rana do teraz (21:10) latają nad Ursynowem non stop, a pas 33 pusty, tylko się ładują na krótki przez centrum Ursynowa. Czy ktoś może podać nr tel telefon aby opieprzyć to towarzystwo. Co to do cholery jest aby 33 był pusty a puszczali cały ruch przez Ursynów !!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Harry 15 3 miesiące temuocena: 100% 

   Jaki koniec? Dziś od rana od nowa....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rufus 14 3 miesiące temuocena: 0% 

   Szkoda. Fajnie było. Najlepiej jak Emirates przylatywały, albo z ci Dohy. Super widoki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UPR 1954 13 3 miesiące temuocena: 100% 

   No.Pogratulować,cały miesiąc jeden pas startowy.Na lotnisku we Frankfurcie wymiana pasa startowego (zerwanie starego i położenia nowego) zostało zrobione przez........jedną noc.Jedna noc.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bar-tek 12 3 miesiące temuocena: 14% 

   Szkoda, że przestały latać. To było piękne widowisko, a dzieci nauczyły się rozpoznawać typy samolotów i loga przewoźników.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alfa Bravo Delta 11 3 miesiące temuocena: 0% 

   Zabawa lepszą była z pomocą F...twenty-four...radar ;). Do zobaczenia za rok!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kamo 10 3 miesiące temuocena: 61% 

   Jesli powstanie CPK,, wartość nieruchomości na Ursynowie wzrośnie o ok. 30%. Przez uciążliwości związane z lotniskiem Ursynów jest zaledwie w połowie warszawskiej stawki, choć lokalizacja, znakomita infrastruktura, dojazd do Śródmieścia, tereny zielone, itd. powinny plasować zwłaszcza południowy Ursynów w ścisłej czołówce cen nieruchomości w stolicy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 9 3 miesiące temuocena: 27% 

   Super! Wprawdzie moje dzieci chodzą jeszcze do podstawówki, ale już teraz cieszę się szczęściem moich wnuczków. Bo generalnie jakby ta budowa CPK miała dojść do skutku, to minie minimum 20 lat, zanim go uruchomią. Ale stawiam na 30, bo aktualnie mamy klęskę kryzysów. Najpierw "pandemia", w międzyczasie "szaleństwo CO2", teraz szalony car. Więc jeśli przeżyjemy, to za dwie dekady może coś tam powstanie. Przypominam, że po 20 latach budowy metra do użytku oddano... 7 albo 12 stacji, już nie pamiętam. Budowę "pierwszej polskiej elektrowni atomowej w Żarnowcu" rozpoczęta w roku 1982. Czterdzieści lat minęło (jak jeden dzień) a elektrowni jak nie ma, tak nie ma. Ani w Żarnowcu, ani nigdzie w Polsce. Za to jest kryzys energetyczny.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 3 miesiące temuocena: 43% 

   Irfy, głupoty gadasz. Rząd zapowiedział, że CPK ruszy w 2026 r., a ja już mam kupiony bilet na odlot .... z tego lotniska. To będzie sztandarowa polska, narodowa, jedyna słuszna inwestycja jak elektrociepłownia w Ostrołęce czy też przekop mierzei wiślanej nie za 1 mld tylko za 2 mld i już jest to odtrąbiony sukces komercyjny porównywany do kanału sueskiego. I nieprawdą jest, że prosty w budowie metodą odkrywkową tunel na Ursynowie budowano ponad 5 lat, ponieważ musieli zmagać się tutaj z agenturą obcego mocarstwa i zdrajcami z samorządu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GrubyJoe50 7 3 miesiące temuocena: 67% 

   "Koniec hałasu" i warto dodać - nadmiernych spalin lotniczych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~harujący wuj 6 3 miesiące temuocena: 28% 

   Ursynowska histeria !

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szkodliwy hałas i chorobotwórcze pyły z silników 5 3 miesiące temuocena: 67% 

   To nie jest prawda, jakoby "mieszkańcy Ursynowa, a przynajmniej ich większość, byli przyzwyczajeni do samolotów przelatujących nad głową". Po pierwsze hałas z samolotów przelatujących nisko nad budynkami mieszkalnymi jest szkodliwy, zwłaszcza że często kolejne samoloty w przelatują w odstępie zaledwie kilkudziesięciu sekund, a loty trwają przez kilkanaście godzin na dobę. Po drugie, pyły emitowane z silników samolotów według najnowszych raportów WHO są najgroźniejsze dla naszego zdrowia, gdyż przenikając z układu oddechowego bezpośrednio do krwi, mogą znacząco wpływać na zdrowie ludzi, powodować trudności z oddychaniem, astmę, ataki kaszlu, skrócenie oddechu, alergię, arytmię i zawały, także u ludzi zdrowych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hzl 4 3 miesiące temuocena: 24% 

   i jeszcze mleko od nich kwasnieje a kobietom zatrzymuja sie miesiaczki

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misza 3 3 miesiące temuocena: 67% 

   Potwierdzam, byłem rano z psem i starty odbywały się już z drogi startowej nr 3

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 2 3 miesiące temuocena: 59% 

   Od samego rana to może nie, bo o 6:00, kiedy wychodziłem na trening, jeszcze latały jak wściekłe, jeden za drugim. Teraz, o 9:24 jakby spokojniej, ale nawet w tej chwili słyszę, że coś leci, chociaż jakby trochę dalej. Wiadomość o "lotniczej ciszy nocnej" to jakaś ściema. Tej nocy latały standardowo, czyli ciągle. I jakoś nie chce mi się wierzyć, że to "pomoc humanitarna" tak hałasowała. Jeżeli remont faktycznie się skończył, odetchnę z ulgą. Po cichu liczę też na ten strajk kontrolerów lotu, dzięki któremu może trochę odpoczniemy od reszty hałasujących samolotów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 1 3 miesiące temuocena: 42% 

   Taki tam hałas :) Dało się przeżyć, przynajmniej w okolicach ul. ZWM.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4515 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022