REKLAMAA1-FortSłużew-01-07----21-07-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lutego 2019, 11:10 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Lekarz balneolog jest specjalistą wykwalifikowanym w leczeniu uzdrowiskowym, co sprawia, że zdecydowanie najłatwiej można spotkać go w sanatoriach i szpitalach rehabilitacyjnych. Zajmuje się on balneologią – dziedziną medycyny uzdrowiskowej, polegającą na leczeniu wodami podziemnymi. Lekarz balneolog jest uprawniony do przeprowadzania zabiegów hydroterapeutycznych, a także zabiegów peloidoterapeutycznych, w których wykorzystuje się borowinę.

  Balneologia – dziedzina lekarza balneologa

  Balneologia to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej, wykorzystywanej w głównej mierze w sanatoriach i szpitalach rehabilitacyjnych o różnym profilu. Początki jej rozwoju sięgają czasów starożytnych – już w antycznej Grecji, Rzymie i Egipcie stosowano kąpiele o właściwościach leczniczych. Ponowny rozkwit tej dziedziny medycyny przypada na XVII, XVIII i XIX w., kiedy to odkryto drogocenne właściwości, jakie kryją się za wodą mineralizowaną. W Polsce za ojca balneologii uznaje się Wojciecha Oczko, który w połowie XVI w. w swoim dziele zawarł klasyfikację wód leczniczych. Z kolei oficjalnym twórcą tej dziedziny medycyny uzdrowiskowej jest Józef Dietl, który popularyzował ośrodki uzdrowiskowe w Polsce.

  Kiedy warto skorzystać z pomocy balneologa?

  Z pomocy lekarza balneologa najczęściej można skorzystać w sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych. Zabiegi przeprowadzane przez tego specjalistę są najbardziej pomocne dla pacjentów, zmagających się z chorobami przewlekłymi, ponieważ jednym z fundamentalnych założeń balneologii jest wzmacnianie odporności. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że większość zabiegów przeprowadzanych przez balneologa ma również działanie relaksacyjnie, co pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie pacjentów. Zabiegi balneologiczne polecane są głównie przy: chorobach zwyrodnieniowych stawów, problemach ginekologicznych, zapaleniach kości, stawów i mięśni, a także  w nerwicach i bezsenności.

  Zabiegi balneologiczne

  W ośrodkach o profilu uzdrowiskowym łączy się tradycyjne metody leczenia z nowoczesnymi. W leczeniu chorób przewlekłych zastosowanie znajdują zabiegi balneologiczne, które przeprowadzane są pod okiem lekarza balneolog. Ta dziedzina medycyny uzdrowiskowej bazuje wyłącznie na niefarmakologicznych metodach leczenia. Najpopularniejszym zabiegiem balneologicznym są zabiegi hydroterapeutyczne, w których wykorzystuje się wody bogate w substancje mineralne: siarkę, sód i magnez. Wśród nich największym uznaniem i zainteresowaniem cieszą się kąpiele, w tym:

  • Kąpiel borowinowa, w której wykorzystuje się borowinę (peloidy), która jest zawiera wiele drogocennych substancji i związków mineralnych w tym: pektyny, bituminy, celulozę, kwasy huminowe, fulwokwasy, ligniny i fitohormony. Wskazaniem do jej zastosowania są choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, stany zapalne stawów, kości i mięśni, a także choroby kobiecie: nadżerki, zapalenia pochwy, problemy z płodnością. Z kolei przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli borowinowych są nowotwory, żylaki, ciąża, złamania kości i krwawienia z dróg rodnych.
  • Kąpiel perełkowa, którą przeprowadza się w specjalnej wannie z wodą o temperaturze 37-39 stopni Celsjusza. Wprowadza się do niej powietrze pod ciśnieniem 3-4 atmosfer. Kąpiele te polecane są przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, chorobach mięśni, zapaleniach nerwów i nerwicach. Są one również nieocenione w walce z bezsennością. Kąpieli perełkowych nie należy stosować przy niewydolności krążeniowo-oddechowej, chorobach zakaźnych, stanach zapalnych skóry, a także w czasie ciąży i menstruacji.
  • Kąpiele solankowe, które są bogatym źródłem wielu substancji mineralnych w tym: jonów sodowych, chloru, siarki, magnezu, potasu i boru. Polecane są one w szczególności przy chorobach reumatycznych, astmie oskrzelowej, otyłości, zaburzeniach krążenia, nerwicy, chorobach kobiecych, chorobach skórnych i przy rekonwalescencji pourazowej. Kąpieli solankowych należy zaniechać przy gruźlicy, niewydolności krążenia, osteoporozie, wadach serca, niedoczynności tarczycy, nowotworach, ciąży i menstruacji.

  Źródła:

  1. Drobnik J., Malcewicz M., Józefowski P., Medycyna uzdrowiskowa – współczesne lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce. Family Medicine & Primary Care Review. 2011; 13: 103-108.
  2. Frejowska M., Wodolecznictwo w profilaktyce i w terapii. http://www.fizjoterapeutom.pl/files/27/Wodolecznictwo_w_profilaktyce_i_terapii.pdf

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kecaj 1 5 miesięcy temu

   Znam kim jest lekarz balneolog ponieważ jeżdżę do sanatorium. Jednak to że tam powinien byc to już często mija się z praktyką. Mnie np. w Kołobrzegu przyjmował lekarz pediatra , na co mam wypis. Poz a tym żaden lekarz nie sprawdzał wyników badań by na tej podstawie przepisać zabiegi. Raczej oczekiwali bym ja powiedział co bym chciał.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3896 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019