REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Jeszcze w zeszłym roku za cenę jednego bitcoina trzeba było zapłacić 68 tysięcy dolarów, a w czerwcu 2022 roku ta cyfrowa waluta spadła do ok. 20 tysięcy. To samo dzieje się z ethereum, które jesienią kosztowało 4900 dolarów, a dziś ok. tysiąca. Czy to koniec dobrej passy? Jak wyglądają prognozy na najbliższe miesiące?

  Ethereum – kilka podstawowych informacji

  Ethereum jest platformą opartą na blockchainie, stworzoną pierwotnie jako alternatywa dla bitcoina. Nie tylko korzysta się z niej jako środka płatniczego. Możliwe jest także tworzenie aplikacji i udostępniania jej w sieci. Ponadto ethereum służy do zawierania inteligentnych kontraktów (tzw. smart contracts) oraz tworzenia aplikacji za pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Składa się z tworzonych przez użytkowników bloków zwanych EVM oraz umożliwia crowdfunding i tworzenie niezależnych organizacji. 

  Kryptowalutą sieci ethereum jest ether (oznaczany jako ETH). Ether porównywany jest do bitcoina i często określany jako jego alternatywa. Podobieństwo polega na tym, że obie kryptowaluty korzystają z technologii łańcucha bloków, zwanej blockchainem. Jednak ethereum oferuje wiele innych możliwości, ponieważ stanowi przede wszystkim rozbudowaną platformę deweloperską, służącą do budowania zdecentralizowanych aplikacji. Przeciętny inwestor jednak skupia się na kryptowalucie, oczekując, że jej cena będzie stale rosnąć. 

  Kurs ethereum – dane historyczne

  Zanim zaczniesz inwestować w ether, warto przyjrzeć się historycznym zachowaniom kryptowaluty, a także jej stosunku do innych cyfrowych pieniędzy. Na tej podstawie możesz lepiej ocenić ryzyko i potencjał inwestycji. 

  W roku 2016 ETH można było kupić za mniej niż dolara, a po 5 latach płacono za niego prawie 4000 dolarów amerykańskich. To spektakularny wzrost, ale trzeba pamiętać, że rynek kryptowalut notuje często duże spadki. W styczniu, kiedy to ETH kosztował 1400 USD, po niespełna roku waluta spadła o ponad 90 procent. Mamy czerwiec 2022 roku i obecnie ether stanowi równowartość 1000 dolarów. Kurs ethereum, także w złotówkach, można każdego dnia sprawdzać na giełdzie kryptowalut. 

  Ethereum – prognozy analityków

  Obecnie cyfrowe pieniądze mocno tracą na wartości. Jeden z ekspertów rynku kryptowalut, Peter Brandt, uważa, że po tym, jak cena etheru spadła 13 czerwca o 20 procent, możliwe jest, że zmniejszy się jeszcze o 50, aż do poziomu 660 dolarów. Dzieje się tak, ponieważ rynkowi kryptowalut nie sprzyja wysoka inflacja, widmo recesji za rogiem i ogólne globalne niepokoje. Mimo to wielu analityków uważa, że to dobry czas na inwestycje. Inflacja w końcu zacznie spadać, powodując lepsze nastroje i chęci do bardziej ryzykownych zakupów. Ponadto, banki i fundusze inwestycyjne coraz chętniej kupują cyfrowe pieniądze, postrzegając je jako bezpieczną i długofalową inwestycję. Ethereum jest bez wątpienia projektem perspektywicznym, choć nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał jego kurs w najbliższych kilku miesiącach.

  Artykuł załadowany: 0.4622 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022