REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Złodzieje płacili skradzioną kartą

  Złodzieje płacili skradzioną kartą (EP)

  Klientka jednego z ursynowskich hipermarketów płacąc za zakupy zapomniała zabrać swojej karty płatniczej. Zastrzegła ją, ale złodziej był szybszy. Zbliżeniowo płacił za zakupy. Z konta pechowej klientki zniknęło 250 złotych. Złodziejem okazał się... kasjer sklepu, któremu pomagały dwie inne kasjerki!

  - Policjanci zatrzymali trzy osoby. Do policyjnego aresztu trafił mężczyzna, który ukradł kartę, a potem dokonywał transakcji. Pomagały mu w tym dwie kasjerki z tego samego sklepu - mówi nadkomisarz Magdalena Bieniak z policji
  Teraz cała trójka usłyszała już zarzuty. Marcin W. jest podejrzany o kradzież i oszustwo. Natomiast dwie kasjerki Bożena W. oraz Tamara W. o pomoc w oszustwie. Grozi im do 8 lat więzienia. Policja apeluje do wszystkich robiących zakupy przedświąteczne, by strzegli swoich kart jak oka w głowie.

  Czy karty zbliżeniowe są naprawdę bezpieczne?

  Przypadek z Ursynowa dowodzi, że przy swojej nieuwadze możemy być okradzeni w kilkanaście minut. I to zanim zorientujemy się, że karta zginęła. Pechowa klientka hipermarketu zorientowała się, że ktoś płaci jej kartą dopiero po zajrzeniu do konta bankowego. W tym czasie złodziej dokonał zaledwie kilku transakcji o kwocie nieprzekraczającej 50 zł. W przypadku kart zbliżeniowych nie trzeba niczego potwierdzać: ani podpisem, ani PIN-em. Jesteśmy więc całkowicie bezbronni!

  Okradziona kobieta (jeśli nie miała do karty żadnego ubezpieczenia) nie dostanie rekompensaty z banku. - Przepisy mówią bowiem, że klient całkowicie odpowiada za transakcje dokonane przed zgłoszeniem zastrzeżenia karty do wysokości 150 euro - mówi Jacek Gieorgica ze Związku Banków Polskich. W przypadku kart zbliżeniowych złodzieje przez nikogo nie niepokojeni mogą wyczyścić nam konto na ok. 600 zł. I to zanim zdążymy się zorientować!

  W przypadku kart bez opcji zbliżeniowej, złodziej prawdopodobnie już przy pierwszej transakcji zostałby z niczym - nawet przy płatności za przysłowiową złotówkę musiałby podać PIN, lub podpisać się na wydruku z terminala. Jedno i drugie to dobre zabezpieczenia, które w dodatku prowokują kasjerkę do spojrzenia na kartę - czy imię i nazwisko się zgadza, albo czy przynajmniej zgadza się płeć.

  Mimo to banki i Związek Banków Polskich uparcie twierdzą, że karty zbliżeniowe są bezpieczne. - Poziom bezpieczeństwa kart zbliżeniowych jest na tym samym poziomie co innych kart. Poza tym nie ma zbyt wielu przypadków takich kradzieży - mówi Jacek Gieorgica ze Związku Banków Polskich.

  Problem zaczynają dostrzegać klienci banków. Niektórzy wręcz wykłócają się z bankami o karty bez opcji zbliżeniowej. - Odmówiłam przyjęcia nowej karty z opcją zbliżeniową a przez to, że bank nie miał już innych - zrezygnowałam z usług tego banku - opowiada nam Alicja z Ursynowa. 

  Co robią sieci handlowe w przypadku kradzieży lub zagubienia karty?

  Każda z nich co jakiś czas szkoli kasjerów, by przyglądali się kartom, by patrzyli na to co robi klient. Niestety w przypadku kart zbliżeniowych nawet przezorni kasjerzy rozkładają ręce. - Przecież klient po to ma "zbliżeniówkę", by nie dawać mi karty do ręki. Czyja jest ta karta? Tego już nie wiem. Niby jest obowiązek sprawdzania kart, ale w tym przypadku trudno jest to wyegzekwować - mówi portalowi Haloursynow.pl kasjerka jednego z dzielnicowych hipermarketów.

  A co w przypadku gdy w ferworze przedświątecznych zakupów zgubimy kartę? Sieci handlowe mają odpowiednie procedury. - W sieci "Real" znalezione karty trafiają do depozytu. Jeśli klienci się po nie nie zgłaszają, to odsyłamy je do banku. Ostatecznie to bank jest właścicielem karty - powiedziano nam w biurze prasowym sieci. W przypadku gdy okaże się, że zagubioną kartę wykorzystuje nieuczciwy kasjer sprawa zgłaszana jest na policję. I raczej taka osoba nie może już dłużej pracować w sklepie. 

  Dobre rady ekspertów od bezpieczeństwa kart.

  1. Strzeż swojej karty jak oka w głowie.

  2. Obserwuj to co pokazują wyświetlacze terminala do kart płatniczych

  3. Nie noś ze sobą PIN-ów czy wzorów podpisu

  4. W przypadku, gdy karta zginie jak najszybciej zadzwoń do banku, by ją zastrzec

  5. Rozważ dodatkowe ubezpieczenie karty zbliżeniowej. Zapewni Ci ono większą gwarancję bezpieczeństwa

  6. Karty zbliżeniowe możesz nosić w specjalnych etui zapobiegających zeskanowaniu kodu

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4393 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022