REKLAMAA1-KLIWER-08-05----07-07-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 grudnia 2018, 13:43 komentarzy 13

  (SK)

  Tradycji stało się zadość. Koalicja rządząca Ursynowem obsadziła niemal wszystkie stanowiska przewodniczących i wiceprzewodniczących w komisjach radnych. Opozycji zostawiono tylko komisję rewizyjną. Taka kulawa demokracja funkcjonuje w radzie dzielnicy od lat. Radni nie są w stanie wznieść się ponad polityczne podziały.

  We wtorek na trzeciej sesji rady dzielnicy w nowej kadencji wybierano składy komisji radnych. Zbierają się one pomiędzy sesjami, by szczegółowo analizować projekty zarządu dzielnicy, dopytywać, sugerować poprawki i inne rozwiązania. Są też forum wymiany poglądów, a częstymi goścmi posiedzeń są mieszkańcy zainteresowani konkretnym tematem.

  W tej kadencji będzie 8 specjalistycznych komisji: Rewizyjna; Architektury i Ochrony Środowiska; Budżetu i Finansów; Edukacji i Sportu; Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji; Mobilności, Transportu i Inwestycji; Zdrowia Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa oraz Zielonego Ursynowa.

  Jedynie w komisji rewizyjnej przewodniczącym i wiceprzewodniczącym są przedstawiciele opozycji - Marcin Szadowiak z PiS (był nim także w poprzedniej kadencji) i Kamil Orzeł z Projektu Ursynów.

  Rządząca Ursynowem koalicja PO, Nowoczesnej i Otwartego Ursynowa (16 na 25 mandatów) obsadziła swoimi radnymi prezydia 7 z 8 komisji. Nowoczesnej przypadła komisja kultury (jej szefową została Olga Górna), a Otwartemu Ursynowowi komisja Zielonego Ursynowa, jej szefem został ponownie Paweł Lenarczyk.

  Pozostałym komisjom przewodniczą wyłącznie radni PO: architekturze - Krystian Malesa, budżetowej - Ryszard Zięciak, edukacji - Sylwia Krajewska, inwestycyjnej - Tomasz Sieradz, zdrowia - Karolina Mioduszewska.

  Projekt Ursynów: Postępująca arogancja władzy

  Znany z Sejmu zwyczaj zawłaszczania prezydiów komisji ma się na Ursynowie bardzo dobrze już od lat. Ale w takim natężeniu wystąpił po raz pierwszy, na co zwraca uwagę lokalny komitet Projektu Ursynów.

  - W ubiegłej kadencji aż trzy komisje miały opozycyjnych przewodniczących. Dziś został jedynie dobry zwyczaj, że komisją rewizyjną kieruje opozycja. To postępująca arogancja władzy. A przecież to nie jest tak, że opozycja chce czegoś kompletnie innego niż rządzący. Tym bardziej nie rozumiem tworzenia tak ostrego podziału koalicja-opozycja - mówi radny IMU Antoni Pomianowski, wybrany z listy Projektu Ursynów.

  Na wczorajszej sesji opozycja ostatecznie nie zgłaszała swoich kandydatów na przewodniczących i wiceprzewodniczących 7 komisji. Jak twierdzi - z powodu odgórnego wykluczenia ich z wyboru, jeszcze przed posiedzeniem.

  - Szkoda, bo proponowane przez nas kandydatury były dobre merytorycznie. Być może była to zemsta ze strony koalicji za mocną serię pytań przy wyborze członków zarządu? - mówi Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów. PU zafundowało wówczas kandydatom na wiceburmistrzów przepytywankę trwającą do pierwszej w nocy.

  - Wydaje się, że mając tak silną pozycję koalicja nie powinna się obawiać większej liczby przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji wskazanych przez opozycję. Wydaje mi się śmiesznym rozwiązanie polegające na łączeniu przez niektórych radnych funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego w dwóch różnych komisjach, podczas gdy jedno z tych stanowisk mógłby piastować radny opozycyjny - dodaje Katarzyna Polak z PiS.

  I rzeczywiście nazwiska radnych powtarzają się w prezydiach poszczególnych komisjach. Np. radna Krajewska z PO szefuje zwykle zapracowanej komisji edukacji, a wiceszefuje równie ważnej komisji inwestycyjnej. Podwójne funkcje mają też: Krystian Malesa, Karolina Mioduszewska i Robert Wojciechowski z PO.

  Zdziwiony pretensjami opozycji jest przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Matejka z PO. Jego zdaniem, opozycja dostała "całkiem sporo". 

  - Oddaliśmy im miejsce Platformy w prezydium rady (z kandydowania na wiceprzewodniczącego zrezygnował Tomasz Sieradz - dop. redakcja) oraz przewodnictwo w komisji rewizyjnej. Do tego zgłosili chęć wiceprzewodzenia komisji rewizyjnej i też się na to zgodziliśmy, i to mimo tego, że Projekt Ursynów od początku jako jedyny klub zajmuje się tylko polityką i głosował przeciwko wyborowi przewodniczącego rady, a później prezydium. Jako jedyni wyłamali się z powszechnego konsensusu - mówi Matejka.

  Szef rady dodaje, że koalicja przy wyborze komisji postawiła na doświadczenie i znajomość samorządu, stąd "crossowanie" funkcji przez radnych PO.

  Jak było w poprzednich kadencjach?

  Nie da się jednak ukryć, że w poprzednich kadencjach opozycja miała więcej do powiedzenia w komisjach radnych. 

  W kadencji 2006-2010 (rządy PO z SLD) w 9 komisjach radni opozycyjni mieli aż 7 przewodniczących lub wiceprzewodniczących (było też więcej niż dziś stanowisk zastępców). W kadencji 2010-2014, w której rządził Nasz Ursynów z PiS, prezydia komisji były całkowicie zdominowane przez rządzących, ale tylko z tego powodu, że opozycyjna Platforma Obywatelska zbojkotowała wybory, uznając, że koalicja oferuje za mało.

  Z kolei w poprzedniej kadencji - gdy do władzy wróciła PO, a koalicjantem został dzisiejszy klub opozycyjny Projekt Ursynów - na 9 komisji było aż 6 szefów lub wiceszefów z opozycji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~widz 13 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Takie biedaczki a pracy w komisji mieszkaniowej odmówili WSZYSCY radni z PiSu i Projektu Ursynów. W nosie mają mieszkańców!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Baldur 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Komisja mieszkaniowa to ta która rozdaje za darmochę mieszkania ludziom, którym się nie chce na nie zapracować? To szacun dla nich że nie biorą w tym udziału. Mi nikt mieszkania za darmo nie dał.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wkaczykuper 11 5 miesięcy temuocena: 31% 

   A co ci pisowcy chcą? W Sejmie mają marszałka i 2-ch wice i zdecydowaną większość we wszystkich komisjach. To Ursynowem chcieli rządzić/

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnuch 10 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Przecież to nie pisy tylko aktywiści jojczą.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ksaren 9 5 miesięcy temuocena: 81% 

   Oto moje postulaty dla rady dzielnicy: 1) Opłata 1 zł za przejście na drugą stronę al. KEN. (Można ustawić bramki na pasach jak w metrze). 2) Opłata klimatyczna 20 zł miesięcznie od zameldowanych mieszkańców ze względu na bliskość Powsina i Natolina. 3) Strefy płatnego parkowania (także w soboty i niedziele). 4) Opłata wyrównawcza 100 zł rocznie dla osób nieposiadających samochodów za uchylanie się od partycypacji w utrzymaniu miejsc parkingowych. 5) Opłata za wjazd samochodem (10 zł) i wejście piesze (2 zł) na teren dzielnicy. Rowerzyści i homoseksoliści 1 zł. 6) Opłata za manie dzieci (100 zł rocznie) i za niemanie (50 zł). 7) Kontrole bielizny zimowej - mandat za brak ciepłych majtek 100 zł i nawiązka 200 zł na przychodnie zdrowia (prywatne). 8) Obowiązkowe odśnieżanie chodników przez młodzież szkolną 1 godzina dziennie w czasie opadów.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Urbitex 8 5 miesięcy temu

   uważająca się za nowoczesną i progresywną RD Ursynów, mogłaby również zapoczątkować debatę ogólnowarszawską, a może nawet szerzej, o opodatkowywaniu od słońca i wiatru.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nicki 7 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Projekt Ursynów nie chciał być w koalicji, to niech teraz nie narzeka i będzie merytoryczną opozycją.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Katharsis 6 5 miesięcy temuocena: 95% 

   Nierządem, powiedziano już dawno, Polska stoi. Najdroższe stadiony i najdroższe autostrady na których Polacy stracili dziesiątki miliardów złotych. Ale jak szukać oszczędności to wydrzeć ostatnie pieniądze choćby za kawałek gruntu pod stopami. Wstyd. Hańba. A co do egzotycznej koalicji to niektórzy nawet z diabłem by pakt zawarli byleby dostać stołek.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zawiedziony wyborca 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Co prawda to prawda!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mających 367 4 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Kempa wie, że kultura się nie opyla. Ciołko dawał pełno hajsu na szopki i nic mu to nie dało. A nawet zaszkodziło. Dziwi tylko czemu Sietełłe naczelnik od kultury się uchował. Przecież on stoji za każdą decyzją Ciołki.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 3 5 miesięcy temuocena: 74% 

   Postępująca arogancja władzy to jest obecnie na szczeblu centralnym: w sejmie, senacie i rządzie. Że o wojewodzie nie wspomnę.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 2 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Komisja kultury dla debiutantki Olgi Górnej to bardzo dobra decyzja.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misza 1 5 miesięcy temuocena: 43% 

   A co ta kobieta ma wspólnego z kulturą? Może jakieś doświadczenie? Hobby? Wcześniej coś robiła na rzecz kultury? Na szczęście taki przewodniczący nie ma wiele do powiedzenia...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2577 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019