Zamknij

Lekarze z Centrum Onkologii: Badajcie się! Koronawirus to nie jedyna choroba

15:36, 05.02.2021 Anna Łobocka Aktualizacja: 15:38, 05.02.2021
Skomentuj SK SK

Powoli mija strach przed badaniami w czasie pandemii. Po wiosennym zastoju w ursynowskim Zakładzie Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena znów jest wielu pacjentów. Ale centrum może wykonać znacznie więcej badań profilaktycznych, które niejednokrotnie ratują życie!

Każdego dnia w Polsce ponad czterysta osób dowiaduje się, że ma nowotwór. Rocznie to około 170 tysięcy przypadków. Prawie dwie trzecie z nich kończy się śmiercią, między innymi przez zbyt zaawansowaną postać choroby.

Najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu oraz zapobieganie zachorowaniu jest profilaktyka. Wcześnie wykryty nowotwór jest bowiem w większości przypadków wyleczalny, zlekceważony, może zabić. 

"Wszystko wraca do normy"

Po wybuchu pandemii lęk przed zarażeniem koronawirusem spowodował, że mimo niepokojących objawów wielu ludzi zrezygnowało z wizyty u lekarza. Zwłaszcza wiosną ubiegłego roku drastycznie spadała liczba badających się pacjentów. Działo się tak pomimo, że onkolodzy przekonywali, iż śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest znacznie wyższa niż z powodu Covid-19.

Argumenty lekarzy z czasem zaczęły odnosić pozytywny skutek. Można to zauważyć w Narodowym Instytucie Onkologii na Ursynowie. Przy ul. Roentgena działa Centrum Profilaktyki Nowotworów zajmujące się m.in. badaniami przesiewowymi raka piersi (mammografia), raka jelita grubego (kolonoskopia) i raka szyjki macicy (cytologia). Prowadzone są tu porady onkologiczne w zakresie oceny zmian skóry, w tym badania dermatoskopowe. 

- Powolutku wszystko wraca do normy. Jest to efekt wypracowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Obowiązujący u nas reżim sanitarny chroni zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Warto wspomnieć, że 90 procent z nich jest już zaszczepionych przeciw Covid-19. Zapewniam, że nasza aparatura jest dezynfekowana, a świadomość personelu w zakresie ochrony przed koronawirusem bardzo budująca - mówi Dagmara Mokwa z Narodowego Instytutu Onkologii. 

Badania mogą uratować życie

W ursynowskiej placówce dla zwiększenia bezpieczeństwa osób zgłaszających się na badania profilaktyczne przebudowano nawet poczekalnię. Dzięki temu łatwiej w niej zachować niezbędny obecnie dystans społeczny. Negatywną zmianą wprowadzoną na czas pandemii jest konieczność przechodzenia badań bez obecności najbliższych.

- Przepraszamy za to, ale jest to konieczne. Ważniejsze jest, aby nie zapominać o badaniach. Powinno się je robić co dwa lata. Celem jest znalezienie najmniejszej wady i wyleczenie jej bez inwazyjnych zabiegów, czy okaleczania pacjenta. Profilaktyka ma ogromne znaczenie, bo nowotwór z natury wolno się rozwija, by potem nagle bardzo przyspieszyć. Warto pamiętać, że jeśli nic nie boli, to nie oznacza, że jest się zdrowym - radzi Dagmara Mokwa. 

Badania naukowe potwierdzają, że wykrycie nowotworu tylko o jeden stopień zaawansowania klinicznego wcześniej zwiększa średnio o 25 procent szanse na całkowite wyleczenie.

Jak zapisać się na badania?

Zakład Profilaktyki Nowotworów NIO mieści się przy ul. Roentgena 5 w nowym parterowym budynku za Centrum Onkologii. Pacjentów przyjmują poradnie: 

Profilaktyki Chorób Piersi

  • Pacjentki na badanie mammograficzne przesiewowe mogą się zgłaszać bez skierowania jeżeli minął 2-letni okres od poprzedniego badania oraz znajdują się w przedziale wiekowym pomiędzy 50-69 rokiem życia. Informacje telefoniczne i zapisy na badanie mammograficzne pod numerami: (22) 546-22-10, (22) 546-32-88.

Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

  • Do poradni ginekologiczno-położniczej nie jest wymagane skierowanie. Nie obowiązuje rejonizacja - do poradni może zgłosić się każda kobieta posiadająca ubezpieczenie w ramach NFZ. Zapisy prowadzone są zarówno osobiście w rejestracji, jak i telefonicznie pod numerem (22) 546 25 87. Pacjentki zgłaszające się na badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki nie muszą się wcześniej rejestrować. 

Profilaktyki Jelita Grubego

  • Kolonoskopie przesiewowe wykonywane są jedynie u pacjentów w wieku 55-64 lata, którzy otrzymali imienne zaproszenie na badanie. Na badanie w trybie przesiewowym nie jest potrzebne skierowanie a jedynie umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr tel (22) 546-24-45 lub e-mailowo: [email protected]

Profilaktyki Nowotworów Skóry

  • Informacje telefoniczne i zapisy do Poradni przyjmowane są pod numerem telefonu (22) 460-00-09. Pacjenci przyjmowani są bez skierowania. Badaniu powinny poddać się osoby u których: w rodzinie występowało zachorowanie na czerniaka, występuje jasna karnacja skóry, posiadają liczne znamiona na skórze. Poradnia świadczy usługi tylko dla osób pełnoletnich
(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%