REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 września 2021, 10:50 komentarzy 13

  (GS)

  Coraz więcej posiadaczy dwóch kółek pada ofiarą złodziei. Żadne zabezpieczenie nie jest przestępcom straszne, a skradzione rowery szybko trafiają do nowych właścicieli. Tymczasem od dwóch lat policja nie znakuje już rowerów. Teraz namawia rowerzystów, by robili to we własnym zakresie.

  W pierwszym półroczu 2021 roku z Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, a więc z obszaru działania mokotowskiej komendy policji, zginęły 154 rowery. To o ponad połowę więcej niż w ubiegłym roku. 

  Pozbycie się cudzego bicykla może nie być takie łatwe, kiedy jest on odpowiednio oznakowany. Kupującego powinien zdziwić już sam fakt braku odpowiedniej książeczki gwarancyjnej czy paragonu w przypadku nowego roweru. Specyficzne znaki bądź numer na ramie, to kolejny powód, dla którego trudniej się przestępcy pozbyć naszego sprzętu.

  - Najlepsi kradną nawet 300 rowerów. Są bardzo pomysłowi w tym co robią, potrafią zniszczyć każdy zamek, a akcja nie trwa dłużej niż 2 minuty. Jedynym rozwiązaniem jest znakowanie rowerów i ubezpieczenie ich. Warto to robić na własną rękę - mówi podkom. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

  Co ciekawe, mimo rosnącej liczby kradzieży rowerów akcja znakowania rowerów przez policję została dwa lata temu zakończona. Przez 9 lat - od 2010 do 2019 roku - w każdy poniedziałek w ursynowskim komisariacie można było nanieść oznakowanie antykradzieżowe. Program "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj rower" został jednak zakończony przez Komendanta Stołecznej Policji. Dane z tego zbioru zostały usunięte. A więc nawet ci rowerzyści, którzy mają już oznakowany rower, nie są zarejestrowani. W przypadku kradzieży jednośladu i jego późniejszego odnalezienia

  Jak samemu oznaczyć rower?

  Możemy w dowolnym miejscu na naszym rowerze wykonać znaki np. pisakiem widocznym w ultrafiolecie czy gwoździem. Dobrze, gdyby te znaki były dla nas rozpoznawalne i wybrane przez nas indywidualnie. Ciąg znaków możemy umieścić na ramie, na sztycy czy widelcu. Musimy liczyć się jednak z tym, że takie ingerencje mogą oznaczać utratę gwarancji na pojazd.

  - Kiedy oznaczymy nasz rower, wykonajmy zdjęcia pojazdu i naszych oznaczeń. Możemy je sobie wysłać np. na skrzynkę mailową i mieć je zawsze pod ręką, gdy w przypadku kradzieży będziemy zgłaszać sprawę na policję - dodaje podkom. Robert Koniuszy.

  Działają też komercyjne odpowiedniki policyjnej bazy, takie jak Krajowy Rejestr Rowerowy, ale rozwiązania te nie są zbyt popularne, w dodatku bywają odpłatne.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wawa 13 dzisiaj 15:59

   Dziś ukradli i mój rower. Dziękuję PiSowi za sprowadzenie kwiatu społeczeństwa kilka lat temu ten problem był marginalny

   Edytowany: dzisiaj 16:53

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 12 8 dni temu

   Ja bym ich znakował, na czole coś tatuował albo wypalał - najlepiej w trzech językach.

   Edytowany: 8 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dark 11 18 dni temuocena: 100% 

   Czipa GPS trzeba wsadzić w ramę, takiego do psa czy kluczy.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 18 dni temuocena: 83% 

   Kolejna cegiełka do całkowitego spadku zaufania do milicji. Ważne, że pomniki mają oznakowane, w rejestrze i pod ochroną. Jest się czym zajmować.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unicorn 9 18 dni temuocena: 91% 

   Rozumiem, że policja mogła przestać znakować rowery. Ale usunięcia bazy oznakowań nie rozumiem, czy chodzi tylko o to, żeby pokazać osobom, które policji zaufały, że są idiotami, czy może bardziej o ułatwienie pracy złodziejom ?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 8 18 dni temuocena: 84% 

   Osoby które "zaufały policji" są po prostu osobami skrajnie naiwnymi. To znaczy usunięcia bazy oznakowanych rowerów to nawet ja się nie spodziewałem, ale policja ma teraz ważniejsze zadania. Muszą się dokształcać w obsłudze pałek teleskopowych i paralizatorów. No i egzaminy z topografii miejsca zamieszkania Najjaśniejszego Pana też niedługo pewnie wprowadzą... Co tam jakieś rowery...

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pocomimusqmamrower 7 18 dni temuocena: 39% 

   No i w czym problem? Bardzo dobrze, chcesz rower, to go zabezpieczaj we wlasnym zakresie. Jeszcze obowiazkowe tablice by sie przydały, liczba wypadków i niebezpiecznych zdarzen powodowanych przez rowerzystów juz dawno powinna skłonic do wprowadzenia przepisów wymuszających ich identyfikację. Plus podwyzszenie mandatów, obowiązkowe egzaminy z umiejetnosci jazdy i znajomosci przepisów - bo póki co zwlaszcza władze miasta skaczą wokół nich jakby to były święte krowy

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tytus de zoo 6 18 dni temuocena: 59% 

   Oj, lobby rowerowe naminusowało. W pełni popieram zawartość postu. Rowerzysta nie może pozostawać bezkarny gdy łamie przepisy.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WojtekWojtek 5 18 dni temuocena: 67% 

   Mam wrażenie, że władze to skaczą wokół kierowców. Parking tu, parking tam. Parkuj i jedź by było bliżej. No luuuudzie! A teraz lobby samochodowe niech minusuje

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fest 4 11 dni temuocena: 100% 

   Powinny być egzaminy z chodzenia i poruszania się w tłumie.kazdy obywatel powinien miec tabliczkę umożliwiająca identyfikację nie.moze być tak że ktoś jest anonimowy. Plus mandaty za krzywe spojrzenie, mrużenie oczu i nie mycie ciała oraz zębów.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~misiu 3 18 dni temuocena: 86% 

   o proszę dzielna policja zniszczyła całą bazę, znaczy jest przyzwolenie psiarni na kradzież rowerów. Cyrk.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~buc 2 18 dni temuocena: 82% 

   To ostatnio modne - powieś się własnoręcznie, potem postrzel się w brzuch, a następnie odkręć gaz !

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 1 18 dni temuocena: 89% 

   "Znakowanie" może się sprawdzić w przypadku meneli albo ćpunów, którzy kradną, żeby mieć na flachę. Ci "najzdolniejsi" to specjaliści ze wschodu, którzy skradzione rowery również wywożą na wschód. Hurtem. A tam się żadnym "znakowaniem" nikt nie przejmuje. Znam lepszy sposób, ale wymaga nieco poświęcenia. Po prostu należy posiadać rower, który dla złodzieja nie będzie atrakcyjny. Ja taki mam. Nawet kiedy włamali się do naszej wózkowni i pozabierali co smaczniejsze sztuki, to mój zostawili. Niesprzedawalny. Ale fakt, szyku nim nie zadam. Za to jest bardzo szybki, wytrzymały i tani w konserwacji.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3828 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021