Zamknij

Krosna malarskie i dobór ramy do obrazów - co wybrać?

23:39, 17.06.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 23:42, 17.06.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Krosno malarskie jest specjalną, drewnianą konstrukcją służącą do naciągnięcia płótna malarskiego, aby stworzyć blejtram na którym malują artyści. Są różne kształty profili poprzeczek krosna. Najczęściej, krosno malarskie z których  jest zbudowany blejtram, składa się z czterech prostych, drewnianych poprzeczek złączonych ze sobą, lecz nie sklejonych lub zszytych na stałe. Prawidłowe krosno powinno być wykonane z drewna dobrze wysuszonego, aby było odporne na wypaczenie.

Takie krosna powinny od strony lica być „fazowane” czyli lekko zaokrąglone aby swą ostrą krawędzią nie przecinały naciągniętego płótna. W krosnach blejtramu powinny być zamontowane specjalne kliny pozwalające na regulacje naciągnięcia płótna. Ze względu na wahania temperatury, klinowane poprzeczki blejtramu nie powinny być złączone w narożnikach aby można było swobodnie podciągnąć płótno blejtramu.

Blejtram składa się z profilowanych, prawidłowych, złączonych poprzeczek na które naciągnęliśmy płótno malarskie do malowania w technice olejnej lub akrylowej. Do blejtramów są używane płótna lniane, jutowe, konopne i syntetyczne. Najwyższą jakość mają blejtramy z naciągniętym płótnem lnianym. Płótna lniane są trwałe i posiadają wymaganą elastyczność i możemy je łatwo podciągnąć. Więcej tutaj.

Od czego zależy cena blejtramu?

Ceny blejtramów zależą od jakości użytych poprzeczek i rodzaju naciągniętego płótna. Najlepiej jest zamówić blejtram lub też samemu go wykonać. Cena takiego blejtramu jest wyższa, lecz mamy pewność, że krosno blejtramu nie ulegnie wypaczeniu i płótno lniane będzie odporniejsze na wahania temperatury.

Większe formaty blejtramu, dla stabilności konstrukcji wymagają specjalnej poprzeczki lub „krzyżaka” aby przy naciąganiu krosno nie zostało zniekształcone. Blejtramy w Warszawie możemy kupić w sklepach dla plastyków lub też zamówić w punktach oprawy obrazów, np: w firmie http://oprawanorland.pl/.

Obraz z oprawą czy bez oprawy?

Dość często są zadawane pytanie. Pamiętajmy, że obraz namalowany na blejtramie ma nie pomalowane boki - „krajki płótna” więc dobrze wybrana rama do obrazu zamyka obraz.

Powinniśmy starannie wybrać kolor i kształt profilu ramy, aby nawiązać do kompozycji kolorystycznej, tematyki określonej przez artystę.

Powszechnie klienci galerii uważają, że nie oprawiony obraz nie zasługiwał na ramę, więc nie został oprawiony. Ponadto, rama do obrazu, pełni funkcje ochronne, zabezpiecza blejtram przed uderzeniem czy uszkodzeniem.

Większość ram do obrazów jest wykonanych z drewna wykończonego specjalną okleiną, bejcą, olejkami, szlagmetalem, brązem lub płatkami złota. Do nowoczesnych obrazów, wybierane są również ramki wykonane z surowego drewna, wykańczane bejcą lub olejowane.

Jakie ramy do obrazów powinniśmy wybrać?

Do obrazów olejnych historycznych, tradycyjnych powinniśmy wybrać „klasyczne profile z głębią” Do takich obrazów są zazwyczaj wybierane ramy złote wykończane szlagmetalem. Do tych obrazów stosujemy również specjalne wkładki passe-partout.

Do obrazów olejnych nowoczesnych wybieramy proste wzory ram, najczęściej w kolorze srebrnym, zmatowionym lub „szampan”, aby rama swym profilem i kolorem nie przytłaczała oprawianego obrazu.

Do oprawy zdjęć czarno-białych, grafik dość często wybieramy proste czarne lub srebrne ramki, które idealnie wpisują się w stylistykę nowoczesnego lub klasycznego wnętrza.

Wszystkie prace na papierze (grafiki, rysunki, pastele, akwarele) powinny być oprawione w passe-partout i powinny mieć szybkę, chroniącą przed kurzem, brudem, wilgocią. Do oprawy plakatów, wybierane są często cienkie ramki aluminiowe w kolorze czarnym lub srebrnym zmatowionym. Przy oprawie dużych formatów plakatów stosujemy pleksi, które jest bezpieczniejsze od szyby.

W Warszawie, większość oprawianych obrazów jest wykonywana na zamówienie aby dokładnie wykonać wymiar ramy do wymiaru blejtramu i wybrać najbardziej pasujący kolor. Oprawienie obrazu wymaga kilku dni, aby dokładnie złączyć i skleić wybraną przez nas ramę do obrazu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%