REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 sierpnia 2022, 20:26

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jeśli lubisz wodę i aktywny wypoczynek, żeglarstwo jest sportem, który przyniesie Ci sporo frajdy. Możliwość spędzania czasu na wodzie, podróżowania między portami, odkrywania nowych, zacisznych plaż kusi dzieci, młodzież i osoby dojrzałe. Niezależnie od swojego wieku, możesz szybko i bez zbędnego stresu zdobyć patent żeglarza. Wystarczy, że podszlifujesz swoje umiejętności na kursie żeglarskim i podejdziesz do egzaminu.

  Dlaczego potrzebujesz patentu żeglarskiego?

  Pływanie po jeziorze bez znajomości zasad bezpieczeństwa i posługiwania się żaglówką jest po prostu niebezpieczne. I ten argument powinien być wystarczająco przekonujący, by zadać sobie trud i przygotować się do egzaminu na patent żeglarski. Warto też pamiętać, że bez patentu można żeglować wyłącznie na bardzo małych jednostkach, na takich, których kadłub nie przekracza 7,5 metra. Jednak wiele wypożyczalni nawet takiego sprzętu odmawia klientom. Nic dziwnego — żaden przedsiębiorca, który zainwestował swoje pieniądze w zakup żaglówki, nie chce ryzykować, że ta pójdzie na dno z winy niedoświadczonego lub nierozsądnego żeglarza.

  Jakie są patenty żeglarskie?

  Jeszcze nie masz doświadczenia i nie uczestniczyłeś w żadnym kursie żeglarskim? Sprawdź, jakie stopnie żeglarskie uwzględnia polskie prawo i jakie uprawnienia dają poszczególne żeglarskie patenty.

  Żeglarz jachtowy

  Musisz ukończyć 14 lat i zdać egzamin z wiedzy i umiejętności żeglarskich, żeby otrzymać patent żeglarza jachtowego. Nie trzeba przystępować do kursu, ale warto, ponieważ pod okiem doświadczonych instruktorów łatwiej nauczyć się panowania nad jachtem, a wiedza będzie usystematyzowana. Egzamin na patent jest dosyć obszerny, bo składa się z testu zawierającego aż 75 pytań oraz części praktycznej. W trakcie egzaminu komisja sprawdza umiejętność wykonywania konkretnych manewrów, a jeśli wykona się którychś źle, można go powtórzyć tylko raz.

  Żeglarz z Patentem Żeglarza Jachtowego może prowadzić jachty żaglowe wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny po wodach śródlądowych o długości kadłuba do 12 m, po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, ale tylko w porze dziennej. Z patentem możesz odpoczywać na jeziorach mazurskich czy wybrać się w rejs po Zatoce Gdańskiej, a to już bardzo miła perspektywa. 

  Jachtowy sternik morski

  Żeby zdobyć to uprawnienie, trzeba mieć minimum 18 lat i odbyć przynajmniej 2 rejsy po wodach morskich w łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi. Tutaj również nie jest wymagany żaden dokument poświadczający ukończenie kursu, ale taki, który świadczy o odbyciu stażu na pokładzie. I tak samo, jak w przypadku poprzedniego patentu — kurs jest pomocny, dobrze przygotowuje do egzaminu składającego się z dwóch części: pisemnej z testem jednokrotnego wyboru oraz z zadaniem nawigacyjnym i praktycznej, podobnej do tej z egzaminu na patent żeglarza.

  Jeśli zdobędziesz Patent Jachtowego Sternika Morskiego, możesz prowadzić jachty żaglowe, także wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny po wodach śródlądowych. Długość kadłuba może wynosić do 18 m, jeśli żeglujesz po wodach morskich. Oznacza to, że z Polski dopłyniesz do Szwecji, na Bornholm czy pożeglujesz po Adriatyku.

  Kapitan jachtowy

  Jeśli masz ambicję lub potrzebę, by pływać po wszystkich morzach i oceanach na jachtach o dowolnej długości, musisz zdobyć Patent Kapitana Jachtowego. W tym przypadku nie trzeba zdawać egzaminów, ale trzeba mieć patent jachtowego sternika morskiego, a następnie wziąć aktywny udział w przynajmniej sześciu rejsach po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi. W czasie tych rejsów przez minimum 400 godzin należy samodzielnie prowadzić jacht o długości kadłuba powyżej 7,5 m, a także odbyć co najmniej jeden rejs na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m trwający powyżej 100 godzin żeglugi. Koniecznie trzeba też odbyć jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów. Jest to więc opcja dla aktywnych i doświadczonych żeglarzy, którzy wolne chwile spędzają na wodzie.

  Kto organizuje kursy i szkolenia żeglarskie na Mazurach?

  Na pewno wielokrotnie uczestniczyłeś w różnych kursach: językowych czy na prawo jazdy. Czas na nową przygodę, czyli kurs żeglarski z programem przygotowującym do egzaminu na patent żeglarski. Nie musisz nawet daleko jechać, bo szkolenia żeglarskie odbywają się na Mazurach.

  Zobacz kursy żeglarskie organizowane na Mazurach przez Sztorm Grupa!

  Kursy żeglarskie na Mazurach, organizowane przez doświadczonych instruktorów Sztorm Grupa, przeznaczone są dla osób początkujących i doświadczonych, zarówno dorosłych, jak i nastolatków, którzy ukończyli 14 lat i chcą podejść do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Przyszły żeglarz może sam wybrać, w jakim trybie się uczy, wybierając kurs dopasowany do jego trybu życia czy planów wakacyjnych. Sztorm Grupa oferuje tygodniowe kursy na patent NON STOP, który trwa całe 8 dni, ale również doszkalające zajęcia, które trwają 4 dni. Można też zadzwonić lub napisać do firmy i umówić się na zupełnie indywidualne rejsy. Kurs może więc trwać kilka dni, za to jest intensywny albo może być wydłużony w czasie i obejmować wyłącznie weekendy. Po każdym kursie można na miejscu przystąpić do egzaminu.

  Zajęcia odbywają się na sprzęcie należącym do firmy szkoleniowej. Są to przede wszystkim jachty Solina27, Phila880, Hornet29, Janmor28, przystosowane do tego, by cała załoga - 5-6 osób, mogła wygodnie spędzać na nich także noce. Kursy Sztorm Grupy przygotowują nie tylko do egzaminu na poszczególne patenty, ale także uczą rozsądnego, bezpiecznego poruszania się na wodzie, obsługi jachtów, współpracy w zespole, są także fantastyczną zabawą, okazją do poznania Mazur i nawiązania kontaktów z innymi miłośnikami żeglarstwa.

  Artykuł załadowany: 0.4111 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022