REKLAMAA1-Magical-MONTESSORI--27-10----26-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 sierpnia 2020, 13:06 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa)

  Mało kto wie, że tuż za granicą Ursynowa od 120 lat istnieje Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Weekendowa przejażdżka zabytkowym pociągiem to frajda nie tylko dla dzieci. Tym bardziej, że po drodze czekają dodatkowe atrakcje.

  W każdy wakacyjny weekend wąskotorówka rusza w trasę z Piaseczna do Tarczyna i z powrotem. Sam przejazd pociągiem trwa około godziny w obie strony, a szlak ma długość 14 km. W trakcie wycieczki organizowany jest dwugodzinny postój w miejscowości Runów.

  Podróż historyczna

  Zanim jednak piaseczyńskie pociągi stały się atrakcją turystyczną, pełniły przez lata ważną rolę transportową w rejonie Mazowsza. Grójecka Kolej Dojazdowa (to druga oficjalna nazwa kolejki) rozpoczęła swoją historię w 1898 roku.

  Pozazdrościł sławy i sukcesów inż. Henrykowi Hussowi, słynny krawiec warszawski schyłku XIX stulecia, niejaki Eugeniusz Paszkowski, u którego ubierała się polska arystokracja, a nawet i sam gubernator książę Imeretyński.

  Dzięki jego protekcji Paszkowski otrzymał koncesję na budowę kolejki od Placu Keksholmskiego, wzdłuż Traktu Aleksandryjskiego (ul. Puławskiej) do Góry Kalwarii przez Piaseczno.

  - tak zaczyna się opowieść o genezie powstania wąskotorówki.

  W 1914 r. budowę ukończono i pociągi zaczęły kursować pomiędzy Warszawą a Grójcem, obsługując również cukrownię "Czersk" w Jasieńcu. Wichry historii i dwie wojny światowe na szczęście nie zniszczyły trwale kolei. Jej prawdziwym wrogiem okazał się transport samochodowy, który ostatecznie w latach 90. doprowadził do zamknięcia najpierw ruchu pasażerskiego, a następnie towarowego.

  W 1998 r. powstało Towarzystwa Restauracji Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, które podjęło trud restauracji zarówno taboru kolejowego, jak i nieruchomości, w których mieściły się za czasów świetności pomieszczenia techniczne, warsztatowe, biurowe i dworcowe.

  Ocałała kolej to jedna z trzech czynnych w Polsce wąskotorówek, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów. Druga to Gryficka Kolei Wąskotorowa, a trzecia to Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

  Dziś TRGKW dysponuje zarówno taborem własnym, jak i użyczonym od gminy Piaseczno. Znajdziemy tu wagon osobowy (wierną kopię) typu Wernigerode, brankard, drezynę motorową i kilka wagonów towarowych pomocniczych.

  Stoi na stacji lokomotywa

  Prawie we wszystkie wakacyjne weekendy organizowane są wycieczki kolejowe dla turystów indywidualnych. W sezonie letnim pociągi odjeżdżają ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowa przy ul. Sienkiewicza 14, w każdą sobotę do 26 września o godzinie 14:00 i w niedzielę o godzinie 11:00. Przed odjazdem pociągu można zwiedzić modelarnię, w której znajduje się makieta kolejowa.

  Przejazd koleją trwa około godziny w obie strony, a szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej obfituje w piękne widoki. Trasa pociągu przebiega przez malownicze miejscowości: Zalesie Dolne, gdzie znajduje się zabytkowa stacyjka z lat 30-tych, Głosków, Złotokłos i Tarczyn, słynący z zabytkowej i ciekawej budowli jaką jest wieża ciśnień.

  W trakcie wycieczki organizowany jest postój w siedlisku w Runowie, gdzie znajdują się wiaty ze stołami i ławami oraz miejsce na ognisko, a w niedziele przygotowane są gry i zabawy dla najmłodszych.

  Najbliższe wycieczki zaplanowane są na:

  • 29 sierpnia (sobota) odjazd o 14:00 w ramach Warszawskich Linii Turystycznych
  • 30 sierpnia (niedziela) – pociąg odjeżdża o 11:00
  • 29 sierpnia (sobota) o godz. 20:00 – POCIĄG DO GWIAZD – wieczorne oglądanie nieba, a o tym, czego na niebie szukać i jak je obserwować opowie Karol Wójcicki, który również zabierze nas w świat poszukiwań zorzy polarnej i podróży za zaćmieniami słońca.

  Bilety można kupić przez internet, bądź w kasie na miejscu (normalne i ulgowe zakupione w kasie są o 5 zł droższe). Wcześniejsza rezerwacja miejsc jest wskazana, bo w sezonie kolejka cieszy się dużym zainteresowaniem.

  • Bilet normalny (osoby dorosłe) - 35 zł - w soboty w ramach WLT - 40 złotych, z Kartą Warszawiaka - 35 złotych
  • Bilet ulgowy (dzieci od 3 do 18) - 25 zł (z KW)
  • Osoba niepełnosprawna - 20 zł (z KW)
  • Opiekun osoby niepełnosprawnej - 30 zł (z KW)
  • Dzieci poniżej 3 lat (jadące na kolanach) bezpłatnie – bez biletu                                  

  Parking strzeżony kosztuje 10 zł i obejmuje cały czas trwania wycieczki, plus 30 minut po przyjeździe pociągu na stację z powrotem.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

  • 73
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 30
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Obserwator 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Kilkanaście lat temu były też kursy turystyczne do Grojca. Później już tylko do Tarczyna. W sumie kolejka przetrwała do lat 90-tych dzięki lotnisku wojskowemu które było w Nowym Mieście nad Pilicą. Taką wersję gdzieś słyszałem

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3535 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020