REKLAMAA1-EARLY-STAGE--24-08---23-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 sierpnia 2020, 09:30 komentarzy 8

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Leśne ostępy na Kabatach kryją w sobie wiele mrocznych wspomnień. Widziały wiele tragedii i ludzkich dramatów. Lipiec roku 1941 był pod tym względem szczególny. Wtedy rozpoczęto tu cykl masowych egzekucji Polaków i Żydów, a Las Kabacki stał się częścią „pierścienia warszawskiego”, czyli mapy zbrodni popełnianych przez SS i niemiecką policję. Dokładnej liczby ofiar nigdy nie udało się ustalić.

  Las Kabacki został nazwany przeklętym po katastrofie samolotu w 1987 roku, ale dużo wcześniej spłynął krwią i stał się świadkiem drastycznych zbrodni.

  Od pierwszych dni okupacji hitlerowcy zastosowali terror wobec ludności – na skutek tych działań warszawskie więzienia i areszty – Pawiak, areszt śledczy przy ul. Daniłowiczowskiej, więzienie mokotowskie oraz piwnice siedziby Sicherheitspolizei w alei Szucha szybko zapełniły się skazańcami. Egzekucje stały się codziennością. Najpierw wykonywane były na tyłach gmachu Sejmu RP, potem miejscem kaźni stały się Palmiry. Kiedy wieść o palmirskiej „polanie śmierci” rozeszła się po kraju, hitlerowcy zaczęli poszukiwać oddalonych od zabudowań miejsc do tajnych egzekucji. Tak trafili do Lasu Kabackiego, a historia zatoczyła koło. Do szacowanych 200 ofiar rozstrzelanych na początku 1939 roku dołączyły kolejne, a koszmar trwający lata dopiero się rozpoczynał.

  W Lesie Kabackim, zaczynając od lipca 1941 r. zginęło kilkaset osób. W większości byli to więźniowie przewożeni z Pawiaka oraz Żydzi, którzy próbowali uciec z getta. Leśne ostępy stanowiły dla okupanta znakomite miejsce kaźni – odległość do zabudowań była na tyle duża, że rozgrywający się dramat odbywał się w ciszy, bez wzbudzania zainteresowania mieszkańców.

  Prace ekshumacyjne przeprowadzone w 1946 roku potwierdziły istnienie pięciu zbiorowych mogił, w których odnaleziono szczątki 110 osób. Szacuje się jednak, że w Lesie Kabackim i jego bliskich okolicach z rąk hitlerowców zginąć mogło nawet ponad 1000 osób.

  Obok sprawdzonych źródeł, istnieje dużo doniesień o masowych mordach, które nigdy nie zostały potwierdzone, ponieważ zaniechano lub nie podjęto poszukiwań masowych mogił. Większość świadków zbrodni nie przeżyła wojny, dlatego ustalenie orientacyjnego miejsca pochówku stało się dużo trudniejsze.

  O jednej z największych kaźni w rejonie Lasu Kabackiego wspomina w swojej książce „Warszawski pierścień śmierci 1939–1944” prof. Władysław Bartoszewski. Według źródeł konspiracyjnych, które przytacza, 7 lipca 1942 r. okupanci rozstrzelali 640 mężczyzn w lesie przy szosie w okolicach wsi Moczydło i Dąbrówka (dzisiejsze tereny Ursynowa). Na kartach tego samego opracowania autor wspomina również o morderstwie kilkudziesięciu mężczyzn (w tym dwóch polskich policjantów, którzy odmówili zastrzelenia rodaków) w październiku 1942 – wzmianka o tej egzekucji pojawia się też w wydawanym podczas okupacji  „Biuletynie Informacyjnym”.

  Las, który znamy dzisiaj, nosi w sobie mroczne tajemnice z przeszłości. Dramatyczne wydarzenia symbolicznie upamiętniają zaledwie dwie tablice autorstwa Karola Tchorka i samotna Mogiła Powstańca z 1944. Całą prawdę na temat mordu sprzed 79 lat znają tylko kabackie drzewa...

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 98

  • 45
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 15
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • Aga Z 8 miesiąc temuocena: 29% 

   Szkoda tylko, że symbole pamięci w lesie kabackim są w tak dramatycznym stanie. Oklejone mchem, brudne, zniszczone i zaniedbane, co widać na zdjęciach. Z pewnością nie świadczy to dobrze o obecnej władzy na Ursynowie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 7 miesiąc temuocena: 63% 

   idź sama to wyczyść a nie biadolisz na "obecną władzę" wszystko pod dziób trzeba podstawić?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AK47 6 miesiąc temuocena: 14% 

   Mr Frosty Wczesniej cała twoja rodzina wiedziała żeś debil. Teraz o tobie wie cały świat pokrako intelektualna. Obowiązkiem Polski jest dbanie o groby żołnierzy którzy za nią polegli !! Twoi śmieciowy umysł nie ogarnia tego ?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 5 miesiąc temuocena: 50% 

   @AK47: BUAHAHAHAHA

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ksun 4 miesiąc temuocena: 0% 

   Może Muzeum Powstania przeprowadzi na terenie Lasu badania przy użyciu odpowiedniego sprzętu (detektory metalu, georadar)? Na pewno byłoby wielu woluntariuszy do pomocy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czyt. 3 miesiąc temuocena: 75% 

   Nie "samotna Mogiła Powstańca z 1944", tylko mogiła "Nieznanego żołnierza AK, poległego za wolną Polskę". W lipcu '44. Piszecie z pamięci, według sztampy i nawet nie zadacie sobie trudu, by na zamieszczonym foto przeczytać aktualną inskrypcję :/ Owszem, pamiętam mogiłę tego "lipcowego powstańca" (taka była dawniej inskrypcja - sic!) , tym niemniej propagowanie tej bzdury nie świadczy raczej o bogactwie intelektu ...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 2 miesiąc temuocena: 0% 

   Zbyt wiele od Suafka wymagasz...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 1 miesiąc temuocena: 67% 

   Powstańcza mogiła, miejsce smierci 5 żołnierzy AK jest także pod skarpą przy ul. Rzodkiewki.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2159 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020