REKLAMAA1-WIMAR-AUTO--24-01----24-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 października 2019, 14:23 komentarzy 10

  (SK)

  Po zliczeniu 100% głosów wiadomo, kto zostanie posłem z Warszawy. Do Sejmu dostanie się Aleksandra Gajewska, która dziś reprezentuje Ursynów w Radzie Warszawy. Koalicja Obywatelska będzie miała 9 posłów, PiS 6, Lewica 3, a PSL i Konfederacja po jednym.

  Aż 10 na 20 nowych posłów to kobiety. Najlepszy wynik w Warszawie, ale i na Ursynowie, uzyskała Małgorzata Kidawa-Błońska. Liderka KO dostała aż 408 tys. głosów. Na drugim miejscu uplasował się przywódca PiS Jarosław Kaczyński - 244 tys.

  Kto posłem z Koalicji Obywatelskiej?

  Dobry wynik w stolicy udało się uzyskać startującej z drugiego miejsca Katarzynie Lubnauer, liderce Nowoczesnej. Dostała 27,5 tys. głosów. Niewiele mniej - 24,5 tys. - otrzymał Dariusz Rosati z KO. Poniżej trzeciego miejsca wyborcy nie dawali już premii pozycję. Z siódmego miejsca listy KO do Sejmu wskoczył Michał Szczerba z czwartym wynikiem - 13,5 tys. 

  Bardzo dobry piąty w kolejności wynik wykręciła ostatnia na liście (!) 30-letnia Aleksandra Gajewska - radna miejska z okręgu ursynowskiego. W niedzielę zagłosowało na nią w całej Warszawie 10 tys., a na samym Ursynowie - 780. W radzie zastąpić ją może Renata Królak lub Robert Woźniak (oboje z Wilanowa).

  Pewne mandaty poselskie z Koalicji mają też: Katarzyna Piekarska, Urszula Zielińska (Zieloni), Klaudia Jachira oraz Joanna Fabisiak. Ta ostatnia prowadziła kampanię głównie pod kościołami. Zebrała 5,2 tys. głosów.

  Radna ursynowska Sylwia Krajewska, która startowała z 18. miejsca dostała w całej Warszawie 2,5 tys. głosów i nie dostała się do parlamentu.

  Kto posłem z PiS?

  Z kandydatów Prawa i Sprawiedliwości pięcioro obroniło mandat. Poza Jarosławem Kaczyńskim posłami nowej kadencji zostali: Mariusz Kamiński (19 tys. głosów), Jarosław Krajewski (15 tys.), Paweł Lisiecki (13 tys.) i Małgorzata Gosiewska (13,4 tys.). Przebojem - uzyskując trzeci najlepszy rezultat w PiS - do Sejmu dostał się 30-letni radny miejski i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (17 tys. głosów) kojarzony z frakcją ziobrystów, prawa ręka Patryka Jakiego. Siódmy w kolejce był wiceminister energii Piotr Naimski, ale nie zdołał się dostać.

  Zaskoczeniem jest to, że dotychczasowi parlamentarzyści PiS ze stolicy poradzili sobie słabo. Ewa Tomaszewska, Zbigniew Gryglas, Małgorzata Wypych i Andrzej Melak nie wzięli mandatów. PiS zmniejszył swój stan posiadania w Warszawie o trzy mandaty. Zadecydował o tym dobry wynik Lewicy, PSL oraz Konfederacji.

  Do Sejmu nie dostał się Wojciech Zabłocki, 33-letni samorządowiec z Ursynowa, który zebrał w stolicy 3,5 tys. głosów. Startował z ostatniego, 40. miejsca. Najwięcej głosów otrzymał w rodzimej dzielnicy - 455 oraz na Pradze Północ (405) gdzie był burmistrzem.

  Kto posłem z SLD?

  O sukcesie może mówić SLD, które ostatecznie będzie miało 3 posłów z Warszawy. Na lidera listy Adriana Zandberga oddało głos ponad 137 tys. osób. W Sejmie zobaczymy poza nim dwie kobiety z lewicy: Magdalenę Biejat z Razem i Annę Marię Żukowską z SLD. Wszyscy są poniżej czterdziestki. Miała być też trzecia - Anna Tarczyńska z Wiosny, ale po ogłoszeniu wyników z ponad 99 proc. komisji okazało się, że jeden mandat weźmie przedstawiciel PSL.

  Sensacja: PSL też bierze mandat!

  Tego nikt nie był w stanie przewidzieć! Pierwszym posłem PSL z Warszawy od 30 lat zostanie Władysław Teofil Bartoszewski - syn prof. Władysława Bartoszewskiego. Wywalczył prawie 30 tys. głosów, a cała lista zebrała ich 65 tys. Mimo że w stolicy PSL nie przekroczył 5 proc. progu wyborczego (ma 4,76%), to ze względu na przekroczenie go w całej Polsce ludowcy mają dodatkowy mandat.

  Jedyny poseł Konfederacji

  Posłem okręgu warszawskiego został też jeden reprezentant Konfederacji - 76-letni Janusz Korwin-Mikke, który ma poparcie ponad 58 tys. wyborców. Korwin-Mikke od 1989 roku aż 11 razy próbował dostać się do parlamentu. To jego druga udana próba - posłem był już w I kadencji - w latach 1991-93. Po serii porażek wyborczych w 2014 roku został europarlamentarzystą. W marcu 2018 zrezygnował z tej funkcji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~analityk 10 4 miesiące temuocena: 71% 

   To nic nie zmieni. Za 4 lata będzie pozamiatane. Była szansa oderwać ich od władzy. Zmarnowano ją. Senatem się podniecacie? Nim spadnie śnieg dwóch lub trzech kupią za stołki i dobre lody i będą robić co będą chcieli. Mając taką władzę mogą skorumpować każdego senatora.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pisowiec 9 4 miesiące temuocena: 57% 

   dobrze gadasz, oby tak było i to jak najprędzej!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 8 4 miesiące temuocena: 25% 

   BRAWO URSYNÓW !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Brawo głupota 7 4 miesiące temuocena: 65% 

   Ciesz się Pawełku, ciesz, że za dzierżawę terenu pod mieszkaniem będziesz płacił ty, twoje dzieci i wnuki a może i prawnuki. Twój ulubieniec Rafciu nie jest głupi, nieźle cię wydoi :):):)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Zły_porucznik 6 4 miesiące temuocena: 50% 

   @ Brawo głupota Ciesz się, ciesz, bo od nowego roku za prądzik rachunki przyjdą. Ciekawe, czy ci "premier" dopłaci - oczywiście z pieniędzy wypracowanych przez innych ludzi. A za różne inne dopłaty i "plusy" to niestety ludzie pracy będą płacić jeszcze latami - bo przecież się beneficjentom należy. Dyktatura proletariatu.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 5 4 miesiące temuocena: 95% 

   Koalicji gratulujemy Jachiry. A potem się dziwicie...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aga #Silnirazem 4 4 miesiące temuocena: 29% 

   Klaudia Jachira pokaże Pisowi jak robić politykę! #Silnirazem

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 3 4 miesiące temuocena: 88% 

   Żenua

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 2 4 miesiące temuocena: 100% 

   To tylko świadczy jakie wykształcone bydło z wielkich miast oddawało głosy. #silniwkupie

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ha ha ha 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   A widział kto cyrk bez klauna?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2912 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020