REKLAMAA1 ALDI 19.11.2020 - 26.11.2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 stycznia 2020, 17:18 komentarzy 14

  (SK/UM)

  Aż 145 projektów zgłosili do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok mieszkańcy Ursynowa. Dominują - jak zwykle - nasadzenia zieleni i doświetlanie przejść dla pieszych oraz koncerty. Ale są też wyjątkowo oryginalne pomysły - np. labirynt z żywopłotu zgłoszony przez 10-latka.

  Do wtorku, do północy projektodawcy mogli zgłaszać swoje pomysły np. na poprawę bezpieczeństwa, koncerty, spotkania czy nową zieleń. Na Ursynowie zgłoszono 145 projektów, choć ta liczba może się jeszcze zmienić. Projektów jest więcej niż w poprzedniej edycji, ale trudno mówić o rozwoju Budżetu Obywatelskiego. Przy projektach powtarzają się znane już nazwiska projektantów (wśród nich wielu radnych). Niewielu jest debiutantów chętnych do udziału w tej akcji społecznej.

  Labirynt, górki lodowe, ogród zimowy w ruinach, skateparki

  Jednym z nich jest 10-letni Krzysztof z Ursynowa, któremu marzy się na Ursynowie labirynt z żywopłotu.

  - Taki sam widziałem na wakacjach i świetnie się bawiłem z moim bratem. Labirynt ma mieć kształt kwadratu i mieścić się na wymiarach około 15x15 metrów. Chciałbym, aby początkowo żywopłot miał wysokość około metra, a podłoże było z białego żwiru. Po latach żywopłot będzie wyższy, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze lepsza - opisuje młody projektant.

  Gdzie miałby stanąć taki labirynt? Np. w Parku Przy Bażantarni albo przy STP Kabaty. Koszt - ok. 50 tys. złotych.

  Innym ciekawym i oryginalnym pomysłem są górki lodowe z lodem syntetycznym, które mogą działać także latem. Dorota Makarewicz chce, by powstały przy Szkole Podstawowej nr 340 i przy DOK Ursynów na Kajakowej. Są też dwa projekty na klasyczne zimowe lodowiska.

  Nie zabrakło pomysłów na skateparki. Jeden proponowany jest na placu manewrowym przy Gandhi (wraz z pumptrackiem), drugi na łące "Olkówka" między Surowieckiego a Bartóka.

  Całkiem interesującą koncepcję zagospodarowania ruin dawnych stajni przy ul. Stryjeńskich zaproponował Dariusz Adamski. - Chodzi o wzniesienie lekkiej konstrukcji z aluminium i poliwęglanu w postaci tradycyjnej szklarni, która jednocześnie odtworzy oryginalną formę zlokalizowanej w tym miejscu stajni o dwuspadowym dachu - tłumaczy autor i dołącza efektowną wizualizację.

  poniżej: projekt "Ogród Zimowy w ruinach stajni Moczydło", autor D. Adamski

  Big Brother na Ursynowie?

  W tym roku na sercu mieszkańcom leży bezpieczństwo. Aż trzy zgłoszone projekty dotyczą instalacji kamer w popularnych miejscach, m.in. w Parku Przy Bażantarni, na Imielinie czy przed szkołami i przedszkolami.

  16 kamer w okolicach placów zabaw dla dzieci, mostku, skateparku, boiska Orlik oraz ptaszarni Przy Bażantarni chce postawić pani Edyta.

  - Na przestrzeni lat było kilka nieprzyjemnych incydentów, aktów wandalizmu. Niestety niektóre akty agresji dotyczyły również dzieci i młodzieży korzystającej z boiska Orlik. System monitoringu zapewni zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników parku, powstrzyma osoby o złych zamiarach, pozwoli wyciągnąć konsekwencje jeśli akty wandalizmu będą się powtarzać - przekonuje autorka projektu.

  Bezpieczeństwo, ale na przejściach dla pieszych, chcą poprawiać również znani społecznicy Piotr Gąsowski oraz Katarzyna Kwiecińska-Otachel. Pierwszy z nich zgłosił kontynuację doświetleń (tym razem w 14 lokalizacjach - na Kabatach i na Wolicy), a druga - instalację świateł ostrzegawczych na 6 skrzyżowaniach na Ursynowie, gdzie pieszy i rowerzyści mają zielone światło w tym samym czasie co skręcający kierowcy. Radny Tomasz Sieradz proponuje natomiast aktywne przejścia:  na ul. Nugat na wysokości szkoły podstawowej nr 343, ul. Ciszewskiego w rejonie ul. Gutta i ul. Przy Bażantarni w rejonie ul. Żabińskiego.

  Szlaban przed szkołą?

  Wśród zgłoszonych projektów nie brakuje rzeczy drobnych, które poprawiają mieszkańcom komfort codziennego życia. Takim projektem jest wytyczenie kilkudziesięciometrowego chodnika zamiast przedeptu przy rogu Belgradzkiej i Rosoła lub postawienie szlabanu przed wjazdem na parking szkoły na Lokajskiego. Jest też - nie taki już drobny - chodnik na Poloneza za 600 tys., którego nie potrafi od lat wybudować dzielnica.

  Mieszkaniec rejonu Kłobuckiej proponuje rozwiązanie problemu z komunikacją miejską. - Wybudowanie zawrotki dla autobusów na końcu ul.Kłobuckiej przy ul. Wyczółki umożliwi wydłużenie jednej z lini kończonych na pętli Bokserska i odciąży linię 165 - przekonuje Paweł Nowocień.

  poniżej: koncepcja przedeptu przy Belgradzkiej/Rosoła, autor Marcin Janeczko, koszt 12 tys. złotych

  Jak co roku nie brakuje projektów rowerowych. Radna Karolina Mioduszewska zgłosiła remont 200 metrów ścieżki rowerowej pod wiaduktem Doliny Służewieckiej.

  Mieszkaniec Kabat Marcin Szuba proponuje ciąg dalszy budowy ścieżki rowerowej obok ul. Stryjeńskich - tym razem od Przy Bażantarni do Belgradzkiej, po wschodniej stronie, wraz z oświetleniem. Ścieżka, która wygrała w głosowaniu w 2018 roku (od Wąwozowej do Przy Bażantarni) jeszcze nie została wybudowana. Miejscy drogowcy mają opóźnienie, ruszą z robotami dopiero w tym roku. Przypomnijmy, projekt zwężenia ulicy Stryjeńskich i wytyczenia pasów rowerowych, który zwyciężył w 2015 roku został wstrzymany po protestach okolicznych mieszkańców.

  Inna mieszkanka chce postawienia 10 wiat rowerowych przy stacjach metra oraz podpórek rowerowych w 27 lokalizacjach.

  Nie tylko infrastruktura...

  Sporo w Budżecie Obywatelskim na 2021 rok jest projektów społecznych i kulturalnych. Nie zabrakło koncertów muzyki klasycznej w plenerze, koncertów muzyków mieszkających na Ursynowie czy warsztatów edukacyjnych i psychologicznych. Całkiem interesujące są bony kulturalne dla uczniów zgłoszone przez Piotra Nadolnego.

  - Chcemy żeby szkoła umożliwiła nam darmowe korzystanie z oferty kulturalnej. Proponujemy po jednym wyjściu w semestrze do teatru, kina lub muzeum, dla każdej klasy w szkole. Pozwoli to młodzieży i dzieciom na zapoznanie się z kulturą na różnych płaszczyznach. Dla każdego ucznia szkoły przypadnie 20 zł do wykorzystania na wyjście do dowolnego miejsca związanego z kulturą - tak autor opisuje swój pomysł. Koszt - pół miliona.

  Jak Budżet Obywatelski na Ursynowie to również... garażówki! W tym roku są aż dwie propozycje reaktywacji popularnego handlu pod ratuszem. Oryginalny projekt pomysłodawcy radnego Krystiana Malesy (18 garażówek, także latem, za 77 tys.) oraz komitetu lokalnego Wygra Warszawa, który proponuje "Garażówki Plus" z pomysłem na wymianę używanych rzeczy i toreb wielokrotnego użytku w salach urzędu dzielnicy. Z kolei Krzysztof Schnitzer zgłosił kontynuację "Niedzielnych Targów Zdrowej Żywności" pod ratuszem.

  Wyhamowały trochę pomysły na murale - w tej edycji są tylko dwa projekty: "Panorama Warszawy" na murze STP Kabaty oraz "Ursynów w Pigułce". Ten ostatni miałby namalować znany architekt i akwarelista Tytus Brzozowski.

  Ze wszystkimi projektami można zapoznać się na stronie Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. Urzędnicy będą do 6 maja weryfikować pomysły mieszkańców, od 15 do 30 czerwca potrwa głosowanie na projekty dopuszczone. Na Ursynowie do podziału w projektach dzielnica przeznaczyła prawie 5 mln złotych. Dzielnica nie zrealizowała jeszcze 14 projektów z ubiegłego roku i aż 10 z 2018 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nicka 14 10 miesięcy temuocena: 83% 

   Projekt ze stajnią ciekawy. Dodałabym tam więcej drewna zamiast szkła i zrobiła obiekt, który byłby namiastką starej drewnianej chałupy, gdzie można posiedzieć na drewnianej podłodze przy kominku/piecu z kubkiem herbaty. Byłaby tam prowadzona działalność kultywująca polską tradycję, gdzie można wziąć udział w staropolskich obyczajach, posłuchać np. słowiańskich śpiewów, przyrządzić polskie potrawy, zobaczyć dawne tańce, coś wyrzezbić itp. Brakuje na Ursynowie takiego klimatycznego miejsca podobnego do domków fińskich z okolic Łazienek. Miejsca gdzie obdywałyby się wydarzenia kulturalne o charakterze etnicznym, staropolskim, słowiańskim.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nicka 13 10 miesięcy temuocena: 89% 

   I oczywiście zamiast białego światła z jarzeniówek - głownie lampiony, świeczniki, świece itp.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 12 10 miesięcy temuocena: 88% 

   Stajnia jako miejsce kultury bardzo spoko, szklano metalowy projekt mógłby wyjść poza obręb ruin jeśli nie przeszkadza w tym obszar działki lub inne uwarunkowania.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nicka 11 10 miesięcy temuocena: 43% 

   Oczami wyobrazni widzę jak organizuje się tam coś związanego np. ze słowiańskimi obrządkami, takimi jak dziady, noc świętojańska, czy przy okazji katolickich świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych, np. lepienie pierogów, wielkanocne malowanie jajek, robienie stroików, akcja tradycyjnego kiszenia kapusty w beczkach, odtwarzanie obrządków związanych z dawnymi weselami, pogrzebami, koncerty muzyki słowiańskiej, góralskiej, folkowej, dożynki, dni dyni itp. Jednym słowem - tradycja.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nicka 10 10 miesięcy temuocena: 81% 

   Szkoda wolnego terenu na robienie labiryntu. I tak już prawie każdy wolny skrawek ziemi zabudowali. A poza tym, pewnie żule mieliby fajny schowek.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 9 10 miesięcy temuocena: 16% 

   Tak tak......najlepiej nic nie robić ,bo wymówką będą żule. Zabudowa nie,labirynt nie...........to co szanowna pani sobie życzy......tylko szanowna pamięta ,żeby nie zadowalać żuli w swoich propozycjach.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 8 10 miesięcy temuocena: 100% 

   @pol - wystarczy przestrzeń zielona, park to właśnie zielona przestrzeń gdzie można odpocząć a nie zbiór pomników czyjejś głupoty i wybujałego ego. Niech park wygląda jak park!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nicka 7 10 miesięcy temuocena: 92% 

   ~pol - w tej chwili, przede wszystkim, życzę sobie abyś tak nie sączył jadu ze swej buzieńki. Dużo w Tobie agresji. Czyżby frustracja? Jak wymusisz grymas uśmiechu na swej wykrzywionej twarzy, to na pewno poczujesz się weselszy a i ludziom skazanym na Twoje towarzystwo będzie lepiej. Potwierdzone przez specjalistów! Podpisuję się pod tym, co napisał Nick. Nic dodać nic ująć. Ile razy byś wszedł do tego labiryntu? Dwa? Bo ile można, nudzi się. Żule i inni z pełnym pęcherzem chodziliby tam częściej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nicka 6 10 miesięcy temuocena: 89% 

   No i szanowny ~pol, jakbyś był bardziej bystry, to zauważyłbyś czego sobie życzę :)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Param pam pam 5 10 miesięcy temuocena: 41% 

   Hmmm, najciekawszy projekt w BO od poczatku jego istnienia zgłasza... 10 latek.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 4 10 miesięcy temuocena: 94% 

   Przestańcie robić z parku Przy Bażantarni Disneyland...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 3 10 miesięcy temuocena: 13% 

   A kto ci tam robi Disneyland????? Zresztą już lepsze to,niż brzydkie niezagospodarowane dzikie krzaczory,które były jego częścią.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 2 10 miesięcy temuocena: 94% 

   Im bardziej popularny jest, tym więcej ludzi chce tam coś zmienić i tym szybciej przestanie już być tak atrakcyjny.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Park to park a nie zbiór atrakcji. Disneyland już jest. Olbrzymia "ławeczka" z daszkiem, pasująca tam jak siodło do świni a deszcz i tak pada na plecy jak się tam usiądzie. Betonowe słupy trzymające płótno chroniące przed upałem wzięto chyba z jakiejś niedokończonej estakady. To się dało zrobić lepiej albo wcale. "Dzikie krzaczory" w części parkowej nie występują a część leśna nie będzie oddana w ręce fantastów z BO, na szczęście. Park to przestrzeń zielona i miejsce do wypoczynku a nie kolekcja miniarhitektury na cześć własnego ego. Pozwólcie parkowi żeby wyglądał jak park!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3451 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.11.2020 - 30 11 2020