REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Bareja zza grobu powraca na Ursynów! Jedną ze scen jego komedii mogłaby być ta w Lasku Brzozowym. W role główne wcielają się miejskie jednostki. Motyw przewodni: kto powinien zająć się oświetleniem w parku?

  Niedawno do naszej redakcji zwrócił się pan Przemysław. Mieszkaniec zauroczony Laskiem Brzozowym po pierwszej wizycie zwrócił uwagę na problem. Według spacerowicza leśna część parku jest zbyt ciemna na wieczorne przechadzki.

  - To piękne miejsce, ale... po zmroku bardzo ciemne. I to mimo latarni! Dają one tak słabe, ciemnopomarańczowe światło, że właściwie nic nie pomagają i bardzo łatwo jest się potknąć albo poślizgnąć - opisuje sytuację nasz czytelnik.

  Ursynowianin zastanawia się, czy nie można wymienić oświetlenia na lepsze. Część latarni w ogóle nie działa, przy niektórych szlakach w ogóle ich nie ma.

  Z pytaniami zwróciliśmy się do jednego z dwóch zarządców parku - ursynowskiego ratusza. Pytaniom towarzyszył również wycinek z map z zaznaczonym fragmentem parku, którego dotyczy problem.

  - Teren, którego dotyczą pytania, należy do Lasów Miejskich - Warszawa. Natomiast latarnie są w zarządzie Zarządu Dróg Miejskich - zauważyła Aneta Wolska z ursynowskiego urzędu.

  Lasek Brzozowy - ziemia niczyja

  Następnym przystankiem byli miejscy drogowcy. ZDM odpowiada, że może się zająć latarniami, ale na pewno nie ich modernizacją.

  - To nie są nasze latarnie. Nie znajdują się w pasie drogi, tylko w lesie. Nasi konserwatorzy często zajmują się też konserwacją innych latarni w Warszawie, np. na podstawie umowy z dzielnicami. To jednak jest bieżąca konserwacja, a nie remont czy zakup nowych - tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

  Latarniami w Lasku Brzozowym najprawdopodobniej zajmuje się zarządca terenu. Po wykluczeniu ursynowskiego urzędu pozostał tylko jeden - Lasy Miejskie. Kilka dni po przesłaniu pytań w sprawie oświetlenia przyszła odpowiedź stołecznych leśników.

  - Z uwagi na to, że właścicielem i administratorem przedmiotowej infrastruktury jest Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Lasy Miejskie - Warszawa przekazują zapytanie do rozpatrzenia zgodnie z kompetencjami - poinformował nas Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich.

  I tak sprawa zatoczyła koło. Nadal nie wiadomo, kto zajmuje się oświetleniem oraz czy istnieje szansa na jego modernizację. Jak głosi przysłowie: Gdzie kucharek sześć, tam nie co jeść?

  Poczekamy i nie doczekamy

  Być może nie byłoby problemu, gdyby zarządca był jeden. Dzielnica myślała już nad tym w 2016 roku. Mieszkańcy narzekali wtedy na częsty bałagan w leśnej części parku. Władze Ursynowa były chętne do przejęcia całego terenu. Problemem okazała się biurokracja.

  - Ponad 80% terenu, na którym jest położony jest Lasek Brzozowy, oznaczony jest jako leśny. Lasy Miejskie statutowo zajmują się takimi obszarami. Zmiana tej sytuacji jest oczywiście teoretycznie możliwa, ale wymagałaby odlesienia terenu i zmian w ewidencji. Wtedy, na mocy takiego przekwalifikowania, można byłoby przekazać teren dzielnicy – tłumaczyła aż 6 lat temu Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich.

  Dzielnica pokładała jeszcze nadzieje w rodzącym się wówczas Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy. Nie było wtedy wiadomo, czy jednostka rzeczywiście powstanie, czy będzie mogła przejąć Lasek. Dlatego ursynowski urząd odłożył problem parku do czasu podjęcia decyzji przez miasto. W tym roku Zarząd Zieleni skończy 6 lat...

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ats 8 miesiąc temuocena: 50% 

   Ooo tak- Lasek Brzozowy, czyli odwieczna czarna dziura, w której można było zarobić cegłówką w łeb albo zaliczyć numerek niekoniecznie z własnej woli. Zagłębie menelni i podejrzanych typów, o którym nikt nigdy nie pamiętał- ważniejsze przecież były ścieżki i sadzenie krzaczków/drzewek w nowiutkich parkach czy innych przewałach, bo ciężko w lesie nowe drzewa sadzić. Zawsze ciemny, zawsze zapuszczony- może wreszcie ktoś go ogarnie bo mógłby być pięknym miejscem, bez "papierzaków" i patoli...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obiektywny 7 miesiąc temuocena: 57% 

   Te latarnie są z 2004 roku, z lampami sodowymi 70W 1900-2000K. Problemem są tandetne oprawy typu mleczna kula z których tylko 40% światła dociera do ziemi a reszta zanieczyszcza niebo i otoczenie. Tego typu opraw z powodu ich wad nie przerabia się na mocniejsze tylko wymienia na produkowane dziś wyłącznie LED zaoszczędzając ponad 50% energii przy lepszym oświetleniu. Za ich utrzymanie (wymiany lamp, naprawy, wymianę zdewastowanych opraw, czyszczenie, malowanie) odpowiada wyłącznie ZDM. Sami z powodu wymiany wszystkich opraw sodowych i metalohalogenkowych na LED będą mieli kilka tysięcy kilkuletnich ówcześnie drogich opraw w doskonałym stanie (w tym parkowych) których nie zamierzają zamontować na terenach dzielnic gdzie są najbardziej wyeksploatowane oprawy tylko zutylizować...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 6 miesiąc temuocena: 67% 

   nikt się nie przyznaje do latarni - a kto płaci za prąd? to chyba da się szybko ustalić. A potem zapytać płacącego za prąd dlaczego płaci, skoro latarnie nie są jego? Niegospodarność? A swoją drogą, Rafał, prezydencie, mógłbyś po wojnie ogarnąć ten burdel, bo urzędników się naprodukowało, tylko żaden za nic nie odpowiada.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Earthling 5 miesiąc temuocena: 54% 

   Krew się leje na Ukrainie, inflacja szaleje a niektórzy się czepiają latarni. Naprawdę są o wiele poważniejsze problemy a jeśli juz w temacie latarni to ciepla barwa dobrze pasuje do klimatu leśnego terenu Lasku Brzozowego, ktory uwielbiam. Świecące jasnym mocnym światłem kuliste lampy uliczne generują zanieczyszczenie światłem z ang. light pollution.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 4 miesiąc temuocena: 54% 

   No to niech zostanie ciepła barwa, ale dać mocniejsze żarówki! Klimat klimatem, ale jak już robimy "miejski" las z latarniami i koszami na śmieci, to niech przynajmniej się człowiek nie potyka.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przemysław 3 miesiąc temuocena: 60% 

   To ja odpowiem jako człowiek cytowany w artykule - napisałem do redakcji w sprawie latarni jeszcze przed wybuchem wojny, więc proszę mi nie zarzucać zajmowania się głupotami.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 2 miesiąc temuocena: 63% 

   Dać mocniejsze żarówki (ciepła barwa nie ma nic do mocy), naprawić niedziałające latarnie/wymienić tam żarówki na mocne, dostawić kilka więcej i podzielić się robotą, aby nikt się nie czepiał.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 1 miesiąc temuocena: 50% 

   Fajnie, że ktoś zwrócił uwagę na te latarnie. Chodzę tam często i faktycznie jest bardzo ciemno - zdjęcia nie do końca to oddają, w rzeczywistości jest jeszcze ciemniej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3977 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022