REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 grudnia 2021, 15:20 komentarzy 30

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK/G. Pilarski)

  Internet oszalał na punkcie przeróbki plakatu świątecznego warszawskiego ratusza. Autorem zmienionej grafiki, ze stajenką, dzieciątkiem Jezus i świętą Rodziną, jest mieszkaniec Ursynowa. - Chciałem lekko strollować ratusz - przyznaje w rozmowie z Haloursynow.pl.

  Tegoroczny plakat świąteczny stołecznego ratusza zamieszczony 6 grudnia w mediach społecznościowym został skrytykowany przez polityków prawicowych i część opinii publicznej. Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu tym razem dostało się za brak elementów bożonarodzeniowych i religijnych.

  Europoseł Patryk Jaki dopatrzył się nawet ośmiu gwiazdek, które były powszechnie używanym symbolem "Strajku Kobiet" i oznaczają słowa "J...ć PiS". Krzysztof Bosak z Konfederacji uznał warszawski plakat za "złowrogi" i "ponury".

  W sobotę na grupie Obywatele Ursynowa na Facebooku jeden z internautów zamieścił własną wersję świątecznego plakatu bożonarodzeniowego, na którym nie brakuje elementów religijnych. Jest na nim stajenka ze świętą Rodziną, nad nią gwiazda, która wskazywała drogę do stajenki oraz życzenia "Ciepłych, spokojnych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia". Na górze przerobionego plakatu znajduje się napis "Ursynów pamięta, skąd wzięły się święta". Całość utrzymana w konwencji oficjalnego warszawskiego przekazu.

  Krystyna Pawłowicz lubi to

  Plakat został udostępniony na profilu grupy "Miasto Ursynów" na Twitterze. Stąd zapewne niektórzy wzięli go za oficjalny plakat świąteczny dzielnicy Ursynów, mimo iż profil nie ma nic wspólnego z urzędem dzielnicy. Tym razem prawicowa część internetu była zachwycona.

  Plakat z Ursynowa doceniła Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS i sędzia TK, niestroniąca od hejtu i ostrych wypowiedzi, które nie mieszczą się w kanonach debaty publicznej. Tym razem emocje są zupełnie inne.

  - Małe, a jak cieszy. Nie dajmy się zwariować. Już za tydzień Boże Narodzenie - napisał poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, ultrakonserwatysta z PiS, autor wniosku do TK w sprawie dopuszczalności aborcji.

  Portale takie jak: niezalezna.pl, pch24.pl czy tvp.info piszą, że "społecznicy pokazali Trzaskowskiemu jak powinien wyglądać plakat świąteczny". Jako autorów plakatu podają jednak (nie sprawdzając i nie weryfikując informacji) dzielnicę Ursynów lub grupę "Miasto Ursynów".

  "Votum separatum"

  Tymczasem prawdziwym autorem plakatu ze stajenką jest grafik Grzegorz Pilarski, mieszkaniec naszej dzielnicy. Swoją odpowiedź na oryginalny plakat stołecznego ratusza zamieścił na grupie "Obywatele Ursynowa" w sobotę.

  - Stwierdziłem, że ja trochę inne święta obchodzę. Moje są jakby "nieośmiogwiazdkowe", za nic mam sobie kult łyżwiarstwa i łyżwiarzy. I skoro Warszawa z tej okazji coś tam życzy - to ja buńczucznie zgłoszę swoje votum separatum od tego czegoś i delikatnie przypomnę, o co chodzi w tych Świętach w naszym kręgu kulturowym - mówi pan Grzegorz w rozmowie z Haloursynow.pl

  Autor coraz bardziej popularnej w internecie grafiki przyznaje, że chciał też lekko strollować stołeczny ratusz i "zagrać na nosie wszechwładnej poprawności politycznej".

  A jak sprawę komentują mieszkańcy Ursynowa? Na grupie "Obywatele Ursynowa" pod oryginalnym postem pana Grzegorza jest ponad setka komentarzy. Mnóstwo osób popiera autora, podkreślając chrześcijański rodowód świąt. Drugie tyle zaznacza, że chrześcijaństwo nie wyklucza oraz samo zaczerpnęło termin świąt ze znanego w innych religiach okresu przesilenia. Sporo komentujących pisze, że w Polsce mieszkają także osoby niepodzielające wiary, a życzenia ratusza (jako samorządu, który powinien być areligijny) kierowane są do wszystkich - wierzących i niewierzących.

  - A ja życzę wszystkim Wesołych Świąt i Wszystkiego Dobrego, żeby święta Bożego Narodzenia nas wszystkich łączyły, a nie dzieliły, i żebyśmy szukali - i znaleźli - w nich to, co wspólne, a nie powody do budowania podziałów! - trafnie skwitował pan Jeremi.

  ZOBACZ: Plakaty świąteczne - oryginalny ze stołecznego ratusza (po lewej) i przerobiony (po prawej). Który bardziej Wam się podoba? A może oba są dobre?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 188

  • 92
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 26
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 23
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  30Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~yacenty 30 7 miesięcy temuocena: 92% 

   Przewiduje karierę tego pana w strukturach partii jedynie słusznej... Jeżeli sejmowa obżarciucha go pochwaliła, to dzieła będą jakimś przejętym muzeum.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mądry inaczej niż krycha 29 7 miesięcy temuocena: 68% 

   No to autor sie poPISał popiera go nawerkrystyna. Nic dziwnego ten sam pozim intelektualny czyli dno dno i dnomuliste

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bodek 28 7 miesięcy temuocena: 37% 

   Brawo dla pana od przeróbki. Czyli jednak może być normalnie. Brawo również dla dzielnicy i dla pana Kempy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 36 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misiek 27 7 miesięcy temuocena: 65% 

   Kłamią. Święta wzięły się z przedchrześcijańskich świąt przesilenia zimowego. Chrześcijaństwo tylko się podczepiło pod ta tradycję.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szary człowiek 26 7 miesięcy temuocena: 35% 

   Tak generalnie to w ciągu roku są cztery charakterystyczne daty. Nic dziwnego, że różne religie i wierzenia podczepiają się właśnie pod nie. Trudno więc mówić, że chrześcijańskie święta wzięły się z przedchrześcijańskich świąt. Co najwyżej wykorzystały tę samą datę. Nota bene wiadomo nie od dziś, że Jezus akurat w grudniu się nie urodził...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yoda 25 7 miesięcy temuocena: 55% 

   Pomijając całkowicie komentarz Pani Pawłowicz, to ten plakat Ursynowa (przeróbka) jest 1000 razy lepszy. Nienawidzę tej przesadnej poprawności którą zaproponował ratusz, czy się to komuś podoba czy nie to jest to święto katolickie i tyle w temacie. Nikogo to nie dyskryminuje, ktoś pójdzie wtedy do kościoła, ktoś inny po prostu spotka się z rodziną a dla niektórych będzie to po prostu dodatkowy dzień wolnego (w tym roku do odbioru) i tyle. Ale są to święta Bożego Narodzenia a nie Dzień Wiosny gdzie można życzyć wszystkiego dobrego. Ogarnijcie się tam w ratuszu bo wcale Wam to nie przynosi chwały!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 24 7 miesięcy temuocena: 74% 

   @yoda - Jeśli chcesz być już tak precyzyjny i poprawny, to jest to święto chrześcijańskie, nie katolickie. Nawet w Polsce.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 29 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 23 7 miesięcy temuocena: 79% 

   Jako, a nie celtyckie?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 22 7 miesięcy temuocena: 75% 

   @Boom - chłopak pisze, że to nie dzień wiosny, więc już nie chciałem się zagłębiać w dyskusję skąd się wzięło Boże Narodzenie i dlaczego jest właśnie pod koniec grudnia. Ale tak tak, imprezy w tym dniu organizowano na długo przed powstaniem chrześcijaństwa. Jak w przypadku większości tego typu świąt. Ale polski katolik nie ma o tym bladego pojęcia, podobnie jak o historii swojego kościoła.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szary człowiek 21 7 miesięcy temuocena: 13% 

   @ ~ jako Mój komentarz z powyżej: "Tak generalnie to w ciągu roku są cztery charakterystyczne daty. Nic dziwnego, że różne religie i wierzenia podczepiają się właśnie pod nie. Trudno więc mówić, że chrześcijańskie święta wzięły się z przedchrześcijańskich świąt. Co najwyżej wykorzystały tę samą datę. Nota bene wiadomo nie od dziś, że Jezus akurat w grudniu się nie urodził..." To pisałem ja, polski katolik.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 20 7 miesięcy temuocena: 83% 

   ~Yoda, a ja nienawidzę przekupy i wszystkiego, co się z nia wiąże. Oraz krzyży w każdej państwowej instytucji. Także świętojebliwych pieśni w sejmie polskim, np. każdą minute ciszy przerywa dewockie ujadanie pt. "a światłosć wiekuista..." czy jakos tak...ps. sam sie ogarnij bo czarnosukienkowi i ich zwolennicy włażą nam do lodówek, "czy się to komuś podoba czy nie"

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 19 7 miesięcy temu

   Brawo szary człowieku. Jak widać Napoleon miał rację - wyjątek potwierdza regułę.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szary człowiek 18 7 miesięcy temuocena: 50% 

   @ ~ jako - dzięki, ale akurat ja wyjątkiem nie jestem. Wśród moich wierzących znajomych to wiedza powszechna.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 17 7 miesięcy temuocena: 64% 

   nie bardzo wiem o co z tymi kartkami chodzi - pomijając estetykę, ratusz zrobił swoją kartkę, neutralną światopoglądowo, co w przypadku akurat ratusza się chwali, bo powinien być dla wszystkich: czarnych, czerwonych, tęczowych, niebieskich. A jakiś pan z Ursynowa zrobił swoją kartkę, która jest bliższa jego światopoglądowi i wierzeniom. No i dobrze, dopóki mamy demokrację, to pan może sobie robić kartki jakie tylko chce, jego prawo i przywilej. Więc o czym ten artykuł? O moich kartkach też napiszecie? No chyba, że z jakiegoś powodu chcieliście wkurzyć ludzi przed świętami cytując panią pawłowicz, ale tym, to raczej stracicie czytelników niż zyskacie klikalność. Pewnych granic się nie przekracza.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jbm184 16 7 miesięcy temuocena: 57% 

   Bardzo dobrze, że Warszawski plakat jest neutralny światopoglądowo. W stolicy mieszkają różni ludzie. Prywatnie można sobie przerabiać ten warszawski, ale w obecnej sytuacji, kiedy na granicy umiera tylu ludzi, w tym dzieci, jest to dla mnie, katolika, hipokryzja. W ogóle to uważam, że przez takie osoby jak pani Pawłowicz religia zostala sprowadzona do kłótni o jakieś plakaty, symbole i inne głupstwa. Najlepiej przywalić komuś tym żłóbkiem w łeb, nieważne, że dzieciątko z niego przy tym wyleci.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szary człowiek 15 7 miesięcy temuocena: 35% 

   A popierasz również pięć jasnych gwiazdek plus trzy ciemne? Bo jakoś nie wierzę, że autor nieświadomie je umieścił w takiej konfiguracji. I jak, wpisują się te gwiazdki w życzenia wszystkiego dobrego "dla każdego, bez wyjątków"?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czytelnik 14 7 miesięcy temuocena: 73% 

   w jakim celu redakcja haloursynow.pl przywołuje w tytule nazwisko pawlowicz? czy redakcja zdaje sobie sprawę kim jest i jakie poglądy głosi pawlowicz? czy redakcja zajmuje się promowaniem pawlowicz?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 13 7 miesięcy temuocena: 78% 

   Ursynów pamięta skąd wzięły się święta: Szczodre Gody, czyli święto Zimowego Staniasłońca.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 7 miesięcy temuocena: 73% 

   Znalazła się znawczyni dobrego gustu. Po co wyciąganie takie indywidua?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 45 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon 11 7 miesięcy temuocena: 69% 

   plan fajny: trolling dla zabawy, efekt gorszy: paliwo dla takich pawlowicz i jej podobnych

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 10 7 miesięcy temuocena: 69% 

   Swieta sie wziely z tradycji poganskich.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mara 9 7 miesięcy temuocena: 28% 

   ... tak więc złóżmy pięć królików w ofierze.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 8 7 miesięcy temuocena: 90% 

   oraz ~Marę...na ołtarzu chrześcijaństwa...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 7 7 miesięcy temuocena: 91% 

   Pasztet z królika to raczej polski zwyczaj ;) ... poczytaj sobie o święcie narodzin słońca, które przypada na przesilenie zimowe (spojler alert - od przesilenia zimowego dzien sie zaczyna wydłużać stąd narodziny słońca). Świeto to było obchodzone na długo przed chrześcijańskimi swietami narodzina Jezusa (tu odniesienie do symboliki narodzin słońca - słońce to własnie Jezus, świateczna gwiazdka to gwiazda polarna, trzech króli odniesienie do pasu oriona). Chrzescijanie sobie je po prostu przerobili do swojej ideologi, zeby ludzie chetniej przechodzili na te wiare.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   btw dziś jest przesilenie zimowe, jutro dzien zacznie swie wydłużać, wiec mozesz swiętować narodziny słońca ;)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 5 7 miesięcy temuocena: 58% 

   byłoby miło gdyby "pan Ursynow' wypowiadał sie wyłącznie we własnym imieniu... Akurat mnie "stajenka' itp 'elementy religijne' nie odpowiadaja w żaden sposób...niech "pan religia" uda sie w kierunku najblizszego kosciola a nie w kierunku WSZYSTKICH mieszkancow Ursynowa... A juz szczególnie przekupa pt. wulgarna pawłowicz, jest baaaardzo daleka od moich standardów...nie życze sobie utożsamiania mnie "krycha chamką pawłowicz'

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ryży 4 7 miesięcy temuocena: 49% 

   Przeróbka super! Niech się rafauzastanowi po co w ogole drukuje zyczenia z okazji świąt, skorosie do nich nie odnosi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 42 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 3 7 miesięcy temuocena: 71% 

   Nie wiem, czy można dziś dostać gorszą rekomendację od pochlebnej opinii kogoś formatu Pawłowicz.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 48 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nikolaj 2 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Przeróbka ładniejsza.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 52 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad. 1 7 miesięcy temuocena: 74% 

   Czy naprawdę istotnie jest zdanie pawłowicz? Haloursynów kolejny raz wkłada kij w mrowisko i liczy na aktywność komentujących. No cóż…w tych czasach klikalność liczy się bardziej niż sama treść.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3128 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022