Zamknij

Koniec użytkowania wieczystego. Co powinien zrobić nowy właściciel?

10:10, 23.12.2018 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj SK SK

Większość osiedli Ursynowa stoi na gruntach miejskich w użytkowaniu wieczystym. 1 stycznia wieczyste automatycznie zmienia się we własność. Ale na odpowiednie zaświadczenia z urzędów dzielnic, konieczne do wniesienia opłaty przekształceniowej z 98% bonifikatą, trochę poczekamy.

Kabaty, Natolin, Jary - zdecydowana większość tych osiedli została wybudowana na działkach miejskich. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty dostawały grunty w użytkowanie wieczyste, a lokatorzy domów ponosili roczne opłaty za to użytkowanie. Raz na trzy lata urząd miasta miał prawo do zmiany wysokości opłat.

Zbliża się definitywny kres użytkowania wieczystego gruntów pod zabudową mieszkaniową. 1 stycznia 2019 roku miasto automatycznie przestanie być ich właścicielem. Przejmą je właściciele domów, a więc głównie spółdzielnie i wspólnoty, choć także osoby fizyczne. W praktyce to właściciele mieszkań w spółdzielniach staną się współwłaścicielami gruntu pod blokiem, a w przypadku braku własności mieszkania - spółdzielnie.

Zaświadczenie też z automatu

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność zostanie potwierdzone przez urząd dzielnicy odpowiednim zaświadczeniem. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków, ani odwiedzać ratusza. Dzielnice będą je wydawać automatycznie. Ten proces ruszy w najbliższych tygodniach, ale pierwszych zaświadczeń należy się spodziewać w marcu.

- Mieszkańcy powinni teraz spokojnie czekać na zaświadczenia. Otrzymają je bezpłatnie z urzędów dzielnic. Do czasu otrzymania tego dokumentu nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych działań – potwierdza Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy. - Takie samo zaświadczenie zostanie wysłane przez nas do ksiąg wieczystych, co umożliwi stosowne zmiany w księgach wieczystych - zaznaczył Soszyński. W księdze wieczystej będzie wzmianka o tym, że opłata nie została jeszcze wniesiona.

Urzędy mają 12 miesięcy na wysłanie zaświadczenia. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej. Standardowo będzie taka sama jak ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste. Mieszkańcy i spółdzielnie będą ją wnosić - tak jak dotychczas za użytkowanie - co roku, ale przez 20 lat.

Jak skorzystać z 98% bonifikaty za przekształcenie?

Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy (lub spółdzielnie), którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.

Mieszkaniec, po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu, powinien zgłosić się do niego, by złożyć pisemne oświadczenie o tym, że chce skorzystać z tak zwanej bonifikaty, czyli wnieść jednorazową opłatę za grunt.

- Obywatel zostanie poinformowany, ile wynosi kwota, którą będzie zobowiązany do wniesienia. Po wniesieniu opłaty w ciągu 30 dni otrzyma zaświadczenie, że uregulował należności. Z takim zaświadczeniem dotychczasowy użytkownik wieczysty będzie musiał udać się do wydziału ksiąg wieczystych celem wykreślenia wzmianki o tym, że opłata do tej pory nie była wniesiona. Staramy się, by procedura była możliwie uproszczona, ale te czynności są niezbędne do wykonania - mówi wiceprezydent Robert Soszyński.

Przy jednorazowej wpłacie w 2019 roku, warszawiacy otrzymają 98-proc. bonifikatę, natomiast na gruntach należących do skarbu państwa, zgodnie z obowiązującą ustawą z lipca 2018 r., mieszkańcy otrzymają 60-procentową bonifikatę. Chyba, że zmieni to jeszcze w końcu roku Sejm.

Nie wszyscy skorzystają od razu

W trudniejszej sytuacji są mieszkańcy tzw. nieruchomości mieszanych zabudowanych budynkiem mieszkalnym i np. pawilonem handlowym (konieczność podziału), gdy właścicielem lokalu użytkowego np. w parterze budynku mieszkalnego jest cudzoziemiec (uzyskanie zgody od MSWiA na nabycie nieruchomości) i w przypadku toczącego się postępowania o przekształcenie w trybie ustawy z 2005 r. (zaświadczenie zostanie wydane po 31 marca). 

Stołeczni urzędnicy szacują, że w Warszawie przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności będzie dotyczyło łącznie około 440 tysięcy mieszkańców. 360 tysięcy z nich mieszka na terenie nieruchomości należących do miasta, 80 tysięcy osób na gruntach skarbu państwa.

Wpływy miasta z opłat za użytkowanie wieczyste (mieszkaniowe i niemieszkaniowe) wyniosły w 2017 roku 550 mln zł. Plan na 2018 roku przewiduje 535 mln zł.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

seniorek342seniorek342

20 6

Niszczy się dorobek pracy socjalistycznej. Pracy na rzecz społeczeństwa i dobrostanu ludzi pracy. Upada wszystko co z takim trudem tworzyliśmy. Zniszczą ład przestrzenny, koncepcję urbanistyczną, zatrują powietrze i lada chwila las kabacki pójdzie pod developerkę, Styropianowa Polska to bananowa republika, kolonia korporacji i karteli zachodu. O takie Polskie żeśta walyczyli! 11:30, 23.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NormalnyNormalny

2 11

Po ile jest kwas na mieście? 12:16, 23.12.2018


reo

WarszawianinWarszawianin

7 2

A potem wprowadzą podatek katastralny 2% od wartości tych gruntów i dopiero zapłacimy 13:26, 23.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

takaprawdatakaprawda

5 2

jak wprowadza to bedziemy sie martwic. ale na teraz jest tak ze wreszcie nei bede placil nikomu za swoja wlasnosc. idzie ku dobremu 17:18, 23.12.2018


Edward  PorajskiEdward Porajski

3 5

Mam nadzieje, ze zwrtócą mi nadpłaconą różnicę za pełne 99 lat. Budżet jest w swietnej formie, pisuary krzyczą o sprawiedliwym podziale dóbr więc z radością przyjmę kilkadziesiąt tysiączków , amen. 14:56, 23.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WarszawiakWarszawiak

5 1

wreszcie. 17:17, 23.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

0 2

Czy jak było dotychczas należy potwierdzić własność u notariusza? 18:13, 23.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%