REKLAMAA1-BRICOMAN-od-01-02-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. promocyjne)

  Flota firmowych samochodów potrafi generować spore koszty – także wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma chwilowy przestój i nie zarabia. Sprawdź, jak uniknąć niepotrzebnych wydatków – tak, by nawet w momencie gorszej sytuacji finansowej – nie zaburzyć płynności.

  Jak pokazują statystyki, większość przedsiębiorstw finansuje flotę pojazdów firmowych w formie leasingu. To korzystne rozwiązanie – szczególnie w czasach, gdy przedsiębiorcy częściej mają większą potrzebę korzystania z pojazdu niż jego posiadania. dlatego firmy leasingowe cieszą się wzrastającą popularnością. Problem w tym, że najczęściej ich standardowa oferta w żaden sposób nie dopasowuje się elastycznie do cash flow przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to duże koszty związane z opłacaniem rat leasingowych – nawet wtedy, gdy firma ma przestój i nie generuje żadnego przychodu.

  Rata leasingowa, która maleje?

  Standardowa oferta leasingu to stałe raty leasingowe, których zmieniają się proporcje między częścią odsetkową a częścią kapitałową. Oznacza to, że leasingobiorca miesiąc w miesiąc ponosi identyczne koszty. Nie ma przy tym znaczenia, jak często i jak dużo jeździ leasingowanym pojazdem.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing, w którym raty miesięczne elastycznie dopasowują się do intensywności korzystania z auta. W efekcie wysokość raty odzwierciedla stan licznika w danym miesiącu. To tzw. leasing liczony kilometrami działający w oparciu o zasadę "pay as you drive".  Wydaje się to być dość rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala mocno ograniczyć koszty leasingowe wówczas, gdy samochód nie jest użytkowany.

  Tego rodzaju leasing jest pierwszym takim rozwiązaniem, w którym raty leasingowe mogą maleć. Wystarczy, że w danym miesiącu samochód jest użytkowany niewiele – wówczas miesięczna płatność odpowiada stałej stawce uwzględniającej m.in. marżę firmy leasingowej. Natomiast część zmienna zależna jest od liczby przejechanych kilometrów (źródło: http://happymiles.pl).

  Ile można zaoszczędzić?

  Trudno jednoznacznie wskazać konkretną kwotę oszczędności. Niemniej jednak mogą być one znaczące wówczas, gdy firma korzysta z leasingowanego pojazdu rzadziej niż to było zakładane na początku. Biorąc przy tym pod uwagę fakt, że duże przedsiębiorstwa leasingują więcej niż jeden samochód, w miesiącach przestojowych oszczędności mogą oscylować wokół tysięcy złotych.

  Warto przy tym podkreślić, że leasing rozliczany na podstawie przejechanych kilometrów – w ujęciu ogólnym – kosztuje porównywalnie ze standardową ofertą. Jego innowacyjność polega jednak na elastycznym podejściu do potrzeb przedsiębiorstw, które w niektórych miesiącach zmagają się z postojami związanymi np. z sezonowością prowadzonej działalności. Dzięki temu nie muszą rezygnować z samochodu wziętego w leasing, a jednocześnie nie są zobligowani do opłacania wysokich rat miesięcznych, co jest problematyczne w miesiącach przynoszących ograniczone przychody.

  (mat. promocyjny)

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1157 sekundy
  REKLAMA