REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 grudnia 2020, 11:51 komentarzy 26

  (Tomasz Gołąb/Foto Gość)

  Kardynał Kazimierz Nycz ukoronował we wtorek kopię figury Matki Bożej z Lujan. Na Ursynowie znajduje się ona od ponad 30 lat. Została podarowana parafii Ofiarowania Pańskiego w 1987 roku przez ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

  Matka Boża z Lujan, patronka Argentyny, Urugwaju i Paragwaju, czczona jest głównie w tych krajach, ale także w Polsce, a dokładniej na Ursynowie. Kopia jej figury, umieszczona w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich, została we wtorek po raz drugi ukoronowana przez kard. Kazimierza Nycza.

  - Każdy, kto będzie klękał przed tą koronowaną figurką Matki Bożej z Lujan, niech czuje się przynaglony do jeszcze większej miłości i dzieł miłosierdzia - mówił w czasie uroczystości metropolita warszawski.

  Na głowie Matki Bożej spoczęła korona z prawdziwego złota. Artystą, który podjął się jej wykonania, jest Wojciech Pazioch, zaś kruszec, użyty do jej przygotowania, przekazały parafianki. Ponadto figurka ubrana została w suknię wysadzaną perłami, którą uszyła westiarka siostra Wanda Sikorska.

  Jak figurka znalazła się na Ursynowie?

  W 1983 roku, gdy ówczesny prymas Polski Józef Glemp odwiedzał Polaków mieszkających w Argentynie, odwiedził także Sanktuarium Matki Bożej z Lujan. W trakcie wizyty otrzymał kopię figurki Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i obiecał argentyńskiej Polonii, że przekaże ją którejś z budujących się w tym czasie w Warszawie parafii. Po powrocie do Polski prymas zadecydował, że figurka trafi do parafii Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich.

  Legenda o oryginale figury głosi, że w 1630 roku portugalski podróżnik chciał sprowadzić z Brazylii na swoje ziemie figurę Matki Boskiej, aby móc wybudować kaplicę ku jej czci. Woły, które ciągnęły wóz, zatrzymały się nad rzeką Lujan w Argentynie i nie chciały iść dalej. W związku z tym Portugalczyk stwierdził, że Maryja chce zostać w tym miejscu. Tak z czasem powstało sanktuarium maryjne.

  Intronizowana 20 lat temu

  Na Ursynowie figurka pierwotnie czczona była przy głównym ołtarzu w kościele Ofiarowania Pańskiego. W 1999 roku zapadła decyzja o utworzeniu w świątyni kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Lujańskiej. Rok później w czerwcu odbyła się intronizacja figury. Pojawiło się wielu gości, m.in. ambasador Argentyny w Polsce, argentyński minister spraw zagranicznych, a nawet były prezydent tego kraju Raul Alfonsini.

  W 2001 roku figurka została ukoronowana pierwszy raz. Wtedy też oficjalnie nadano tytuł kaplicy, w której Matka Boża z Lujan obecnie się znajduje. Sześć lat później, w czasie odpustu parafialnego, figura otrzymała sukienkę wykonaną z biżuterii i bursztynu przekazanych przez parafian. Od wtorku można ją podziwiać w nowej koronie i nowej sukience.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z KORONACJI MATKI BOŻEJ Z LUJAN:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 75

  • 30
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 19
   BRAK SŁÓW

  26Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Tuy 26 ponad rok temuocena: 77% 

   Kosciol i te ich wszystkie rytualy sa nudne. Klekac, wstawac, klekac, wstawsc, spiewac, klekac, etc.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wskrzeszanie umarłych 25 ponad rok temuocena: 78% 

   Jak to "kościół jest nudny?? A rzucanie klątw, procesje i wskrzeszanie zmarłych (ostatnio w 2013 r. na Stadionie Narodowym)? I to jest nudne? W porównaniu z kościołem to netfilx jest nudny.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~13 grudnia 24 ponad rok temuocena: 85% 

   Za kilka dni, 13 grudnia będziemy obchodzić Dzień Czarownic. Przewidziano wiele atrakcji: loty akrobatyczne na miotle nad Ursynowem, pokaz odbierania i psucia mleka krowom, rzucanie uroków, porywanie ciał. Ze względu na obowiązujące ograniczenia, widzów prosimy o zachowanie min. 1,5 m odstępu i założenie maseczek podczas tej uroczystości.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Romek 23 ponad rok temuocena: 90% 

   Jeśli dobrze rozumiem, w chrześcijańskim kościele na Ursynowie stoi wysadzany złotem i perłami posążek fałszywego bóstwa, któremu należy się kłaniać i oddawać cześć. O ile dobrze pamiętam jest to religia monoteistyczna a Biblia zakazuje podobnych rzeczy, ale może coś pokręciłem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sanktuarium na Ursynowie 22 ponad rok temuocena: 37% 

   Zamiast krytykować działania hierarchów i wiernych kościoła, radzę pokornie klęknąć przed koronowaną figurką Matki Bożej z Lujan i złożyć jej wotum (jakiś cenny klejnot). Może i u nas, na Ursynowie powstanie kiedyś Sanktuarium Maryjne?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Slv 21 ponad rok temuocena: 57% 

   A jak @Sanktuarium na Ursynowie rozumien poniższe słowa?: „Wtedy Jezus odpowiedział: Odejdź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał.” (Mt. 4:10 tłum. ks. Romaniuka). A cenny klejnot swoją drogą - na pewno w kościele mile widziany taki "dar".

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bilety po 40 zł 20 ponad rok temuocena: 67% 

   A jak należy rozumieć następujące słowa: "Widziałem wskrzeszenie. Trup powstał z martwych po trzech dniach w kostnicy. Mogę podesłać wideo" (Jahn Godson, relacja ze wskrzeszania zmarłych na Stadionie Narodowym zorganizowanego przez abp. Hosera i ks. Boshoborę w 2013 r.). Bilety na ten spektakl były po 40 złotych.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 19 ponad rok temuocena: 100% 

   Masz rację, chrześcijaństwo opierera się na wierze w monoteistycznego Boga. Tyle teorii. A w praktyce jest zupełnie inaczej. Nie jest on jedynym Bogiem, w którego wierzą chrześcijanie. Występuje także dualistyczny szatan (zły Bóg) oraz cała masa politeistycznych świętych (między innymi jak ta z Ursynowa) i animistycznych duchów. Powoduje to, że wyznawane są różne przeciwstawne idee. Co ciekawe w Starym Testamencie nic nie wspomina się o istnieniu złego Boga,który zwalcza dobro. O co w tym wszystkim chodzi? Nie pojmuję. Tak mi się wydaje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tego chyba nie zabronią? 18 ponad rok temuocena: 78% 

   W Polsce wprowadza się zakaz pokazów cyrkowych (ochrona zwierząt). Dobrze, że z rozrywek została nam chociaż intronizacja, koronacja i celebrowanie drewnianych figurek. Tego chyba władze nie zabronią?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Myśliwy 17 ponad rok temuocena: 10% 

   Polecam wszystkim ignorantom zwrócić uwagę na słowa "- Każdy, kto będzie klękał przed tą koronowaną figurką Matki Bożej z Lujan, niech czuje się przynaglony do jeszcze większej miłości i dzieł miłosierdzia -" . Wam te pojęcia raczej są obce chyba, prawda?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rycerz Jana P. 16 ponad rok temuocena: 87% 

   Chlopie, ta szopka obraza zdrowy rozsadek i z zasadami moralnymi ma tyle wspolnego, co ksiadz z symbolem czystosci.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wabikk 15 ponad rok temuocena: 84% 

   Kleknij sobie przed Barbie, efekt będzie ten sam, bałwochwalco.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 14 ponad rok temuocena: 81% 

   Oddajesz pokłony jakiejś figurce? To chyba nie po chrześcijańsku, co? Bóg jest chyba jeden, a nie cała rodzina, co?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sąsiad 13 ponad rok temuocena: 93% 

   złote a skromne

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wabik 12 ponad rok temuocena: 82% 

   Ksiądz lalkami się bawi, dzieci wabi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nieistotny 11 ponad rok temuocena: 80% 

   Już pal licho wierzenie w duchy i jakieś bajki pozagrobowe oraz zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi i logice, ale zaprzeczanie podstawowym zasadom swojej własnej religii ? Przecież pierwsze przykazanie spisane na tablicach rzecze o tym, że takich rzeczy wierni nie mogą robić. Żydzi się dali kroić Rzymianom za to żeby w świątyni nie stanął posąg Augusta. Mojżesz "się w grobie przewraca".

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Slv 10 ponad rok temuocena: 91% 

   "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich." Drugie Przykazanie Boże (usunięte z Katechizmu KK). Księga Wyjścia 20,2–17 „Dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec...” Nowy Testament (1Kor. 8,6).

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~unicorn 9 ponad rok temuocena: 78% 

   No teraz, to życie na Ursynowie już nie będzie takie samo :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 8 ponad rok temuocena: 78% 

   Modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą. Zgraja błaznów z złotych ornatach. Pan was rozliczy w dniu sądu ze wszystkich niegodziwości. Żeby nie było, nic nie mam do wiary i chrześcijaństwa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Myśliwy 7 ponad rok temuocena: 12% 

   A ty nie boisz się rozliczenia? Takiś święty?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wabik 6 ponad rok temuocena: 57% 

   Rozliczenia przez kukiełkę w sukience? No, jakoś się nie boję.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 5 ponad rok temuocena: 78% 

   Wstyd że w XXI wieku dorośli ludzie w takie szopki się bawią.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 ponad rok temuocena: 80% 

   Złoty cielec.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 3 ponad rok temuocena: 77% 

   Dokładnie, to nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Katolickie zabobony dla ciemnego ludu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AnaToLin 2 ponad rok temuocena: 74% 

   Złote, a skromne! XXI wiek! Każdego roku państwo pompuje w tę watykańską korporację kilkanaście miliardów, a oni sobie takie szopki odstawiają! Wierni bez kościoła przeżyją, kościół bez wiernych już nie. Pozostaje dziękować za to klęczącym owcom i baranom.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Diego 1 ponad rok temuocena: 71% 

   Dmuchana?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4604 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022