Zamknij

Kredyt konsolidacyjny to sposób na wyjście z długów?

13:29, 16.12.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:03, 16.12.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Finansowe problemy potrafią wywrócić życie do góry nogami. Destabilizują normalne funkcjonowanie, przeszkadzając na każdym kroku. Na szczęście można je zażegnać, a jednym ze sposobów jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny - kiedy?

To doskonałe rozwiązanie, gdy mamy kilka zobowiązań i nie możemy sobie poradzić z ich terminową spłatą. Konsolidacja pozwala połączyć kilka rat w jedną - najczęściej nieco mniejszą, dzięki czemu łatwiej możemy uregulować długi. Mamy kilka pożyczek, kartę kredytową i debet na koncie, a dodatkowo spłacamy ratę za samochód? A przecież regulowanie zobowiązań to nie wszystko, bo codzienne wydatki dodatkowo obciążają domowy budżet. Jeśli więc dług rośnie z każdym dniem i nie możemy sobie z tym poradzić, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. 

Jak to działa?

Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny rządzi się trochę innymi prawami niż tradycyjne wsparcie finansowe. Nie dostajemy bowiem tych pieniędzy “do ręki”, gdyż ta kwota zostaje automatycznie przekazana na spłatę naszych należności. Często jednak zdarza się, że banki oferują wyższą kwotę niż to, ile musimy spłacić, dzięki czemu ta nadwyżka może zostać wykorzystana przez nas w inny sposób - dokładnie na to, na co mamy ochotę! 

Powinniśmy też wiedzieć, że każdy bank ustala we własnym zakresie, jakie zobowiązania w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy połączyć. Wiele instytucji bierze pod uwagę zdecydowaną większość zadłużeń, czyli różnego rodzaju kredyty (hipoteczne, konsumenckie, gotówkowe), chwilówki, karty kredytowe, limity debetowe itd. 

Nim złożymy wniosek o kredyt konsolidacyjny, koniecznie upewnijmy się, czy uda nam się połączyć wszystkie rodzaje zobowiązań. W tym celu sprawdźmy, czy bank, w którym chcemy uzyskać takie wsparcie, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci nieruchomości. Zawsze porównujmy więc kilka ofert, dzięki czemu uda nam się wybrać najkorzystniejszą z nich. Koniecznie też oceńmy, czy bank bądź instytucja pożyczkowa, w której aktualnie spłacamy raty, nie naliczy nam dodatkowej prowizji za szybszą spłatę pożyczki. 

Kredyt konsolidacyjny - jakie ma zalety, a jakie wady?

Jak widzimy, kredyt konsolidacyjny zapewnia szereg zalet - przede wszystkim dzięki niemu nie musimy pamiętać o spłacie kilku rat kredytu, gdyż wszystko regulujemy, płacąc tylko raz. Taka rata jednocześnie jest niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań, co pozwala zapanować nad domowym budżetem. Co równie ważne, konsolidacja pozwala starać się o dodatkowe środki, aby przeznaczyć je na dowolny cel. 

Niestety musimy też przygotować się na utrudnienia, ponieważ kredyt konsolidacyjny wydłuża okres spłaty, dlatego też czeka nas jeszcze dłuższy okres zwracania pieniędzy. A to dodatkowo kosztuje, ponieważ płacimy w takiej sytuacji większe odsetki. Jak więc przeliczymy to, ile płaciliśmy wcześniej, jak i to, ile po konsolidacji musimy regularnie oddawać środków finansowych, zobaczymy, że całkowity koszt kredytu jest wyższy.

Musimy więc na spokojnie przemyśleć, czy warto. Każdy sytuacja jest inna, więc nie ma jednej recepty, która pomogłaby wszystkim zadłużonym. Dużą pomocą będzie artykuł znajdujący się pod adresem https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/kredyt-konsolidacyjny-dla-zadluzonych/. Rozjaśni nam jeszcze lepiej to ważne zagadnienie.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%