REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Na Ursynowie cały czas korzysta się z dmuchaw - tak twierdzą mieszkańcy. Gdzie zgłaszać takie przypadki? Na pewno nie na straż miejską. Ta karać za łamanie zakazu używania takich urządzeń nie może.

  Od 1 stycznia 2021 roku zgodnie z uchwałą sejmiku mazowieckiego zakaz używania dmuchaw do liści - zarówno spalinowych, jak i elektrycznych - dotyczy wszystkich mieszkańców Mazowsza. Również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wcześniej - poza alarmami smogowymi - w sektorze prywatnym panowała samowola.

  Konflikty o dmuchawy do liści miały miejsce jeszcze przed wprowadzeniem zakazu w życie. Uchwałę przegłosowano we wrześniu 2020 roku. Wiele ursynowskich spółdzielni już wtedy zaczęło rezygnować z dmuchaw - "Jary" czy "Stokłosy" - lub znacznie ograniczało ich użycie np. "Na Skraju". Wyjątkiem pozostawały "Wyżyny" - tam do końca korzystano z tych urządzeń. A gdzieniegdzie - jak twierdzą mieszkańcy - korzysta się do dzisiaj.

  - Tak dzieje się przy ul. Polnej Róży 9. Osoba sprzątająca posesję korzysta z dmuchawy kilka razy w tygodniu. Dmuchawą sprząta posesję wewnątrz, ale również od strony ulicy, spychając zanieczyszczenia na jezdnię - pisze do naszej redakcji pani Grażyna.

  Budynek przy ul. Polnej Róży 9 - to właśnie tam zakaz ma być nagminnie łamany

  Dmuchawy to nie tylko hałas, ale - jak zauważa mieszkanka Kabat - także tumany kurzu unoszące się w powietrzu. To między innymi z tego powodu zakazano ich używania - dmuchawy wzniecają pył, w którym znajdują się szkodliwe substancje, narażając przy tym na jego wdychanie.

  - Zanieczyszczenia wirują w okolicy przez dłuższy czas. Moja interwencja nie dała rezultatu, brak również reakcji ze strony straży miejskiej. Patrzę z okna bezradna i mocno zbulwersowana faktem lekceważenia przepisów i permanentnego zanieczyszczania środowiska - dodaje zaniepokojona ursynowianka.

  Straż miejska znowu bezradna

  Straż miejska od maja do sierpnia interweniowała na Ursynowie w sprawie łamania zakazu siedem razy, w tym trzy zgłoszenia dotyczyły rejonu ul. Polnej Róży. Żadnego ze zgłoszeń dotyczących Ursynowa strażnicy jednak nie potwierdzili. Ale ostatecznie nie robi to większej różnicy. Bo... i tak nie mogliby nikogo za złamanie zakazu ukarać.

  - W obecnym stanie prawnym strażnicy miejscy nie mają uprawnień do ukarania osoby, która używa spalinowej lub elektrycznej dmuchawy do liści. W związku z tym funkcjonariusze nie mogą stosować postępowań mandatowych w tym zakresie - przekazuje referat prasowy stołecznej straży miejskiej.

  To kolejny przepis po zakazie wyprowadzania psów w Lesie Kabackim, którego strażnicy miejscy nie mogą egzekwować. A wezwań w sprawie używania dmuchaw nie brakuje - od maja do sierpnia na terenie całej Warszawy było ich 73. Gdzie w takim razie zgłaszać łamanie zakazu? Opcje są dwie:

  Za złamanie zakazu używania dmuchaw grozi od 500 do 5 tys. zł grzywny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ats 3 2 miesiące temuocena: 67% 

   Zabrać dmuchawy, rozdać miechy! Będzie tak ekologicznie, jak jeszcze nikt nie widział, a ogrodnicy jeszcze będą napakowani od pompowania. Dobrze, że jeszcze podlewać mogą, a nie sikać...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wkurzony 2 2 miesiące temuocena: 20% 

   Należy zwiększyć uprawnienia SM w zakresie możliwości stosowania postepowania mandatowego, bo do tego typu wykroczeń bez sensu jest wzywać Policję, ale niestety Sejm jest zapracowany.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ważniak 1 2 miesiące temuocena: 79% 

   Należy w końcu zlikwidować te nikomu niepotrzebną instytucję zwaną strażą miejską...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4859 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021