REKLAMAA1_FortSłużew-05-06----30-06-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  REKLAMA

  Mieszkańcy i radni żądają zniesienia zakazu wprowadzenia psów do Lasu Kabackiego. Grudniowa wymiana tabliczek dopuszczających spacery z psami na takie, które ich zakazują wywołała oburzenie wśród właścicieli zwierząt. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pozostaje nieugięta - zmian w prawie nie będzie.

  Przez lata Las Kabacki był miejscem, do którego mieszkańcy chętnie chodzili na spacery z psami. Niektórzy, zgodnie z informacją zamieszczoną na tabliczkach – wyprowadzali zwierzęta na smyczy, inni luzem. Ostatnio tabliczki zmieniono, informując o całkowitym zakazie wprowadzania psów do lasu.

  - Dostosowaliśmy stan oznakowania do stanu prawnego – tłumaczyła nam w grudniu z-ca dyrektora Lasów Miejskich, Andżelika Gackowska. - Plan ochrony rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego z 2016 roku uzasadnia zakaz wprowadzania psów.

  Zmiana tablic wywołała burzliwą dyskusję. Przeciwnicy wprowadzania psów, cieszyli się, że wreszcie będzie egzekwowane prawo. Zwolennicy leśnych wypraw z pupilami, zaczęli szukać pomocy w dzielnicy i liczą na wstawiennictwo władz.

  Sprawą zainteresowali się także radni - Goretta Szymańska oraz Ryszard Zięciak.

  - Wiele osób, w tym ja, chodziło z psami do lasu na smyczy. Sprzątam po psach, nie widzę problemu, żeby ten zwyczaj dalej utrzymać – mówił Zięciak podczas ostatniej sesji Rady Dzielnicy Ursynów. – A skoro Las Kabacki to ścisły rezerwat to nie powinno się też jeździć na rowerach w dowolnych miejscach, palić ognisk, więc albo jedno albo drugie – tłumaczył.

  Goretta Szymańska argumentuje, że Las Kabacki to szczególne miejsce dla wszystkich mieszkańców Ursynowa, a dla tych, którzy mieszkają na jego obrzeżach, to jedyny zielony teren, gdzie mogli spacerować ze swoimi pupilami.

  Oboje radni liczą na szczególne potraktowanie Lasu Kabackiego, który od 2004 roku jest rezerwatem, ale w rzeczywistości jest miejscem spacerów i rekreacji.

  RDOŚ: Psy nie mogą wchodzić do rezerwatu

  Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie pozostawia złudzeń i nie zmienia stanowiska. Tłumaczy, że zakaz wprowadzania psów nie obowiązuje tylko w jednym spośród 189 mazowieckich rezerwatów przyrody – jest to rezerwat Jeziorko Czerniakowskie, ponieważ tam ochronie podlega głównie akwen wodny.

  W Lesie Kabackim, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rezerwat chroni bogaty ekosystem leśny, "z całym systemem skomplikowanych powiązań ekologicznych". Jednym z elementów tego systemu są dzikie zwierzęta - bezkręgowce, płazy, gady, ptaki i ssaki, dla których Las Kabacki jest domem.

  Plan ochrony dla Kabat jako rezerwatu przyrody został ustanowiony w 2016 r.

  - W czasie prac nad planem jako jedno ze zdiagnozowanych zagrożeń, wskazano obecność psów, które nie tylko płoszą i niepokoją zwierzęta, ale również powodują straty w lęgach ptaków budujących gniazda na ziemi lub nisko na drzewach i krzewach (wyjadają jaja i pisklęta), a także zanieczyszczają rezerwat odchodami – tłumaczy Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

  RDOŚ dodaje, że w planie ochrony nie wskazano też miejsc wyznaczonych do wyprowadzania psów, więc te zwierzęta nie mogą tam wchodzić. Jednocześnie dyrekcja nie daje nadziei na zmiany. 

  - Obowiązujące przepisy prawne nie dają regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska możliwości określenia sposobu wprowadzania psów na teren rezerwatu – mówi Agata Antnowicz. - W istniejącej formule prawnej dopuszczenie wprowadzania psów wiązałoby się ze zgodą na ich swobodne poruszanie się po rezerwacie, a to, jak wspomniałam wcześniej, stanowiłoby zagrożenie dla przyrody tego terenu.

  A więc zabiegi radnych o otwarcie lasu dla psów spełzną na niczym. Nie oznacza to, że tych zwierząt nie będzie w rezerwacie. Właściciele psów ignorują znaki zakazu, i nadal spacerują po lesie. Policja i straż miejska kontrolują przestrzeganie przepisów o rezerwatach przyrody na tyle rzadko, że konsekwencje z tego tytułu dotykają niewielki procent odwiedzających.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 118

  • 45
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 34
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  28Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Pablos 28 3 miesiące temu

   Ja wchodzę z psem do ..... właśnie jak to jest ?. Jak idę z psem drogą która jest "w lesie" i po której czasami jadą samochody, jeżdżą rowery to jestem w lesie czy nie. Teoretycznie nie wchodzę do (samego) lasu nie niszczę lasu, ściółki leśnej itd itp. No a jak przeję drogą na polankę lub pole to też jestem w lesie ? (lub czarnej d...e ;-)) ?.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~burek 27 4 miesiące temuocena: 67% 

   Mieszkańcom z psami pozostaje spacer wzdłuż ulicy Puławskiej i wąchanie spalin samochodowych.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 26 4 miesiące temuocena: 100% 

   Nie wiem po co kolejny przepis, którego nikt nie egzekwuje. Jestem w lesie co drugi dzień o różnych porach - psy bez smyczy to plaga. Ludzi o zerowej kulturze też sporo - na polanie z ogniskami uszy więdną. ... sam mam psa:-)...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~franciszek 25 4 miesiące temuocena: 94% 

   Zakaz wyprowadzania psów, ktoś tu pisze o zakazie wjazdu rowerem... ludzie, nie tędy droga. Zakaz wstępu z psami nie wziął się znikąd. Wziął się stąd, że właściciele pozwalają biegać psom luzem. Sorry, ale to jest rezerwat, dom dzikich zwierząt. Tutaj pies nie może biegać luzem. Poza tym, to żadna przyjemność iść z dzieckiem i zastanawiać się, czy biegający piesek jest łagodny i nigdy nikogo nie ugryzł, czy wręcz przeciwnie. A spróbuj zwrócić uwagę - oburzenie i krzyki, że piesek musi się wybiegać. Musi? OK, załóż człowieku buty biegowe i polecam jogging z pieskiem. Na smyczy! Zakaz wjazdu rowerów? Oczywiście absurd, ale też jestem w stanie zrozumieć, czemu niektórzy się wkurzają. Przejeżdżanie rowerzystów z pełną szybkością kilka cm od idących osób to standard. Matki z wózkami - też zdarzają się mało fajne zachowania - np. trzy matki z wózkami idące obok siebie. Biegacze - biegający pod prąd (po lewej stronie) - po co? Chyba wszystkim przydałoby się trochę kultury.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonio 24 4 miesiące temuocena: 29% 

   Zakaz wjazdu rowerów- to jest najbardziej potrzebne

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 23 4 miesiące temuocena: 62% 

   i zakaz wejścia takich ,jak ty.... Jakby ludzie zaczęli być kulturalni i nie łazili całą szerokością drogi ,oraz nie jezdzili rowerem jak szaleńcy ,to dla wszystkich starczy miejsca. Uwielbiam jezdzić rowerem po naszym lesie. I nikt mi tego nie zabroni. Ty sobie chodź ,a ja będę jeździł - tylko zachowajmy kulturę poruszania się w miejscach publicznych. Gdzie jest napisane,że w lesie większe prawa ma pieszy??? To są w końcu jednak drogi gruntowe - tam chodników nie ma,więc pieszy niech zachowa szczególną ostrożność. Dlaczego mam być nietolerowany przez szaleńczą jazdę jakiś szajbusów???

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rzuraff 22 miesiąc temu

   wystarczy chodzić po lewej stronie a jeździć po prawej

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonio 21 4 miesiące temuocena: 28% 

   Zakaz wjazdu rowerów- to jest najbardziej potrzebne

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~w dresie 20 4 miesiące temuocena: 85% 

   Las jest dla dzika i sarny a nie goniących ich kundli

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~precz! 19 4 miesiące temuocena: 80% 

   Las jest ostoją dzikiej zwierzyny, psom wstęp wzbroniony.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pies 18 3 miesiące temu

   i ludziom..

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 17 4 miesiące temuocena: 50% 

   a kotom wolno? ps. te zadania przy dodawaniu komentarza powinny być ciut trudniejsze.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A Falubas MISZCZ 16 4 miesiące temuocena: 15% 

   ÓRSYNÓF SŁOICZNA DZIELNICA.... fsioki najechały sie rzondzą !!!!!!!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 15 4 miesiące temuocena: 83% 

   Łajzo. Trochę kultury. Wracaj do swojej obory ,bo to takie burasy jak ty nazjeżdżali sie na Ursynów chamie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tylko FalubasMISZCZ 14 4 miesiące temuocena: 16% 

   UŚPIĆ WSZYSTKIE PSY NA URSYNOWIE... Nie będzie KUP !! Psy nie zagryzą waszych dzieci, bo wiadomo ŻE PSY GRYZĄ !!! PIĆ PIWSKO WOLNO, rozbijac butelki WOLNO, puszki i śmieci rzucac WOLNO PSY 3czeba UŚPIĆ !! ÓRSYNÓF- PSZYJAZNA DZIELNICA - debilom, słoikom, i inteligentom inaczej...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kot 13 4 miesiące temuocena: 38% 

   To jeszcze myśliwych od Szyszki zatrudnić, żeby zakazu pilnowali

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adaś 12 4 miesiące temuocena: 85% 

   I bardzo dobrze. Trzeba tylko mandatów parę wlepić, żeby właściciele pchlarzy porządku się nauczyli.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sdjdisddic 11 4 miesiące temuocena: 18% 

   Sam masz wszy ćwoku.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • bospapieros 10 4 miesiące temuocena: 18% 

   i jest też zakaz jazdy na rowerach-fikcja.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Facepalm 9 4 miesiące temuocena: 93% 

   Nie ma.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 25 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 8 4 miesiące temuocena: 67% 

   Byłeś kiedyś w tym lesie kłamczuszku??? Zakaz jest tylko na niektórych alejkach i ja na przykład tego przestrzegam. Raz mi się zdarzyło wjechać w taką alejkę,ale to wina zarządcy......z jednej strony alejki był znak zakazu wjazdu rowerów ,a z drugiej (tej od której wjeżdżałem) go nie było.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 7 4 miesiące temuocena: 81% 

   Martwe zakazy. Nikt ich nie egzekwuje, jak nie egzekwowano konieczności wyprowadzania psów na smyczy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michał 6 4 miesiące temuocena: 91% 

   bardzo dobrze, psy muszą być prowadzone na smyczy!!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec_miasta 5 4 miesiące temuocena: 70% 

   won z kundlami z lasu !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fesdgdsgjsd 4 4 miesiące temuocena: 33% 

   to Ty też tam nie powinieneś wchdzić

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 11 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TyloFalubasMISZCZ 3 4 miesiące temuocena: 5% 

   wiesniaku ty mieszkańcem miasta...a skąd pszyjechałes słoiku

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ŁukaszUSA 2 4 miesiące temuocena: 75% 

   Nie dla psa, dla pana to

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jacek 1 4 miesiące temu

   Zienciak? To on żyje???

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.0811 sekundy
  REKLAMA