REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Ofiarami kradzieży pieniędzy z konta bankowego co roku padają dziesiątki tysięcy Polaków. Pomimo wielu akcji społecznych skala problemu nieustannie rośnie. Bardzo często ten problem dotyka sprzedających w serwisach ogłoszeniowych, np. OLX i Vinted. Niestety banki pomimo obowiązujących przepisów prawa, nadal niechętnie zwracają skradzione środki. Zatem co zrobić, aby ustrzec się przed działalnością cyberprzestępców i jak odzyskać wszystkie skradzione pieniądze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku!

  Dlaczego banki odmawiają zwrotu skradzionych środków?

  Podstawą odzyskania pieniędzy skradzionych z konta bankowego jest zawiadomienie policji oraz złożenie reklamacji w banku. Zgodnie z obowiązującym prawem, bank powinien niezwłocznie zwrócić wszystkie utracone środki. Nie ma znaczenia czy kradzież pieniędzy z konta bankowego wynika z wyłudzenia danych osobowych, czy miało miejsce np. oszustwo na OLX.

  Niestety w bankach przyjęła się praktyka, że reklamacje są w większości odrzucane. Winę zrzuca się na klienta, który zdaniem banku nie dochował należytej staranności.

  Takie podejście banków jest niezgodne z prawem. Po stronie konsumentów stają na szczęście sądy, które nakazują zwrot wszystkich skradzionych pieniędzy. Również Rzecznik Praw Konsumenta stoi na stanowisku, że banki powinny zwracać skradzione pieniądze.

  Prawnicy z Kancelarii EUROLEGE, którzy pomogli tysiącom konsumentów w różnego rodzaju sporach z instytucjami finansowymi przyznają – można odzyskać wszystkie pieniądze, jeżeli skorzystamy z pomocy prawnika mającego doświadczenie w takich sprawach.

  Jak widać na przykładzie powyższej sprawy, Sąd Rejonowy nie miał wątpliwości i nakazał PKO BP zwrot środków skradzionych przez cyberprzestępców z konta klienta. Nakaz zapłaty został wydany w terminie miesiąca od złożenia pozwu przez naszego mecenasa.

  Jak metod używają oszuści?

  Metody cyberprzestępców zmieniają się z każdym rokiem, a nawet miesiącem. Są dostosowywane do aktualnych wydarzeń, a także trendów w handlu internetowym.

  Oszustwo na portalach ogłoszeniowych - OLX, Vinted itp.

  Ofiarami tego oszustwa padają osoby sprzedające na popularnych portalach ogłoszeniowych. Przestępca udający osobę zainteresowaną zakupem kontaktuje się z ofiarą za pośrednictwem komunikatora Whatsapp lub Messenger. Potwierdza chęć zakupu i przesyła link do strony udającej usługę płatności OLX lub zlecania wysyłki firmy kurierskiej. Nieświadoma ofiara po wejściu na fałszywą stronę podaje dane do swojej bankowości elektronicznej albo dane karty płatniczej. Kradzież pieniędzy z konta następuje bardzo szybko, bo złodzieje nie tracą ani chwili.

  Niebezpieczne SMSy

  W tym oszustwie cyberprzestępcy wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomości SMS z linkiem do fałszywej strony płatności. Najczęściej podszywają się pod firmę kurierską, a w treści wiadomości piszą, że ofiara musi dopłacić brakującą złotówkę do kosztów przesyłki zamówionego produktu.

  W ostatnich miesiącach wiele osób otrzymywało wiadomości, w których przestępcy podszywali się pod Sanepid, Urząd Skarbowy oraz inne instytucje. Treść wiadomości dotyczyła np. zapłaty niewielkiego mandatu albo podania danych osobowych osoby na kwarantannie.

  Całkiem niedawno pojawił się kolejny wariant tego oszustwa. Tym razem przestępcy podszywali się pod dział windykacji firmy energetycznej PGE. Potencjalna ofiara była informowana w SMSie, że grozi jej odłączenie energii elektrycznej z uwagi na brak płatności. Chcąc zatrzymać dalszą windykację i odcięcie prądu należało kliknąć w link w SMSie, który kierował na fałszywą stronę wyłudzającą wrażliwe dane.

  Chcesz zobaczyć, jak wygląda taka wiadomość od oszusta? Na ten temat przeczytasz w artykule na blogu naszej kancelarii: PGE SMS oszustwo

  Fałszywy pracownik banku

  Tym razem oszuści dzwonią do potencjalnej ofiary i przedstawiają się jako pracownik banku, w którym ofiara ma założone konto. Jest to tak zwane oszustwo na pracownika banku i staje się coraz powszechniejsze w ostatnim czasie.

  Aby się uwiarygodnić cyberprzestępcy sprawiają, że na ekranie telefonu potencjalnej ofiary wyświetla się prawdziwy numer banku. W rozmowie informują, że miała miejsce próba kradzieży pieniędzy z rachunku ofiary i teraz trzeba te środki szybko zabezpieczyć. Instruują o konieczności zainstalowania aplikacji Anydesk na smartfonie lub komputerze ofiary.

  Za pomocą tej aplikacji uzyskują dostęp do urządzenia ofiary i widzą jakie dane wpisuje np. logując się do konta bankowego. Po uzyskaniu loginów i haseł wykradają pieniądze z konta. Często przy okazji następuje kradzież danych osobowych poszkodowanego, na które potem złodzieje zaciągają dodatkowe kredyty i pożyczki przez Internet.

  Gdzie szukać skutecznej pomocy w odzyskaniu pieniędzy?

  Niestety większość poszkodowanych nie zdaje sobie sprawy, że przysługuje im zwrot wszystkich utraconych środków. Co ważne, także większość prawników także o tym nie wie. Dlatego należy udać się do takiej kancelarii, która ma doświadczenie w sporach z instytucjami finansowymi. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że po drugiej stronie mamy bank, który zawsze korzysta z obsługi prawnej.

  W Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już ponad 7000 osób, które toczył nierówną walkę z firmami pożyczkowymi, bankowymi i windykacyjnymi.

  Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa kradzieży pieniędzy z konta albo ktoś wziął na twoje dane osobowe kredyt, to skorzystaj z darmowej analizy prawnej swojej sprawy. Nasz prawnik ustali, czy należy Ci się zwrot lub anulowanie długu oraz jak możemy Ci pomóc.

  Skontaktuj się z nami już dziś lub wyślij zgłoszenie przez formularz kontaktowy, a nasz konsultant oddzwoni do Ciebie:

  • Wyślij zgłoszenie na stronie – www.eurolege.pl/internet/
  • Zadzwoń – tel. 530 333 130
  • Napisz – kontakt@eurolege.pl
  Artykuł załadowany: 0.3658 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022