Zamknij

Którą szczoteczkę elektryczną wybrać?

09:13, 27.06.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 22:44, 28.06.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Musimy zauważyć, że wiele jest powodów, które dowodzą, że szczoteczka elektryczna sprawuje się lepiej od manualnej. Niezależnie od użytej technologii modele elektryczne wykonują o wiele więcej ruchów czyszczących zęby od szczoteczki manualnej. Klasyczne modele szczoteczek elektrycznych takie jak na przykład Braun Oral-B, model Vitality, wykonują około 7600 ruchów czyszczących na minutę. Gdy osoba, która ma wprawę w czyszczeniu zębów, użyje szczoteczki manualnej, wykona zaledwie niewiele ponad 200 ruchów na minutę. Jak zauważamy, ten argument jest miażdżący.

Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać zanim kupi się to urządzenie, jest podjęcie tej przełomowej dla naszych zębów decyzji o zakupie. Tego się nie spodziewaliście, prawda? A jednak to właśnie od decyzji wszystko się zaczyna. Na początku trzeba przełamać błędne przekonanie głoszące, że kupno szczoteczki elektrycznej to zbędny wydatek. Postaramy się przekonać, że jest to pogląd, który rozmija się z prawdą. Zakup szczoteczki elektrycznej bardzo się opłaca, nawet finansowo. Kupuje się ją raz, a potem zaledwie dokupuje końcówki. W przypadku zwykłych szczoteczek trzeba ich w ciągu roku kupić kilka, a te dobre wcale nie są tanie. Poza tym z powodu zdrowszych zębów rzadziej udajemy się dentysty, u którego trzeba nieraz słono zapłacić. Ponadto weźmy pod uwagę sam efekt. Z racji, że szczoteczki elektryczne czyszczą dokładniej, już po niedługim czasie zauważymy gołym okiem, że nasze zęby stały się bielsze.

Jak zabrać się do zakupu szczoteczki elektrycznej?

Zanim wybierzemy się do sklepu po szczoteczkę, musimy określić potrzeby oraz preferencje swoje, a czasem także te rodziny. Oczywiście pod warunkiem, że użytkować ją będzie kilku jej członków. Jak już mówiliśmy, największą jej zaletą jest zapewnianie czystych i świeżych zębów, które stają się zdrowsze. Każda z dostępnych na rynku szczoteczek sprawdzi się lepiej niż szczoteczki manualne. Warto też odwiedzić specjalistyczną stronę poświęconą tematyce czyli szczoteczka-elektryczna.edu.pl Oto kilka pytań, które nakierują na to jakiej szczoteczki szukamy. Przydadzą się szczególnie osobom wybitnie niezdecydowanym.

  • Kto będzie używać szczoteczki – dorośli czy może także dzieci?
  • Czy występuje u mnie problem z doczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych?
  • Czy występuje u mnie problem z dziąsłami (zapalenia, skłonność do podrażnień, krwawnienia)?
  • Ile pieniędzy możemy i zamierzamy przeznaczyć na zakup samej szczoteczki a także końcówek do niej, biorąc pod uwagę roczne koszty eksploatacji?

Podstawowe informacje o rodzajach szczoteczek elektrycznych

Istnieje kilka podziałów szczoteczek. Najczęściej dzielimy je ze względu na wykorzystywaną przez nie technologię czyszczenia oraz na rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących. Możemy spotkać:

  • szczoteczki obrotowe (szczoteczki rotacyjne)
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
  • szczoteczki soniczne
  • szczoteczki ultradźwiękowe

W sprzedaży dwóch pierwszych rodzajów szczoteczek na czołowym miejscu stoi firma Oral-B. Jeśli zaś chodzi o szczoteczki soniczne prym wiedzie Philips Sonicare. Inne firmy, którym udało się wywalczyć popularność to na przykład: Whitewash, Curaprox, Dr. Mayer, czy Waterpik. Wśród szczoteczek ultradźwiękowych wyróżnia się zwłaszcza szczoteczka Megasonex. Wybija się ona ponad inne modele ze względu na lepsze parametry, a także dużą dostępność końcówek.

Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne (Braun Oral-B)

Szczoteczki obrotowe nazywa się też rotacyjnymi. Sama nazwa ma swoje korzenie w tym jak wykonywane są ruchy czyszczące. Główka jest okrągła i obraca się raz w lewo, raz w prawo. W modelach z wyższej półki dochodzi także ruch pulsacyjny, który dociska włosie do zębów. Najłatwiej jest ten ruch wytłumaczyć mówiąc, że porusza się do i od zębów. Braun Oral-B zdecydowało, że ich produkty będą miały stopniowaną liczbę obrotów i pulsacji na minutę. Zależy ona od modelu. Najsłabszy model, Vitality, porusza się tylko ruchem obrotowym (około 7600 na minutę). Z kolei najwyższa seria szczoteczek Brauna, Oral-B Genius, daje 8800 ruchów obrotowych i 40000 pulsacji na minutę.

Szczoteczki soniczne

Od szczoteczek obrotowych i obrotowo-pulsacyjnych różnią się między innymi kształtem główki. Ta bardziej przypomina znaną nam ze szczoteczek manualnych podłużna konstrukcję. Szczoteczkę soniczną należy przyłożyć do zębów dokładnie tak jak manualną, by główka końcówki miała możliwość wykonania ruchu wymiatającego (góra -dół). Warto w tym miejscu wtrącić, że to jest właśnie ta technika, którą polecają stomatolodzy. Dzieje się tak, ponieważ jest ona bezpieczniejsza dla naszych dziąseł. Poza tym szczoteczka soniczna porusza się około 31.000 - 42.000 razy na minutę. Różnice są zależne od tego jaką markę urządzenia wybierzemy, a także od podjętego przez nas trybu pracy. Szczoteczki Sonicare gwarantują dodatkowo efekt Dynamicznego Przepływu Cieczy. Jak to się dzieje? Za sprawą włosia szczoteczki, które emituje fale dźwiękowe, wpadające w drgania, a co za tym idzie, ich energia przekazywana jest na płyn, który przepływa przez szczeliny międzyzębowe. Badania potwierdzają, że DPC pozbywa się bakterii znajdujących się nawet do 4 mm od końca włosia szczoteczki.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Megasonex jest na ten moment jedyną firmą, która może się poszczycić tym produktem. Szczoteczka ultradźwiękowa działa podobnie do szczoteczek sonicznych. Różni je tylko to, że szczoteczka Megasonex wytwarza prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6Mhz = 1.600.000Hz. jest to częstotliwość, która zapewnia aż 96.000.000 pulsacji na minutę. To znacznie więcej niż gwarantują zarówno szczoteczki tradycyjne jak i te soniczne. Typowe artykuły do czyszczenia zębów sprawiają, że główka szczoteczki porusza się od 31 000 do 42 000 ruchów na minutę (od 250 do 666 Hz), natomiast fale ultradźwiękowe, które wytwarza szczoteczka Megasonex sprawiają, że bakterie są dosłownie wymiatane z powierzchni zębów i kieszonek przydziąsłowych. Poza tym emitowany przez nie rodzaj fal jest wykorzystywany terapeutycznie, co sprawia, że dobrze działa na nasze dziąsła.

Szczoteczki dla dzieci

Jest to grupa artykułów, która zawiera wyżej wymienione rodzaje szczoteczek elektrycznych. Szczoteczki przeznaczone stricte dla dzieci oferują Oral-B i Philips Sonicare. Od szczoteczek dla dorosłych różni je ilość wykonywanych ruchów (szczoteczki dziecięce mają ich mniej, co sprawia, że są delikatniejsze) i bardziej kolorowy design. Poza tym posiadają w zestawie specjalne końcówki dla dzieci. Część szczoteczek dla dzieci może wygrywać radosne melodyjki, które w założeniu mają zachęcić i uprzyjemnić czas spędzony na myciu zębów.

Szczoteczki bateryjne

Takie modele oferuje nam firma Oral-B. Nie warto nawet patrzeć na modele innych producentów, gdyż są one niskiej jakości. Trzeba wymieniać w nich baterie, co sprawia, że ich konstrukcja nie jest zwarta. Wpływa to na to, że są mniej wodoszczelne. Odradzamy ich zakup chyba, że ktoś potrzebuje szczoteczki wyłącznie na wyjazd.

Jaką zatem szczoteczkę wybrać?

Jeśli nie jesteśmy jeszcze przekonani co do zakupu szczoteczki, warto na początek zainwestować w Oral-B Vitality, która jest szczoteczką rotacyjną. Taki model zapewnia nam tylko jeden tryb pracy, co może być postrzegane jako wada. Artykuły z wyższej półki takie jak na przykład Braun Oral-B PRO 2500 dają do dyspozycji także delikatniejszy tryb pracy (Gum Care). Takie rozwiązanie sprawdzi się u osób, które mają wrażliwe dziąsła lub po prostu u dzieci. Do najbardziej popularnych zestawów dla rodziny możemy zaliczyć Oral-B Professional Care 500 + Advanced Power 950TX.

Jeśli dysponujemy większym budżetem możemy skupić się na szczoteczkach sonicznych. Najtańsze modele dla dorosłych kosztują około 200 złotych. Tyle wynosi cena za szczoteczkę Philips Sonicare Easy Clean, to model, który posiada jeden, klasyczny tryb pracy. Wszystkie szczoteczki Sonicare wykorzystują ten sam sposób działania i taką samą ilość ruchów na minutę. Różnice wynikają z dostępnych trybów pracy i tego, co zawiera zestaw. Może być wyposażony na przykład w dezynfektor UV do czyszczenia końcówek zintegrowany z ładowarką lub etui podróżne. Jeszcze wyższą półkę cenową wypełniają modele Sonicare HealthyWhite+ HX8911/01 oraz Sonicare FlexCare Platinum White HX9142/32. I jeden i drugi oferują 3-stopniowy wybór natężenia pracy. Służy on do wyboru mocy z jaką szczoteczka będzie czyścić nasze zęby.

Najwyższą półkę cenową stanowią szczoteczki Smilesonic PerfectClean, Sonicare DiamondClean HXHX9332/04 oraz ultradźwiękowa Megasonex M8. Decyzja, którą z tych dwóch szczoteczek wybrać, jest naprawdę trudna do podjęcia. DiamondClean to prawdopodobnie najładniejszy model, który został wyposażony w fantazyjne etui, będące jednocześnie ładowarką USB. Jednak to Megasonex zachwyca tym w jaki sposób myje zęby. Poznali się na nich ci, którzy choć raz byli w ramach terapii traktowani tego typu falami.

Podsumowanie

Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że jeden artykuł nie może rozwiać wszystkich wątpliwości i opisać każdego występującego na rynku modelu szczoteczki. Staraliśmy się jednak ująć to, co uznaliśmy za najważniejsze. Mamy nadzieję, że artykuł zostanie będzie przydatny.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

kolokolo

0 0

Uzywalem szczoteczek Brauna obrotowo-pulsacyjnych od wielu lat. Od tego czasu pojawily sie problemy z odslanianiem dziasel. Dentystka zasugerowala zmiane na szczoteczke soniczna. Problemy ustepuja ale powoli. I zeby sa lepiej doczyszczone. polecam zmiane. 09:57, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Ksysio Ksysio

0 0

Dostałem od siostry samą rączkę szczoteczki Philips sonicare ( najtańszy model) w prezencie. Dokupilem zamienniki główki na znanym portalu aukcyjnym i korzystamy z żoną. Po przesiadce z tradycyjnej powiem krótko- rewelacja,naprawdę polecam. 10:04, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziadekdziadek

0 0

Przez trzy lata używałem szczoteczki ultradźwiękowej (Megasonex). Ma bardzo dobrą baterię- wystarczała na dwutygodniowe wakacje bez ładowania. I z pozytywów to tyle. Jeżeli nawet ma głowicę ultradźwiękową to jej moc jest tak mała, że praktycznie niezauważalna. Szczoteczka ma jeden z trybów tylko ultradźwiękowy ( nie porusza się wcale) i nie ma żadnego skutku jej stosowania.
Tryby ultradźwięki + drgania mechaniczne - nic nadzwyczajnego. Za taką cenę (ok 500zł w 2013r) - zdecydowanie nie warto. 15:40, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przemekb102przemekb102

0 0

Dużą zaletą szczoteczek sonicznych i ogólnie elektrycznych jest fakt, że zarówno o wiele lepiej usuwają płytkę nazębną od tradycyjnych, jak i ich koszt nie wychodzi wcale taki wysoki. Należy zwrócić uwagę, że z jednej szczoteczki może korzystać cała rodzina + allegro jest pełne zamienników do oryginalnych końcówek, które potrafią sporo kosztować. 13:55, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlexorAlexor

0 0

Tak, zakup szczoteczki może być bardzo trudny, bo na rynku mamy elektryczne, soniczne, czy zwykłe. Ja miałem kiedyś elektryczną, ale jak założyłem aparat na zęby, to zdecydowałem się na na ta drugą. Zawsze zastanawiałem się, jak szczoteczka soniczna czyści zęby, bo czytałem tyle pozytywnych recenzji, ale jestem pod pozytywnym wrażeniem. Wybrałem szczoteczkę z Oral-B. Doskonale usuwa resztki jedzenia spod drutów od aparatu.
22:42, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%