REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 lutego 2019, 14:19 komentarzy 5
  Garaż spółdzielczy

  Garaż spółdzielczy (KZ)

  Korzystna zmiana w opłatach za użytkowanie wieczyste garaży i miejsc postojowych. Absurdalna i niesprawiedliwa, podwyższona stawka 3% wkrótce przestanie obowiązywać. Posłowie zmienili ustawę, od razu trafiła ona do Senatu.

  Zapowiada się wreszcie koniec parkingowego absurdu! W ostatnim dniu stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Są w niej zmiany oczekiwane od lat przez spółdzielców. Posłowie wpisali do niej nowy punkt dotyczący opłat za użytkowanie wieczyste terenów, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe. 

  Do tej pory takiego punktu w ustawie nie było. Niejasności skutkowały tym, że samorządy lokalne, opierając się o wyrok Sądu Najwyższego, podwyższały stawki opłat za użytkowanie wieczyste garaży z 1% do 3%, uznając, że nie są one "powiązane z mieszkaniami". Tak było m.in. w Warszawie, w której dzielnice masowo zmieniały stawkę.

  Dochodziło do absurdalnych sytuacji, gdy nie opłacało się wykupić lub wynająć miejsca postojowego w garażu, bo opłaty - głównie przez stawkę użytkowania wieczystego - sięgały kilkuset złotych miesięcznie. Opłacało się za to zostawiać samochód "gdzie popadnie", nie płacąc nic.

  Przykład? W spółdzielni "Jary" przy ul. Puszczyka 11 znajduje się parking wielopoziomowy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się wykupić w nim miejsce, oprócz rachunków muszą płacić także opłatę za użytkowanie wieczyste. Nawet ok. 70 złotych miesięcznie, bo stawka była trzykrotnie wyższa niż za mieszkanie. Samorządy traktowały garaże mieszkańców tak samo jak sklep, fabrykę czy hurtownię.

  Tuż obok - w osiedlowej uliczce przy blokach na Puszczyka 13 i 15 - za parkowanie nie płaci się nic. Spółdzielcy płacili roczną stawkę za swoje mieszkania i "udział" w gruntach wokół bloków. Paradoskalnie, problem zniechęcał więc mieszkańców do rozwiązywania problemów z parkowaniem poprzez budowanie wspólnych parkingów. Teraz ta sytuacja może się zmienić.

  Częściowy sukces - garaże na prywatnych gruntach bez zmian

  Z uchwalonej zmiany cieszy się Piotr Janowski, do niedawna prezes "Jarów", który wraz z prezesem SMB "Służew nad Dolinką" wywalczył nowelizację, przekonując do niej posłów i senatorów.

  - Przez podwyższone stawki opłat, stanowisko postojowe stało się luksusem. Jeśli ktoś kupił miejsce w garażu, to płacił wielokrotnie więcej, niż ten, który beztrosko stawia auto pod blokiem - komentuje Janowski.

  Jak na razie zmiana dotyczy tylko gruntów objętych użytkowaniem wieczystym. Absurd wciąż obowiązuje w przypadku podatku od nieruchomości od garaży - np. wyodrębnionych hal garażowych. Mieszkańcy nadal będą za nie płacić podatek wyliczony na podstawie wyższych stawek. Sprawa w ogóle nie dotyczy natomiast gruntów dzierżawionych od miasta, czyli np. na terenie spółdzielni "Stokłosy".

  - Oczekuję, że posłowie pójdą za ciosem i zmienią także ustawę o podatkach lokalnych, aby zrównać opłaty mieszkańców - mówi Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, który w kwietniu ubiegłego roku zabiegał o przychylność dla zmian w Komisji Ustawodawczej i Komisji Finansów Publicznych w parlamencie.

  Bonifikata obejmie nie tylko mieszkania

  W nowelizacji uchwalonej przez posłów w czwartek są też inne korzystne doprecyzowania, nie tylko dotyczące garaży.

  Użytkowanie wieczyste od 1 stycznia formalnie zniknęło, a mieszkańcy lub spółdzielnie płacą tzw. opłatę przekształceniową. Jeśli zdecydują się ją wnieść w całości (za 20 lat z góry) to otrzymają bonifikatę, w Warszawie sięgającą nawet 99%. Niejasne było, czy na zniżkę załapują się garaże - posłowie to uściślili, wpisując wprost do ustawy, że bonifkata obejmuje też garaże. 

  Po wejściu w życie ustawy, samorządy mają obowiązkowo dostosować stawki procentowei powiadomić użytkownika wieczystego. Jeśli po 5 października wszczęły postępowanie w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego a wypowiedzenia dotychczasowych stawek nie zostały skutecznie doręczone, to obowiązuje stawka sprzed aktualizacji. 

  Wojewoda może też podwyższyć wysokość bonifikaty od wpłacanej jednorazowo opłaty przekształceniowej, jeśli samorząd lokalny wprowadził zniżkę w wysokości wyższej niż ustawowe 60%, dla gruntów skarbu państwa. Taka sytuacja jest w Warszawie, gdzie radni ostatecznie uchwalili 95% i 99% bonifikatę dla gruntów miejskich.

  Uchwalona już nowelizacja wejdzie w życie prawdopodobnie już w lutym. Senat zajmie się nią jeszcze dzisiaj, 1 lutego. Później nowe prawo musi podpisać prezydent.

  Z dokumentem można się zapoznać na stronach Sejmu RP.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 58

  • 31
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ala 5 4 miesiące temu

   Chciałabym tyle płacić. Na Żoliborzu za wyodrębniony garaż z użytkowaniem wieczystym rocznie do dzielnicy odprowadza się ok 2000 zł. Do tego trzeba dodać jeszcze koszty utrzymania wnoszone do administracji

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nina 4 6 miesięcy temuocena: 80% 

   Jeden z niewielu prezesów którym porostu się chciało cokolwiek robić

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Okoliczniak 3 6 miesięcy temuocena: 20% 

   "Nawet ok. 70 złotych miesięcznie" - Bez żartów proszę.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Okoliczniak 2 2 6 miesięcy temuocena: 57% 

   A co w tym żartobliwego??? Tyle wlasnie placimy w garażu na Jarach za wieczyste podatku, do niedawna garaz kosztowal 80 zl a teraz kosztuje 160 miesięcznie to jest bandytyzm!!! A byly prezes niech już sie przestanie lansować i wypowiadać bo już jest po ptakach

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 1 6 miesięcy temu

   Miesiecznie 70 zł podatku plus czynsz za własne wykupione miejsce to śmieszna kwota?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2574 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO