REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 sierpnia 2020, 13:55 komentarzy 16

  (AŁ)

  Wysoka temperatura sprawiła, że w wiatach śmietnikowych pojawiły się ostatnio setki much. Ich wylęgarnią są przede wszystkim pojemniki na odpady BIO. Według spółdzielni, odbierająca śmieci firma "Suez" nie myje i nie odkaża ich od tygodni. Problem stwarzają też sami mieszkańcy, wyrzucając do brązowych kubłów mięso, którym żywią się larwy owadów.

  Odpady bio wrzucane do brązowych pojemników są przeznaczone na kompost. Ale przy wysokiej temperaturze i złej segregacji stają się one siedliskiem robactwa. 

  - Na balkonach pojawiły się ostatnio roje muszek. Wszyscy się zastanawiali: co się dzieje? Okazało się, że wylęgają się one w kontenerach z odpadkami bio. Nikt ich nie myje i to jest bardzo poważny problem - mówi pani Katarzyna z ul. Bacewiczówny.

  Larwy much wprost wylewają się z pojemników na zewnątrz. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, mówią, że brzydzą się korzystać z zarobaczonych kontenerów.

  - To jest bomba biologiczna! Takiego robactwa to ja dawno nie widziałam! Aż się wylewa z pojemnika. Jak podniosłam klapę to odskoczyłam z obrzydzenia. Przecież z tego paskudztwa, zaraz będą roje much roznoszących różne zarazki - oburza się pani Bogusława, mieszkanka ul. Symfonii.

  "Suez" nie myje kontenerów

  Miasto odpowiada, że obowiązek mycia pojemników spoczywa na firmach odbierających odpady komunalne. W przypadku Ursynowa jest to firma Suez. Uchybienia radzi zgłaszać za pośrednictwem linii interwencyjnej 19115.

  - Korzystamy z tej możliwości, bo to jedyne co możemy jako spółdzielnia zrobić, ale bez rezultatu. Kontenery nie są myte tak często jak powinny, a przy takiej temperaturze jaka jest ostatnio, efekt tego jest łatwo zauważalny - mówi Dariusz Urbaniak ze Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Jary".

  Z kolei spółdzielnia "Wyżyny" próbuje bezpośrednio kontaktować się z firmą Suez, ale również bez rezultatu.

  - Mycie kontenerów na bio to czysta fikcja, nie były czyszczone od początku. Ciągle piszemy prośby nie tylko o mycie, ale też częstsze ich opróżnianie, ale bez rezultatu. Nie otrzymujemy żadnych odpowiedzi. Na własny koszt  dokonujemy dezynfekcji w obawie przed robactwem i szczurami. Inną kwestią jest wyrzucanie mięsa do bio. To na nim wylęgają się czerwie - mówi Andrzej Grad z zarządu "Wyżyn".

  Również nam nie udało się skontaktować z firmą Suez i zapytać o kontenery pełne robaków. Telefon rzecznika firmy nie odpowiada.

  Zakaz wyrzucania mięsa

  Resztki mięsa i innych odzwierzęcych produktów lądują w kontenerach na odpadki bio bardzo często. I to właśnie niewłaściwa segregacja jest po części przyczyną problemów z robakami.

  - Ludzie mają problem z segregacją, chociaż było już tyle czasu, że można się nauczyć, co i gdzie wyrzucać. Po zapachu można się już zorientować, że w pojemniku nie ma samych odpadków roślinnych. Zapach padliny i larwy much nie są od obierek, tylko od mięsa wyrzucanego luzem. Ja zawsze wkładam je do worka, szczelnie zawiązuję i wyrzucam do zmieszanych. Dlaczego inni tego nie robią? - zastanawia się pani Halina. 

  Skorupki jaj to jedyny odzwierzęcy odpad, który może trafić do brązowego pojemnika. Ponadto można tam wrzucać przede wszystkim resztki warzyw i owoców, a także makaronu, kaszy czy ryżu gotowanych na wodzie, ale ważne, aby były one bez dodatku tłuszczy i produktów pochodzenia zwierzęcego, np. sera, jogurtu.

  Pojemnik BIO przeznaczony jest też do fusów po kawie i herbacie, zwiędłych kwiatów oraz roślin doniczkowych, ale bez ziemi. Słowem do wszystkiego, z czego można zrobić kompost do użyźniania gleby.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 250

  • 44
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 14
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 67
   WKURZONY
  • 105
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~lagosia 16 miesiąc temuocena: 100% 

   A co z workami plastikowymi w pojemnikach BIO? Wrzucać z workiem czy bez?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 15 17 dni temu

   No nie, a podobno nie ma głupich pytań.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hydraulik 14 miesiąc temuocena: 100% 

   Wg mnie to ten nowy system odbioru śmieci jest przyczyna tego stanu rzeczy. Jak funkcjonował stary system to śmieci bio razem ze zmieszanymi były odbierane częściej- u mnie co 2 dni- i muchy nie zdążyły się wylegac. Obecnie jak śmieci bio postoja sobie tydzień w pojemniku to larwy mają czas. I tak to fantasmagorie ekologów przyczyniają się do tego że jest uciążliwej i te pojemniki będą niebawem traktowane jakąś chemią żeby pozbyć się robactwa.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wpisz swój nick 13 miesiąc temuocena: 100% 

   Tak samo jest na Pradze Północ i w innych dzielnicach

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 12 miesiąc temuocena: 50% 

   Larw much by nie było, gdyby nie odpadki pochodzenia zwierzęcego. Jedni upraszczają sobie życie wrzucając wszystko co się może zepsuć do BIO, inni walczą potem z chmarami much.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stein 11 miesiąc temuocena: 62% 

   Francja - elegancja. Rafutek zaklnie po francusku, jak hrabia

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annaaa 10 miesiąc temuocena: 100% 

   Nie rozumiem dlaczego nie można wyrzucić kwitków z resztką ziemii? Może ktoś wyjaśnić?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 9 miesiąc temuocena: 100% 

   I tyle z oddolnej ekologii

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mario 8 miesiąc temuocena: 57% 

   A w zmieszanych to muchy nie będą się wylęgały? Muchy nic wam nie zrobią będą się trzymać śmietników to nie będą wlatywac do mieszkań. Proste!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 7 miesiąc temuocena: 80% 

   ja juz kiedys tu pisałam, ze pojemniki bio w blokach to kretyński pomysł. kupilm nawet kosze, nie za duże (-=wyrzucam często) na bio odpady. Nawet ze 2 razy probowałam sie zastosowac. No ale przepraszam.....po jednej dobie mam w kuchni muszki (owocówki), ktore wylaniałaja sie z kosza bio (zakrytego pokrywą!). Wystarczy zdjąć pokrywę a te cholery wyłaniaja sie zeń...że o koszu bio w smietniku nie wspomne....Tam to już nalot owocówek... Podniesienie zasyfionej klapy pojemnika bio juz wprawia mnie odruchy wymiotne...ale te ilosci muszek owocówek, które niczym nieskrępowane wylatują z pojemnika, to juz przysłowiowa kropka nad "I". no przepraszam....ale ja nie jestem śmietnikowym nurkiem..nie bede taplac się wśrod much, robali czy tam co...żeby jakis kretyn z nie-rządu poczul sie lepiej

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gucio 6 miesiąc temuocena: 95% 

   Najlepiej wszystko zwalać na mieszkańców i obciążać ich karami za złe segregowanie odpadów.Pojemniki stoją przy uliczkach, po których jeżdżą samochody i KAŻDY może wrzucić do naszych pojemników swoje śmieci. ECON wróć. Odpady takie jak szkło, papier i plastyki powinny być odbierane spod drzwi mieszkań, a pozostałe w pomieszczeniach z dostępem tylko dla mieszkańców. Nie będziemy płacić kar za nieswoje śmieci.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~śmigiełko 5 miesiąc temuocena: 100% 

   Suez to jeden wielki bałagan. Harmonogram odbioru odpadów to fikcja. Zabierają kontenery, choć wg infolinii wszystkie formalności zostały dopełnione i wszystko się zgadza. Czas reakcji na zgłoszenie długi, a worki z odpadami leżą luzem... Organizacja fatalna.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mojnick 4 miesiąc temuocena: 86% 

   Spoldzielnie powinny polaczyc sily i zrobic "nagonke" mediowa w Uwadze, Interwencji, Sprawie dla Reportera, Kureria Warszwaskiego, gdzie tam jeszcze i zmusic Suez aby robili to do czego sa zakontraktowani. Czy Urzad Miasta nie moze wymusic tego na Suez czy tylko palety im w glowie? Inna sprawa to mieszkancy ktorzy zle "segreguja"- zycze im wszystkiego najgorszego bo oni kolektywne dobro maja gdzies.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~warsza 3 miesiąc temuocena: 98% 

   Przed rokiem 1989 torby były papierowe, butelki szklane. Skoro firmy zasypały nas plastikiem niech sobie z nim radzą. Najprościej zrzucić wszystko na obywateli.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Henio 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Naturalnie robaczki obrały sobie akurat ten przytulny śmietniczek. Mają jedzonko, mają ciepełko, mają rodzinkę. ;)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ryży 1 miesiąc temuocena: 87% 

   ja piórkuje, co sie odawala w tej warszawie? recykling to jest wtedy, gdy korzystamy z opakowan wielorazowego uzytku, a nie wtedy gdy segregujemy smieci. po syzyfowa praca!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2407 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-09—-30-09-2020