REKLAMAA1 DaGRASSO  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 października 2020, 14:46 komentarzy 6

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Spór o szykowane stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą potępić decyzję tego grona. Opozycja twierdzi, że ocena wyroków to nie zadanie dla lokalnych radnych.

  Na zwołanej na dzisiaj nadzwyczajnej sesji ursynowscy radni mają się zająć projektem stanowiska w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. Radni rządzącej dzielnicą Koalicji Obywatelskiej potępiają to orzeczenie. Przygotowali uchwałę.

  - Stwierdzenie przez ten organ niezgodności z Konstytucją RP przepisów, które umożliwiają przerywanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, uznajemy za niedopuszczalne - napisali w projekcie stanowiska.

  Dziesięciu radnych KO podpisanych pod wnioskiem o zwołanie sesji przypomina, że wyrok ten zapadł w trakcie pandemii, gdy możliwości debaty publicznej są ograniczone.

  Opozycja: projekt niedopuszczalny

  Na zaproponowaną sesję nie zgadzają się radni opozycji. Twierdzą, że samorządowcy dzielnicowi nie mogą wydawać tego typu aktów. 

  - Moim zdaniem jest to apel natury politycznej, który nadaje się na szczebel ogólnokrajowy - mówi Mateusz Rojewski, radny PiS. Podobne stanowisko ma wiceprzewodnicząca rady z tego ugrupowania - Katarzyna Polak. Uważa, że taki projekt jest niedopuszczalny w samorządzie. Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, dodaje:

  - Myślę, że każdy radny może wspierać protesty samodzielnie, jeśli ma taką wolę - mówi radny opozycji.

  Radna Olga Górna z KO, współautorka treści stanowiska, zaznacza, że wyrok Trybunału będzie miał wpływ także na mieszkańców dzielnicy. Stąd decyzja o wydaniu opinii.

  - Te ludzkie dramaty będą odbywać się nie w TK, ale właśnie w tych lokalnych społecznościach, w domach obok nas - przekonuje.

  "Trzeba protestować"

  Za stanowiskiem ws. wyroku TK będzie Piotr Skubiszewski, lewicowy radny z organizacji Otwarty Ursynów.

  - Jestem zbulwersowany orzeczeniem Trybunału. Uważam, że należy protestować przeciwko temu, co Zjednoczona Prawica robi z naszym krajem - deklaruje.

  Wyroku nie popiera najmłodszy ursynowski radny Piotr Świątkowski z PiS, ale jak zaznacza nie popiera też projektu KO.

  - Rozumiem emocje związane z wyrokiem TK, dla mnie samego jest on niezrozumiały. Istniejący od ponad 20 lat kompromis zawierał w sobie takie przypadki, które powinny pozostawać wyborem kobiet - komentuje Świątkowski.

  W radzie dzielnicy większość ma Koalicja Obywatelska wraz z Otwartym Ursynowem (w sumie 16 na 25 radnych), więc stanowisko, mimo sprzeciwu opozycji, prawdopodobnie zostanie uchwalone. Nie potrzeba do tego nawet głosów mniejszego koalicjanta, którego dwóch z trzech radnych - Paweł i Leszek Lenarczyk - ma poglądy konserwatywne i mogą nie poprzeć uchwały. Wystarczy pełna zgodność i obecność wszystkich radnych Koalicji Obywatelskiej. A to - jak słychać z szeregów KO - jest "pewne".

  PROJEKT STANOWISKA, KTÓRE CHCĄ UCHWALIĆ RADNI KO - źródło: biuro Rady Dzielnicy Ursynów

  Stanowisko Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy z …. października 2020 r.

  w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 22 października 2020 r.,

  stanowiącego o niezgodności z Konstytucją RP art. 4a ust.1 pkt 2

  ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

  Na podstawie § 13 ust. 1 pkt. 8 oraz § 24 pkt. 2  Statutu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy stanowiącego załącznik nr 12 do uchwały Nr LXX/2182/2010 Rady m.st. Warszawy z dnia 14 stycznia 2010 r.  w sprawie nadania statutów dzielnicom miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2018 r., poz. 8814), Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zajmuje następujące stanowisko:

  § 1

  Sprzeciwiamy się ograniczeniu praw kobiet, które nastąpiło 22 października 2020 r., na mocy wyroku „Trybunału Konstytucyjnego”. Stwierdzenie przez ten organ niezgodności z Konstytucją RP przepisów, które umożliwiają przerywanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, uznajemy za niedopuszczalne. Nie zgadzamy się na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do życia, nie zgadzamy się na fundowanie rodzicom dramatu patrzenia na powolne umieranie ich dzieci - nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka w Polsce.

  Apelujemy do Prezydenta RP, Rządu RP oraz Sejmu i Senatu RP o poszanowanie praw i godności kobiet.

  Rozstrzygnięcie „Trybunału Konstytucyjnego”, w którym zasiadają sędziowie wybrani z naruszeniem prawa, to skandaliczny zamach na wolność i konstytucyjne, niezbywalne prawa polskiego społeczeństwa. To odebranie kobietom prawa do samostanowienia, do decydowania o własnym ciele, zdrowiu i życiu. Zmuszanie Polek do noszenia płodów z wadami genetycznymi i rodzenia martwych dzieci lub dzieci, które umrą zaraz po porodzie, nigdy nie znajdzie naszego poparcia. Orzeczenie „Trybunału Konstytucyjnego” to przyzwolenie na tortury kobiet – trwałe cierpienia fizyczne, psychiczne i emocjonalne. To uprzedmiotowienie kobiet, pozbawienie ich prawa do decydowania o  sobie, odarcie ich z przyrodzonej i niezbywalnej godności, a także ograniczenie ich wolności i podmiotowości. Nie godzimy się na to.

  Nie możemy również przejść obojętnie nad faktem, że ten okrutny wyrok zapadł w czasie pandemii wirusa Sars-COV-2. Jest to próba narzucenia społeczeństwu odgórnej decyzji i uniemożliwienie debaty w tak ważnej sprawie. W efekcie tego miliony Obywatelek i Obywateli są zmuszone ryzykować własne bezpieczeństwo i zdrowie, by bronić swoich praw, wychodząc na ulice w szczycie pandemii. W tak fundamentalnych sprawach, jak przedmiotowy wyrok, Suweren ma prawo i powinien uczestniczyć w dialogu publicznym, przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa wszystkich uczestniczek i uczestników tego dialogu.

  § 2

  Stanowisko podlega przekazaniu do Prezydenta RP, Rządu RP, Sejmu i Senatu RP.

  § 3

  Przekazanie stanowiska organom wskazanym w §2 powierza się Przewodniczącemu Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

  § 4

  Stanowisko wchodzi w życie z dniem podjęcia.

  Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

  Michał Matejka

  ***********************************************************

  Uzasadnienie do stanowiska Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy z …. października 2020 r.

  w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 22 października 2020 r.,

  stanowiącego o niezgodności z Konstytucją RP art. 4a ust.1 pkt 2

  ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

  Radni Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy uważają za zasadne wyrażenie sprzeciwu w sprawie przedmiotowego wyroku „Trybunału Konstytucyjnego” („TK”) z dnia 22 października 2020. Decyzja „TK” spowodowała masowe protesty ludzi w całym kraju. Jako wyraz sprzeciwu wobec tej decyzji, również na Ursynowie mieszkanki i mieszkańcy, zorganizowali 26 października 2020 r. przemarsz ulicami dzielnicy i blokady skrzyżowań. Według doniesień lokalnych mediów w ursynowskim wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Było to pierwsze tak duże wydarzenie protestacyjne w naszej dzielnicy, a w mediach społecznościowych już pojawiają się informacje o kolejnych planowanych tego typu inicjatywach wśród naszej lokalnej społeczności.

  Tysiące mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy jest oburzonych wyrokiem „TK”, gdyż stanowi on bezpośrednie zagrożenie zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet, które w przypadku stwierdzenia wad genetycznych płodu, będą musiały rodzić istoty niezdolne do życia, jak również naraża na dramaty rodziców, którzy będą zmuszani do oglądania powolnej śmierci swoich dzieci.

  Jako Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy nie godzimy się na ograniczanie wolności wyboru w sprawach, które dotyczą zdrowia i życia naszych mieszkańców, na uprzedmiotowienie naszych mieszkanek, na brak poszanowania ich godności, na skazywanie ich na tortury fizyczne i psychiczne oraz na uwłaczanie ich godności. Decyzja „TK” pociąga za sobą dramaty rodzin mieszkających w naszej dzielnicy. Nie godzimy się na to.

  Za szczególnie oburzające uważamy fakt, że żeby móc wyrazić sprzeciw wobec decyzji „TK”, nasze mieszkanki i mieszkańcy są zmuszeni do narażania swojego życia i zdrowia, wychodząc na ulice w szczycie pandemii Sars-COV-2.

  Wobec faktu, że wyrok „TK” mocno ingeruje w życie Obywatelek i Obywateli również na poziomie lokalnym, czego wyrazem są protesty organizowane w naszej  dzielnicy, Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, podejmuje powyższe stanowisko, wskazując w nim konsekwencje decyzji „TK” dla naszych mieszkanek i mieszkańców.

  Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

  Michał Matejka

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~durex 6 29 dni temuocena: 71% 

   Tak, wiemy, tez jestesmy przeciw durnemu zakazowi aborcji. Ale radni to moze niech sie zajma w koncu parkiem linearnym nad POW, bo w tej sprawie nie dzieje sie nic juz kolejny rok! Na protesty przeciwko rzadowym talibom mozemy chodzic sami i nie potrzebujemy w tym celu wsparcia radnych.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bamobel 5 29 dni temuocena: 25% 

   Brawo! Niech radni się opowiedzą ZA protestującymi mieszkankami. Bo to poparcie to oczywista oczywistość.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 4 29 dni temuocena: 88% 

   Rojeski ... Konfabulant który stojąc za plecami jakiego potwierdzał kiwając łbem kłamstwa ws. "załatwienia" filtrow z tunelu POW.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Apple One 3 28 dni temuocena: 33% 

   Chcesz porozmawiać to odezwij się do niego, zamiast wypisywać anonimowo bzdury w internecie. Brak filtrów to niestety wina zaniedbań PO, ale trzeba spojrzeć obiektywnie, aby to przyznać.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 2 28 dni temuocena: 50% 

   Wpisz sobie w google Jaki filtry popołudniowa obwodnica Warszawy i obejrzyj film... Widzisz swego idola kiwajacego potakujaco łbem na każde kłamstwo jakiego?

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 1 28 dni temuocena: 55% 

   Apple one... ale was nic nie przekona, że czarne jest czarne. Odszczekasz czy jak zwykle każdy pisor podkulisz kitę :D

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.326 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020