Zamknij

Kości to bio czy zmieszane? Konkretnie o segregowaniu

12:06, 03.02.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 23:24, 04.02.2019
Skomentuj MSO MSO

Wraz z pojawieniem się nowych pojemników w śmietnikowych altanach zaczęły mnożyć się pytania, co wrzucić do którego z nich. Niby oczywiste, a jednak nie do końca. Gdzie ma trafić brudna butelka po oleju, dziurawa skarpetka, a gdzie torebka po herbacie? Zapytaliśmy ekspertów o najtrudniejsze przypadki.

Od 1 stycznia w Warszawie zaczęły obowiązywać nowe zasady segregacji śmieci. Są wdrażane stopniowo w poszczególnych dzielnicach. Na Ursynowie w wielu miejscach pojawiły się już nowe pojemniki dostosowane do pięciofrakcyjnej segregacji.

Wg nowych zasad odpady powinniśmy segregować na: papier; metale i tworzywa sztuczne; szkło; odpady zmieszane i bio. Oprócz tego osobno odbierane są śmieci wielkogabarytowe oraz zielone. Pozostałe rodzaje odpadów powinniśmy oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK i MPSZOK).

PAPIER

To „najczystsze” ze śmieci. Wrzucamy tu jedynie: czyste opakowania z papieru i tektury (np. po chusteczkach higienicznych czy ryżu), gazety, czasopisma i ulotki, kartony (ale nie po mleku czy soku!), zeszyty, papier biurowy. Nie trafiają tu: zużyte chusteczki lub ręczniki papierowe.

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

To najbardziej pojemna kategoria. Wrzucimy tutaj: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki plastikowe i metalowe np. od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, zgniecione puszki po napojach i żywności oraz kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki z wewnętrzną folią). Nie wrzucamy tu: zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego.

SZKŁO

Trafiają tu opakowania szklane, czyli: puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach i puste opakowania po lekach. Nie wrzucamy tu: zastawy stołowej, żarówek, zbitych szyb i luster!

BIO

Ten pojemnik przysparza najwięcej problemów. Najłatwiej zastanowić się, z czego robimy kompost i ułatwi nam to wybór tego, co powinno trafić do kontenera. Są to: wszystkie odpadki warzywne i owocowe, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe (bez ziemi!), resztki jedzenia, ale koniecznie bez mięsa, kości i tłuszczów zwierzęcych. Nie wrzucamy tu: nabiału, oleju jadalnego, kamieni, odchodów zwierząt, niedopałków czy kości.

ODPADY ZMIESZANE

Tu lądują resztki mięsne oraz kości, mokry i zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne (w tym pieluchy), żwirek z kuwet, fajans, potłuczone szyby i lustra, zużyte tekstylia. Nie powinny tu trafić: sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, AGD, baterie i akumulatory, odpady budowlane, odpady zielone, leki oraz chemikalia.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Wystawiamy tu stare meble oraz materace czy zabawki dużych rozmiarów, po sezonie świątecznym także choinki. Nie wystawiamy: sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego (np. starych pralek czy lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.

ZIELONE

To pojemnik na liście, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, ale bez kamieni, popiołu, ziemi.

PUNKTY SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (najbliższy na Wilanowie, ul. Zawodzie 1)

Tu oddamy: opakowania z tekstyliów (np. worki jutowe); opakowania po olejach przemysłowych, detergentach, środkach ochrony roślin; pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach; zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe; opony pojazdów osobowych, motocykli, rowerów; odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki, glazury i terakoty itp.; szkło (okienne, drzwiowe bezbarwne); lustra; odzież; tekstylia (koce, zasłony, obrusy itp.); rozpuszczalniki; kwasy; alkalia (substancje żrące); odczynniki fotograficzne; środki ochrony roślin; oleje i tłuszcze jadalne; przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych; farby, opakowania po farbach oraz opakowania po farbach zawierające substancje niebezpieczne; kleje, opakowania po klejach zawierające substancje niebezpieczne; tusze, tonery do drukarek; lepiszcze i żywice oraz lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne; detergenty (w opakowaniu jednostkowym producenta); drewno zawierające substancje niebezpieczne; drewno tj. skrzynki drewniane, deski, itp.; doniczki, wiadra, skrzynki, miski, zabawki, meble ogrodowe itp.; ramy rowerowe, koła rowerowe, wieszaki, obudowy urządzeń, klamki, elementy metalowe itp.; odpady segregowane suche; szkło opakowaniowe; lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe; urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, np.: lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe; zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, np.: odbiorniki radiowe i TV zawierające lampy rtęciowe, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, pralki, odkurzacze, odtwarzacze CD, DVD; akumulatory, baterie; przeterminowane leki; odpady wielkogabarytowe; odpady ulegające biodegradacji (odpady zielone, np. trawa i liście).

MOBILNE PUNKTY SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (środy w godz. 13:00-14:30 na pętli autobusowej Osiedle Kabaty - al. KEN 14 przy Tesco oraz w soboty w godz. 12:00-13:30 na parkingu przy ul. Gandhi i Hirszfelda)

Do podstawionych dwa razy w tygodniu samochodów możemy oddać: opakowania po olejach, innych niż spożywcze, detergentach, środkach ochrony roślin; pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach; zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe i z gospodarstw domowych; rozpuszczalniki; kwasy; alkalia (substancje żrące); odczynniki fotograficzne; środki ochrony roślin np.: herbicydy, insektycydy; lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe; oleje i tłuszcze jadalne przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych; farby, opakowania po farbach; tusze, tonery do drukarek; kleje, opakowania po klejach; lepiszcze i żywice; detergenty; baterie i akumulatory.

ELEKTROŚMIECI

Zaliczamy do nich wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy.

Na terenie Ursynowa można bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w dowolnej ilości w każdą sobotę od 10:00 do 14:00 na parkingu przy ul. Indiry Gandhi przed kortem tenisowym sąsiadującym z Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kossutha. Istnieje również możliwość bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu.

Przeterminowane leki możemy oddać w większości aptek, a zużyte baterie w miejscach zbiórek – często prowadzonych w szkołach, przedszkolach i sklepach.

Powyższe zasady powinny być wystarczająco jasne, ale okazuje się, że im więcej segregujemy, tym więcej pytań się rodzi. Poniżej odpowiedzi na zagwozdki naszych czytelników. Możecie potraktować to jako test wiedzy.

  1. Co z zrobić ze zużytą herbatą w torebce?
    Herbatę w papierowych torebkach można w całości wrzucać do BIO
  2. Czy to prawda, że skórki z owoców cytrusowych nie są bio?
    Są i powinny trafić do BIO
  3. Gdzie wyrzucić butelkę po oleju?
    Plastikową do ZMIESZANYCH, szklaną do SZKŁA
  4. Zużyte kable do zmieszanych?
    Nie, do PSZOK lub MPSZOK
  5. Gdzie wrzucić opakowanie po dezodorancie?
    Aerozol powinien trafić do PSZOK, pozostałe do ZMIESZANYCH
  6. Tubka po kremie do rąk do tworzyw sztucznych?
    Nie, do ZMIESZANYCH
  7. Gdzie wyrzucić dziurawe skarpetki?
    ODPADY ZMIESZANE lub PSZOK
  8. Czy przed wyrzuceniem trzeba myć puszkę po konserwie?
    Nie, należy ją dokładnie opróżnić i wrzucić do METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH
  9. Czy do śmieci BIO wrzucamy odpady luzem czy w torebce?
    Lepiej luzem lub w papierowej torebce, ale w razie konieczności można w foliowej
  10. Po co segregować w ogóle te śmieci?  
    Z odpadów zmieszanych odzyskuje się tylko 10% surowców., z tych posegregowanych od 60 do 95% w zależności od grupy
(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(37)

KompostującyKompostujący

11 0

Niezależnie od miejskich wytycznych, akurat zwierzęce odchody nadają się do kompostowania - to jedna z niewielu ekologicznych metod poradzenia sobie z tym odpadem (w odróżnieniu od wepchnięcia go do hermetycznie zawiązanej, foliowej torebki). Powstająca naturalnie przy kompostowaniu temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza zabija bakterie w odchodach, a więc powstały kompost nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W razie wątpliwości proszę przeczytać tekst "Dog poop bags are a menace. But what's the green alternative?" w The Guardian (nie da się tutaj wstawić linku). 13:12, 03.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SortowaczSortowacz

2 0

Potwierdzam z ekspertami z branży. Można zawartośc kuwety wrzucać do bio. Tak jak i wszystkie certyfikowane worki kompostowalne. Ale inne worki powinny być zabronione. Jeśli tylko możecie wrzucajcie bio bez worków, bo nie ma metod 100% separacji worków plastikowych z tej frakcji. 23:03, 06.02.2019


MiłoszMiłosz

0 0

Dokładnie, odpady bio najlepiej wyrzucać jest bez torebek. Tymczasem na Zaruby 11 w śmietniku na pojemniku bio pojawiła się informacja, że "odpady biodegradowalne należy wyrzucać w opakowaniach, bo podlegają one sortowaniu przez firmę odbierającą odpady". Wygląda na kuriozum, w dodatku szkodliwe. O co chodzi? 08:28, 12.02.2019


reo

onaona

20 2

Niestety w naszych kawalerkach nie ma miejsca na 6 pojemników. Segregacja dla mieszkańców willi! Dla mnie wcześniej było ok - mokre i suche! Nie jestem w stanie dostosować się do tych wymagań! Zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji ekologicznej, ale w moim mieszkaniu każdy metr na wagę złota! Druga sprawa to jest jakiś żart, aby stał jeden mały brązowy pojemnik na blok składający się z 3 klatek (10, 7 i 5 pięter). Nikt tego nie przestrzega!!! 15:00, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

12 0

Dlaczego są takie wysokie opłaty za odbiór śmieci posegregowanych. 16:19, 03.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KeeneezKeeneez

1 1

Bo rzomdzomcym marzo się elektryczne śmieciarki czyba od 2020 r., a koszt takiego sprzętu to ponad 1 bańka za szt., więc Firmy już muszą na nie zacząć zarabiać. 20:48, 04.02.2019


ALBATROSALBATROS

9 0

W STYCZNIU 2019 R NA URSYNOWIE NIE BYŁY PRZESTRZEGANE TERMINY ODBIORU ODPADÓW RECYKLINGOWYCH, ODPADY BIO ZALEGAŁY BLISKO 14 DNI , NAJPIERW TRZEBA TERMINOWO DOKONYWAĆ ODBIORU , WIDOK ZALEGAJĄCYCH ODPADÓW BIO CZY PRZEPEŁNIONYCH POJEMNIKÓW RECYKLINGOWYCH SKUTECZNIE ZNIECHECA DO RECYKLINGU 16:32, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozumrozum

11 1

Na siłę forsowny schemat pogląd że za wykonaną prace nic się nie należny jej wykonawcy. A ponadto wykonawca pracy ma jeszcze dopłacić do osobistego jej wykonania. Mafijny układ i patologia śmieciowa. 16:52, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Grażyna MGrażyna M

4 0

A gdzie wyrzucać igly, strzykawki, puste szklane fiołki po lekach? W aptece nie przyjmują... 17:56, 03.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ImieliniankaImielinianka

0 0

Igły i strzykawki można spróbować oddawać do utylizacji w zaprzyjaźnionej przychodni lub lecznicy wet. Szklane fiolki wg mnie do normalnych odpadów szklanych. 21:29, 03.02.2019


ImieliniankaImielinianka

0 0

Po małym researchu - auto-poprawka. Fiolki po lekach też trzeba spróbować oddać do przychodni/lecznicy wet., bo wg poradników segregacji nie można ich wrzucać do pojemnika na szkło... 09:20, 04.02.2019


mmmm

3 1

A gdzie wrzucać drobne odpady gumowe - np. chcę wyrzucić zniszczone klapki do chodzenia. Nie mogę znaleźć kategorii odpadów, żeby to było odpowiednio zakwalifikowane. 18:00, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jest jak jestJest jak jest

2 0

Się przestraszyłem jak przeczytałem a mieszkałem w Szwajcarii czy Holandii które mają dość dopracowany system segregacji. W Szwajcarii np: kupujesz w markecie worek na śmieci za 3.60 euro, Tak 3.6 eur. czyli ok 15 zł za worek ok 25 lirtrów, takie dobre wiadro ;) i w nim wyrzucasz wszystko co nie segregowane. Nikt nie kombinuje bo kary są kosmiczne nawet dla Szwajcarów. Plastiki puszki czy szkło wyrzucasz gratis przy supermarketach lub na wioskach pod specjalne wiaty. Tam też zostawiasz nie segregowane. Jedne na lewo drugie na prawo i jeden pilnuje drugiego żeby nie kombinować. Kupisz kilka worków i szybko wiesz co można gratis zostawić pod marketem. Holandię streszczę w drugim wpisie bo w tym mi się limit literek wyczerpał ;) hahahha 18:02, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jest jak jestJest jak jest

6 0

Holandia ma np: zwrot butelek plastikowych. Kupujesz duży napój w plastikowej i płacisz kaucje. Możesz sobie ją gratis wyrzucić przy markecie do pojemnika z plastikiem tylko że każda butelka to 25 cent czyli 1 euro za 4 sztuki. Nikogo więc nie dziwi jazda z siatami butelek do automatu w markecie który oddaje ci twoje pieniądze. Plastiki i puszki zazwyczaj wyrzucasz gratis do pojemników przy marketach. Szkło dzieli się na zielone, białe i brązowe. Jeden pojemnik z 3 dziurkami gratis przy marketach. Przy niektórych są kontenery na ciuchy. Baterie, żarówki i jakaś drobna elektronika jak najbardziej gratis to wyrzucenia przy marketach. Przy domu masz zazwyczaj tylko pojemnik na papier, zielone i resztę. Plastik czy ubrania wystawiasz w workach na ulicę w wyznaczonych terminach. Nie wiem czy dobry system ale śmieci nie walają się po lasach czy przydrożnych rowach. 18:12, 03.02.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

mixmix

0 0

Nie tylko w Holandii, bliżej nas też, bo w Niemczech również plastikowe butelki można oddać do punktów skupu za 25 centów, wraz z butelkami szklanymi np. w Kauflandzie, w innych marketach bywają automaty do butelek np. REWE, LIDL, ALDI. 09:05, 05.02.2019


TttTtt

0 2

Bo w Holandii nie ma lasów 09:36, 05.02.2019


zettzett

2 0

To kwestia mentalnosci, a nie sposobu segregacji. Niemcy, Holendrzy, Skandynawowie szybko podporzadkuja sie zasadom. Polacy - wrecz przeciwnie, im bedziesz bardziej ich dociskac, tym bardziej beda podskakiwac. Tego sie nie zmieni. Kaucja za butelke musialaby wynosic z 10 zl, zeby zadzialalo. Sa przeciez kaucje na butelki po piwie, a w polskich koszach i lasach jest ich pelno. 19:34, 06.02.2019


Jest jak jestJest jak jest

10 1

Przeciętny zjadacz chleba nie powinien nic płacić za utylizacje. Koszty w 100 % powinny być ponoszone przez producentów którzy te śmieci wytwarzają ;) 18:26, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aaaaaa

12 3

Mam mieszkanie 30m2 gdzie mam to wszystko segregować? 18:28, 03.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LululululLulululul

4 6

Japończycy są mistrzami segregacji a mają mikroskopijne mieszkania. 15:28, 04.02.2019


KJLKJL

7 0

A gdzie wyrzucać zużyte prezerwatywy? Czekamy na merytoryczną wskazówkę. 20:29, 03.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ImieliniankaImielinianka

2 0

Odpady zmieszane, wyłącznie :) (lateks, w dodatku zanieczyszczony odpadami bio) 21:33, 03.02.2019


hihihihi

4 0

odpad biologiczny masz wytrzepać do bio, reszta do zmieszanych 20:44, 04.02.2019


ImieliniankaImielinianka

1 0

Gdzieś znalazłam informację, że tafelek po lekach (mimo że plastik + aluminium) nie można wyrzucać do plastików. Czy ktoś może to potwierdzić? 21:30, 03.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KeeneezKeeneez

2 1

Opakowanie po leku wrzucamy do mieszanych 20:45, 04.02.2019


abcabc

9 0

Czy dobrze widzę, że tych kategorii jest znacznie więcej niż 6? No bo skoro np. zużyty dezodorant mam odnosić do jakiegoś PSZOK, tzn. że muszę go segregować oddzielnie. 23:32, 03.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZgredzikZgredzik

0 0

Hmm a jeśli przedziurawię dezodorant ...to chyba sam plastikowy psikacz gdzie się naciska do plastików a pojemnik do metali :-P 11:54, 12.02.2019


MisiekMisiek

0 0

Czy to BIO mogę wyrzucać te odpadki w worku? 14:16, 04.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gość3Gość3

4 1

nie można , wysypujesz z garnka, miseczki a jeśli z torby papierowej to włóż ją przedtem do miski(garnka) a ostatecznie w worek foliowy bo możesz się ubrudzić...
a tak na marginesie ciekawe kto i w/g jakich kryteriów wybiera "Mądrych" którzy wymyślają te wszystkie proekologiczne przepisy... 00:22, 05.02.2019


MargoMargo

5 0

Im więcej frakcji do segregowania, tym więcej rzeczy muszę odwozić do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Płacę coraz więcej. Ustawiam kolejne pojemniki na odpady w szafce (powoli zaczyna brakować miejsca) i okazuje się, że dużą cześć ze swoich odpadów muszę sama wywieść. Fantastycznie. Tak trzymać. 09:51, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyanty

3 0

Dlaczego tubka po kremie do rąk do zmieszanych, przeciez napisaliscie ze opakowania po kosmetykach do plastikow albo szkła. O co chodzi??? 16:52, 06.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zettzett

1 1

Dlatego nalepki z napisem "bio" sa glupota. Powinny byc zastapione nalepkami "kompost", bo kazdy rozumie, co to jest kompost. Zadnej babci nie trzeba nic tlumaczyc. Natomiast "bio" w calej Europie a zatem i w Polsce oznacza zywnosc ekologiczna wysokiej jakosci i jest oznaczeniem miedzynarodowym. "bio" na smieciach robi zamieszanie. Najlepiej juz teraz zmienic nalepki, zamiast sie meczyc calymi latami, bo ludzie nie beda rozumieli. Brazowy kolor jest OK to dobre skojarzenie, dac slowo "kompost" i nic nie trzeba wyjasniac ludzie beda dobrze segregowac. 19:26, 06.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zettzett

2 0

Skoro punkt odbioru jest mobilny, to o wiele bardziej logiczne byloby stworzenie altan na takie smiecii, np. kwartalami Natoln wschodni i zachodni, Imiein wschodni i zachodni, itd. wraz z mapa dostepna w necie. I tam mieszkancy mogliby je zostawiac. Po czym raz w tygodniu mobilny punkt odbioru objezdzalby wszystkie punkty i je zbieral. Bylboby to bardziej efektywne niz wymaganie od obywatela, by z dwoma pustymi dezodorantami jechal w środe o 13:00-14:30 na parking pod Tesco. Wspomniane altany moga byc przy sklepach, puntach uslugowych, itp, niekoniecznie w szczerym polu - co zapewni kontrole obywatelska. 20:18, 06.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

issaaissaa

1 0

rozumiem, że chetnie zamieszkałbyś przy takiej "altance"?
Juz nie wspomne,. że latanie z dezodorantem pod tesco (lub gdziekolwiek) to pomysł poroniony i proponuje włodarzom miasta/państwa przyjrzenie się, jak odbiór śmieci funkcjonuje w innych państwach, na zachód od nas.
NAPRAWDĘ tam nie ma 5 worków + 6-ty pt. gabaryty, a wszystko hula.
Tylko u nas, w Polszcze, zawsze wszystko musi zatruwać życie obywatelom.
Założę się, że taki rodzaj recyklingu nie zda egzaminu bo
- nie każdy ogarnie co do czego - starsi, mniej mobilni czy chocby wynajmujący obcokrajowcy. Już widze jak Ukraińcy mieszkający nade mną, biegają z pustym areozolem pod tesco....
- nie każdemu będzie sie chciało i bedzie im dokładnie wisiało "co do czego".
Jesli wprowadza się recykling to musi on mieć zanmiona powodzenia, czyli byc skonstruowany w sposob przyjazny obywatelowi, a nie władzy.
Ale pisiorstwo potrafi spie.przyć wszystko wiec dlaczego nie recykling. I tu chyba akurat jest najmniejsza strata dla tego kraju. 23:02, 20.02.2019


chefchef

2 1

Gdzie wyrzucać resztę niezjedzonego spaghetti bolognese? Skład: spaghetti ( z mąki i wody czyli bio), sosu pomidorowego (bio), mięsa wołowego (odp. zmiesz.). Czy mam każdą kluskę oddzielić od mięsa i wysuszyć, po czym wyrzucić do "bio"? Resztki mięsa do odp. zmiesz? 22:44, 16.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BozhinBozhin

0 0

zmieszane 09:17, 20.05.2020


FredFred

1 0

W mojej okolicy (zielony Ursynów) plastik + metal zabierany jest 1 raz w miesiącu. Podobnie papier. Odpady "Bio", natomiast 4 -5 razy w miesiącu. Przed śmietnikami stoją woreczki brązowe o pojemności ca. 5 litrów i to nie przed każdą posesją. 4-5 razy w miesiącu jedzie biała wypasiona śmieciarka i zabiera do dużego kontenera po jednym małym pakuneczku. Śmieciarka warczy i zatrzymuje się co chwilę, rusza, piszczy i przyśpiesza, za każdym razem wypuszczając dym z rury wydechowej. W każdej śmieciarce jest załoga 3 osobowa. Z kolei czekając na odbiór żółtych worków w ilości 4 x 120 l/mies. musimy je przechowywać w śmietniku cały miesiąc na łaskawą wizytę SUEZ. Chyba ktoś młody to wymyślił. W dzisiejszych czasach ilość obierków "bio" nie jest duża, natomiast plastików jest wciąż mnóstwo. Tak są pakowane zwykłe towary żywnościowe takie jak mleko, serki, jogurty, wędliny, lody, frytki, mrożonki, oleje, keczupy, itd, itp. Podobnie jest z papierem, czyli makulaturą. 22:59, 16.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%