REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 grudnia 2021, 08:39 komentarzy 7

  (nadesłane)

  Wiekowe drzewa w parku w Powsinie zostały przysypane ziemią i liśćmi. Zdaniem jednej ze spacerowiczów to celowe działanie, które skończy się obumarciem drzew. Władze parku zaprzeczają i obiecują oczyścić drzewa na wiosnę.

  Park Kultury w Powsinie to dom dla wielu wiekowych drzew. Teraz okazuje się, że może ich ubyć. Uwagę na powolne podtruwanie drzew zwróciła nam pani Anna.

  - Jestem osobą od kilkunastu lat zajmującą się zielenią zawodowo, z wykształcenia jestem architektem krajobrazu. Przesyłam temat, który mnie osobiście mocno zbulwersował i wprawił w osłupienie. W Parku Kultury w Powsinie zostały bardzo mocno przysypane drzewa i to nie byle jakie, bo stare dęby - pisze do nas czytelniczka.

  Według pani Anny nadsypanie drzewa w rejonie bliskim pnia doprowadzi do jego obumarcia. Ale tak nie musi być. Dr inż. Tatiana Swoczyna z Katedry Ochrony Środowiska SGGW mówi w rozmowie z Haloursynow.pl, że takie działanie nie oznacza jeszcze wyroku śmierci dla dębów.

  - Zależy od tego co nasypano, jak głęboka jest warstwa nasypowa, na ile jest ona przepuszczalna dla powietrza i wody, jak wielki fragment strefy korzeniowej został pokryty oraz jak długi okres zalega naniesiona warstwa - mówi.

  Dodaje, że w praktyce ogrodniczej stosuje się zabieg mulczowania. To pokrycie gleby niewielką warstwą materii organicznej, np. starymi liśćmi. Ta dodatkowa porcja jest dla drzew przyjazna i zapobiega nadmiernemu parowaniu gleby.

  - Jeśli niewielką (ok. 5-7 cm) warstwą ściółki przykryto glebę wokół drzew, raczej im to bardziej pomoże, niż zaszkodzi. Ważne, by nie nasypać zbyt dużej warstwy przy odziomku, czyli tam, gdzie pień łączy się z korzeniami. Jeśli jest to 20-cm warstwa starych liści i gałęzi, a powietrze i woda mogą przez nią przedostawać się do gleby, nie powinno to zaszkodzić drzewom - zauważa ekspertka. Ale zaznacza, że opiera się o przesłane przez nas zdjęcia.

  "Zagłodzone" drzewa

  Zdaniem eksperta głębsza warstwa ziemi (już od ok. 15-20 cm), która zaczyna osiadać, nie przepuszcza powietrza i wówczas staje się to groźne. Niedotlenienie powoduje zamieranie korzeni - zwłaszcza tych najmłodszych, najcenniejszych, gdyż to one pobierają wodę i składniki mineralne - i w efekcie “zagłodzenie” drzewa. Na to samo wskazuje nasza czytelniczka pani Anna.

  Jeśli jednak - jak zauważa dr Swoczyna - drzewa zostały przysypane tymczasowo, np. na okres 3 miesięcy, to powinny być w stanie się zregenerować. Nadal jednak istnieje ryzyko, że część naziemna drzewa zostanie uszkodzona lub osłabiona.

  - Ważne też, by nasypana warstwa nie spowodowała zgorzeli kory. Kora pnia nie jest dostosowana do kontaktu z wilgotną ziemią, lecz z powietrzem - dodaje dr Tatiana Swoczyna.

  W przypadku dębów regeneracja jest jednak trudniejsza - gatunek ten źle znosi stres. W dodatku przysypane w parku dęby są stare. Tym samym mniej skore do dopasowywania się do nowych warunków.

  "Ktoś tam się wziął za niwelację terenu"

  Tymczasem - jak przekonuje czytelniczka - nadsypano już ponad metr. Zarówno liśćmi oraz gałęziami, jak i ziemią. Natomiast jar, w którym rosną drzewa, ma być zasypywany liśćmi i gałęziami od dłuższego czasu. A to już oznacza śmierć drzew w przeciągu kilku lat. Zdaniem pani Anny to celowe działanie polegające na niwelacji terenu. 

  - Moje pytanie brzmi: czy te wszystkie dęby są skazane na powolne usychanie? Zresztą jeden dąb już tam jest martwy, ten rosnący przy usypanej grobli, która powstała tam już dawno temu i jest systematycznie powiększana przez dalsze nadsypywanie. Na przykładzie tego martwego drzewa dobrze widać co się stanie z resztą drzew. Los drzew nie jest mi obojętny, dlatego nie mogę patrzeć na to, co oni tam wyprawiają - komentuje pani Anna.

  Władze parku zaprzeczają, że prowadzą jakiekolwiek prace nad niwelacją jaru. Powstałe tam przejście przez wąwóz istnieje od lat, trudno dokładnie określić od kiedy. Zapewniają także, że starają się prowadzić zrównoważoną gospodarkę zielenią. Dlatego opadłe liście w zalesionej części parku nie są zbierane, a te zagrabione z części rekreacyjnych są rozsypywane na pozostałym terenie

  - Nie wywozimy liści z terenu parku z uwagi na znaczne koszty i aspekt ekologiczny takiego działania. Z uwagi na dość dużą absencję pracowników jesienią, a zarazem duży zakres prac ogrodniczych do wykonania zebrane liście zostały zrzucone w przeważającej ilości w jednym miejscu - mówi Marcin Osuch, kierownik Parku Kultury w Powsinie.

  Nie wspomina natomiast o ziemi. Zapewnia jednak, że na wiosnę zaległe w jarze liście zostaną ponownie zebrane i rozsypane. Dzięki temu pnie drzew zostaną odsłonięte. Pozostaje jednak pytanie: czy do tego czasu drzewa wytrzymają?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 48

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ats 7 5 miesięcy temu

   A to nie miało być tam "coś dla jeży"? Jakieś domki czy właśnie kupki z liści? Może to jedne społeczniaki nie poinformowały drugich społeczniaków o "wspaniałym projekcie naprawiającym świat"?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~crazy 6 6 miesięcy temuocena: 59% 

   po co nam drzewa kiedy deweloperzy budują takie ładne, nowoczesne osiedla, które mogą zastąpić te stare nikomu niepotrzebne dęby

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon 5 6 miesięcy temuocena: 22% 

   To jest w srodku lasu, gdzie ci tam deweloperzy sie majacza ? Ursyn potrzebuje nowych blokow i tyle. Wielka plyta z przydzialu zacznie sie w ktoryms momencie sypac.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 4 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Ursyn potrzebuje nowych bloków??? hahaha, dobre

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 3 6 miesięcy temuocena: 0% 

   tia..........już widzę ,jak deweloperzy budują w Parku Kultury w Powsinie. No może ewentualnie co niektóry kretyn będzie chciał wybudować tam autostradę ,albo parking.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kuba 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

   Widzę że należysz do tych wielu bezmózgowych egzemplarzy w naszym kraju, którzy nie rozumieją, że wobec totalnej grabieży polskich lasów liczy się już każde drzewo pozostawione tam gdzie rośnie. Smutne.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~panda 1 5 miesięcy temu

   ~~crazy ! dobry komentarz ! Dziw , że tylu tu takich „alternatywnie inteligentnych”.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3126 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022