REKLAMAA1-SanGiovanni--01-10----31-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 października 2019, 17:40 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Łukasz Moch)

  Ursynowskie liceum im. Lajosa Kossutha, razem z całą Polską, biło dziś rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. W akcji zainicjowanej 7 lat temu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy każdego roku uczestniczy ponad 100 000 osób. 

  16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP poszła jednak o krok dalej i zainicjowała ogólnopolski projekt resuscytacji. Próba bicia rekordu jest zatem świetną okazją do wspólnej nauki pierwszej pomocy i podstawowych czynności ratujących życie.

  Podobnie jak WOŚP, również ursynowskie LXIII LO im. Lajosa Kossutha jest częścią tej akcji od samego początku. Wszystko za sprawą niezwykle aktywnej nauczycielki – Agnieszki Ciechan – która na potrzeby bicia rekordu musiała zorganizaować dla swojej szkoły m.in. 8 dodatkowych fantomów (na co dzień placówka posiada tylko 2). Reanimacja manekinów trwała w całej Polsce od 12:00 do 12:30. W tym roku "Kossuth" był jedną z trzech szkół na Ursynowie, która dołączyła do ponad 1 300 instytucji, biorących udział w tym szlachetnym projekcie. Oprócz LXIII LO w akcji wzięła jeszcze udział Szkoła Podstawowa nr 340 oraz SP 16 przy Wilczym Dole.

  - Reanimacja fantoma podczas bicia rekordu ogranicza się jedynie do uciskania jego klatki piersiowej oraz utrzymaniu oddychania metodą usta-usta. Szkoła zapewnia jednak swoim uczniom pełną edukację w tym zakresie. Nasi podopieczni wiedzą dokładnie jak się zachować i co robić w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy drugiej osobie – mówi Agnieszka Ciechan.

  Wyjątkowa inicjatywa ursynowskiego liceum zainteresowała również lokalnych włodarzy, którzy pojawili się w sali gimnastycznej Kossutha, by kibicować jego uczniom. Szkołę odwiedzili zastępcy burmistrza – Piotr Zalewski oraz Jakub Berent, a także naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Zenon Dagiel. Obecna była również dyrektor LXIII LO Anna Jurek.

  Sympatyczna młodzież z Hirszfelda nie zawiodła. Przez 30 minut fantoma reanimowało aż 121 uczniów. Wszystko wskazuje na to, że również w tym roku rekord w resuscytacji zostanie pobity. WOŚP szacuje, iż w tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ok. 145 000 uczestników. To o prawie 30 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ww 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Dobre liceum z najlepszymi nauczycielami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ernest 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Dobra, potrzebna inicjatywa. Jestem ratownikiem medycznym i mogę powiedzieć to, że świadomość ludzi jak postępować z osobą wymagającą reanimacji jest praktycznie zerowa

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3234 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020